اسایش و راحتی امروز حاصل رنج و زحمت دیروز است.(کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار جامعه و عمومی » حجاب یک امر شخصی است یا عمومی؟، موردِ عجیب زن مجری

حجاب یک امر شخصی است یا عمومی؟، موردِ عجیب زن مجری

پرداختن به این عنوان که حجاب یک امر شخصی است یا عمومی، مربوط به حوزه فقه است و محترم، ولی همه آنهایی که تجربه سفر به خارج از

حجاب یک امر شخصی است یا عمومی؟، موردِ عجیب زن مجری

پرداختن به این عنوان که حجاب یک امر شخصی است یا عمومی، مربوط به حوزه فقه است و محترم، ولی همه آنهایی که تجربه سفر به خارج از کشور را داشته اند با من هم عقیده اند که در بیرون مرزها، خیلی ها، خیلی کارها می کنند!

 آیا می توان انتشار تصویر های آزاده نامداری را ورود به حریم شخصی تشخیص داد؟

علی اکبر قاضی زاده: آیا می توان انتشار تصویر های آزاده نامداری را ورود به حریم شخصی تشخیص داد؟ آیا می توان به خاطر انتشار این تصویر ها از رفتارهای فردی ایرانیان در شبکه های مجازی و حتی رسانه های امروز انتقاد کرد؟ سؤالاتی مشابه و اطلاعاتی درست و غلط راجع به پناهنده شدن یا… در چند روز اخیر به داغ شدن هشتگ آزاده نامداری در اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … انجامیده که در پاسخ به آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عبارات مهم : روزنامه نگار – آزاده نامداری
یک) بحث حریم شخصی و بایدها و نبایدهای ورود به آن بسیار مهم هست. در کتاب اخلاق روزنامه نگاری، فصلی را زن کارن سندرز به این عنوان اختصاص داده و گفته است که در اتحادیه اروپا با ورود به حریم شخصی افراد، برخوردهای سختگیرانه ای صورت می گیرد و پیگیری های قضائی در پی دارد؛ به عنوان نمونه او به پرونده زن خواننده ای اشاره می کند که از رسانه ای بابت انتشار تصویر های شخصی اش شکایت کرده است.
 
در حکمی که قاضی پرونده اعلام می کند، به این عنوان اشاره شده است که هنرپیشه ها و سلبریتی ها از آنجایی که شخصا خود را در معرض دیده شدن قرار می دهند، دیگر نمی توانند ادعای حریم شخصی داشته باشند. مورد بعدی، پرونده وزیر آموزش انگلستان بود که از علنی شدن روابط شخصی اش شکایت کرد. در این پرونده نیز دادگاه با استناد به اینکه وزیر از حقوق عمومی برخوردار بوده و از مالیات عمومی مردم دستمزد می گیرد، اعلام می کند که چنین شخصی نمی تواند از ورود رسانه ها به حریم شخصی اش سخن بگوید.

دو) بر کسی پوشیده نیست که رسانه ها به طورکلی و رسانه های داخلی به طور خاص باید حریم شخصی مردم را رعایت کنند و به نوعی نگهدارنده زندگی شخصی مردم باشند، ولی آنچه در مورد ماجرای آزاده نامداری اتفاق افتاد، حالت سرزنشی بود که ایشان به افرادی روا داشتند که پوشش غالب را رعایت نمی کردند. اگر ایشان آن گفت وگو و ابراز نظر را انجام نمی داد، قضیه تصویر هایی که در خارج از کشور تهیه شده، تا این حد برجسته نمی شد.

سه) پرداختن به این عنوان که حجاب یک امر شخصی است یا عمومی، مربوط به حوزه فقه است و محترم، ولی همه آنهایی که تجربه سفر به خارج از کشور را داشته اند با من هم عقیده اند که در بیرون مرزها، خیلی ها، خیلی کارها می کنند! بارها دیده ایم که در فرودگاه شهرهای خارجی، ایرانی ها یک سرووضع دارند و به محض ورود هواپیما به مرزهای کشور خودمان، شرایط عوض کردن می کند.

چهار) اگر آزاده نامداری آن سخنان را در مورد حجاب غالب نمی گفت، امروز می توانست به کار رسانه ها خرده بگیرد، ولی این توصیه را از یاد نبریم که حتی با علم به این موضوع، چنین ورودهایی به حریم شخصی افراد، ورود موجهی نیست و نباید به عادت بدل شوند. بررسی های من در مورد رسانه های ترکیه نشان می دهد که ورود به حریم شخصی افراد در این کشور یک عادت رسانه ای است و باید دلواپس بود که در کشور عزیزمان ایران این عنوان عادی سازی نشود.

پنج) رسانه ها در کشورهای غربی، جهت به دست آوردن تیراژ، کارهای مختلفی انجام می دهند؛ مثل همین ورود به حریم شخصی صورت ها و پاپاراتزی. در کشور ما ولی به خاطر اعتقادات مردمی و رقابتی نبودن مطبوعات – که مسئله به دست آوردن تیراژ به هر قیمتی را بی اهمیت می کند- این مسئله مرسوم نیست و به ندرت اخباری در مورد آن مطرح می شود. شاید به خاطر همین موضوع، در قانون مطبوعات و قوانین تعزیری دراین باره فصل یا ماده ای نداریم. در غرب ولی چنین نیست، اگر ورود به حریم شخصی افراد یک عادت رسانه ای هست، در عوض، شرح آن به طور دقیق تبیین شده است هست؛ ورود با چه کیفیتی، از طرف چه رسانه ای، به چه نیتی و در مورد چه شخصیتی.

 

حجاب یک امر شخصی است یا عمومی؟، موردِ عجیب زن مجری

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: روزنامه شرق

 

 

واژه های کلیدی: روزنامه نگار | آزاده نامداری | روزنامه | رسانه ها | رسانه ای | تصویر | پرونده | انتشار

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو