گفتگو با خردمندان و دانشوران ، پاداشی کمیاب است.
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » روش پاکسازی پوست صورت و حفاظت از روزنه های پوست

روش پاکسازی پوست صورت و حفاظت از روزنه های پوست

سرتاسر پوست از روزنه‌های بسیار ریزی پوشیده شده است است که وظیفه تنفس و دفع عرق و چربی و مواد زاید از بدن را به عهده دارند. اگر

روش پاکسازی پوست صورت و حفاظت از روزنه های پوست

سرتاسر پوست از روزنه های بسیار ریزی پوشیده شده است است که وظیفه تنفس و دفع عرق و چربی و مواد زاید از بدن را به عهده دارند. اگر روزنه های پوست مسدود شوند منجر به ایجاد جوش های سرسیاه یا در موارد شدیدتر آکنه می شود

 چگونه روزنه های پوست صورت را پاکسازی و کوچک کنید؟

اگر روزنه های پوست مسدود شوند چربی در آن ها باقی می ماند و این روزنه ها بزرگ می شوند که منجر به ایجاد جوش های سرسیاه یا در موارد شدیدتر آکنه می شود. بزرگی روزنه ها هم از نظر قشنگی و هم از نظر سلامت پوست، مشکلاتی را به وجود می آورد و مورد نیاز است کاری انجام دهیم تا این روزنه ها کوچک و تمیز شوند. متخصصان پوست معتقدند روشی قطعی و دائمی جهت کوچک کردن روزنه های پوست وجود ندارد ولی شما با تغییراتی در برنامه های مراقبتی پوست و درمان های خاص می توانید شرایط پوست خود را بهتر کنید. در این مقاله با این روش ها زیاد آشنا خواهیم شد.

 

روش پاکسازی پوست صورت و حفاظت از روزنه های پوست

از رتینویید استفاده کنید

رتینویید شکلی از ویتامین آ است که فرآیند بازسازی سلول های پوستی را تسریع می کند و مانع از تجمع سلول های مرده در سطح پوست می شود. از آنجایی که این سلول ها باعث مسدود شدن روزنه های پوست می شوند، استفاده از رتینوئید مانع از بزرگ شدن و مسدود شدن روزنه ها می شود. علاوه بر این، تاثیر رتینوئید به عنوان جوان کننده پوست هم ثابت شده است هست، چون این ماده پوست را به ترشح کلاژن جنبش می کند که فایده های زیادی دارد و یکی از این فایده های صاف شدن پوست و کوچک شدن روزنه های آن هست. البته در نظر داشته باشید که استفاده از رتینوئید می تواند عوارض جانبی هم در پی داشته باشد که اگر با تجویز دکتر و به روش صحیح استفاده شود بعد از مدتی ادامه مصرف، پوست به آن عادت می کند و عوارض جانبی از بین می روند.

 

از ماسک جهت برطرف جوش های سرسیاه استفاده کنید

سرتاسر پوست از روزنه‌های بسیار ریزی پوشیده شده است است که وظیفه تنفس و دفع عرق و چربی و مواد زاید از بدن را به عهده دارند. اگر

این روزهای اینترنت و صفحات تبلیغاتی در سایت های متفاوت پر از ویدئو هایی است که مردم با استفاده از ماسک های متفاوت جوش های سرسیاه و چربی های جمع شده است در روزنه های پوست را خارج می کنند. البته تماشا کردن این ویدئو ها لذت بخش است ولی فقط جهت تبلیغات نیست و شما هم می توانید با کمک ماسک های متفاوت از جمله ماسک ذغال، جوش های سرسیاه را خارج کنید و روزنه های پوست را بخصوص در قسمت بینی و اطراف آن تمیز و خالی کنید. در استفاده از این ماسک احتیاط کنید و ماسک را بعد از خشک شدن با ملایمت جدا کنید، چون قرار است چربی های روزنه ها را بکنید و نه پوست و مویتان را! البته اگر از درمان رتینوئید استفاده می کنید یا مبتلا به رزاسه یا پسوریازیس این روش را فراموش کنید چون شرایط پوست شما را بدتر خواهد کرد.

 

روزنه های پوست را تمیز کنید

روش های دیگری هم جهت تمیز و خالی کردن روزنه های پوستی وجود دارد که بهتر است به وسیله متخصص پوست و در کلینیک ها انجام شود. در این روش ها به صورت مکانیکی روزنه های پوستی خالی و تمیز می شوند. این درمان ها باید دقیق و صحیح انجام شوند در غیر این صورت ممکن است عوارضی مثل التهاب و زخم درپی داشته باشند، به همین علت کارشناسان توصیه می کنند که این کار را در منزل (فشار دادن و بیرون آوردن چربی) انجام ندهید و حتما از متخصصان قشنگی و دکتر پوست جهت این کار کمک بگیرید. البته این روش ها اثر موقتی دارند و روزنه های پوست بعد از مدتی دوباره پر می شوند به همین علت این درمان هر چند وقت یکبار باید تکرار شود.

 

از اسید سالیسیلیک استفاده کنید

روش پاکسازی پوست صورت و حفاظت از روزنه های پوست

بتاهیدروکسی اسید یا همان اسید سالیسیلیک یک اسید چربی دوست است یعنی چربی را در خود حل می کند بعد عالی ترین درمان جهت حل کردن چربی اضافی پوست و سبوم جمع شده است در روزنه های پوست است و اتصال بین این چربی ها و سلول های مرده پوست را می شکند و لایه برداری را به شکل بافایده و موثر روی پوست انجام می دهد. بعد جهت شستن و پاک کردن صورت از یک شوینده ملایم که حاوی اسید سالیسیلیک باشد استفاده کنید و آن را در برنامه روزانه مواظبت از پوست خود قرار دهید تا روزنه های پوستی شما پاک و کوچک شوند و از ایجاد آکنه و جوش سرسیاه جلوگیری شود.

 

به روش مکانیکی لایه برداری کنید

اگر از روش هایی که در این مقاله بیان شد نتیجه نگرفتید می توانید درمان های جدی تری را دنبال کنید. روش هایی مثل میکرودرم ابریژن و یا لیزر لایه برداری پوست به روش مکانیکی و ملایم، لایه آسیب دیده رویی پوست را جدا سازی می کند و کمک می کند تا روزنه های پوست کوچک تر دیده شوند. البته این درمان ها گران هستند و اگر امکان انجام آن ها را ندارید می توانید لایه برداری مکانیکی را با کمک اسکراب در منزل هم انجام دهید. البته اگر پوست حساسی دارید بهتر است از همان اسید سالیسیلیک استفاده کنید چون لایه برداری مکانیکی و اسکراب روی پوست حساس، عوارضی به دنبال دارد که ممکن است شرایط پوست را بدتر کند.

سرتاسر پوست از روزنه‌های بسیار ریزی پوشیده شده است است که وظیفه تنفس و دفع عرق و چربی و مواد زاید از بدن را به عهده دارند. اگر

 

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health

عبارات مهم : لایه برداری پوست – جوش های سرسیاه
منبع: redmag.ir

واژه های کلیدی: لایه برداری پوست | جوش های سرسیاه | لایه برداری | جوش سرسیاه | مکانیکی | استفاده | سلامت | روزنه

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو