به زبانت اجازه نده که قبل از اندیشه ات به کار افتد.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » کلر موجود در استخرها چه صدمه ای به پوست و مو می زند؟

کلر موجود در استخرها چه صدمه ای به پوست و مو می زند؟

اکثر افراد دوست دارند که به استخرها بروند، در آنجا شنا کنند و لذت ببرند. ولی این پرسش ممکن است جهت خیلی ها

کلر موجود در استخرها چه صدمه ای به پوست و مو می زند؟

اکثر افراد دوست دارند که به استخرها بروند، در آنجا شنا کنند و لذت ببرند. ولی این پرسش ممکن است جهت خیلی ها پیش آمده باشد که آیا کلر موجود در آب استخرها به پوست و مو صدمه می زنند؟ یا خیر. در این مقاله از دکتر سلام به عوارض کلر استخرها پرداخته ایم. با ما همراه شوید.

آیا زگیل های تناسلی هم از طریق شنا در استخر انتقال یافته می شوند؟ بیش از ۸۰ نوع ویروس متفاوت جهت زگیل داریم که هر کدام در جای خاصی از پوست مستقر می شود. زگیل تناسلی فقط از طریق تماس مستقیم انتقال یافته می شود و احتمال انتقال از تماس غیرمستقیم بسیار ناچیز است.

کلر موجود در استخرها چه صدمه ای به پوست و مو می زند؟

برای پیشگیری از انتقال زگیل کف پا، هرکس بهتر است دمپایی مخصوص خود را بپوشد. بیماری عفونی دیگری که زیاد در افرادی که طولانی مدت از آب گرم و جکوزی استفاده می کنند، مشاهده می شود میکروبی است به نام پسود ومونا که زیر لباس شنا ایجاد می شود. در این محل، جوش های با سر چرکی قرمز رنگ بسیار خارش دار دیده می شود. به این افراد توصیه می شود طولانی مدت از آب گرم استفاده نکنند و لباس شنای خیلی تنگ و چسبان نپوشند.

توصیه کلی شما جهت افرادی که به استخر می روند، چیست؟

دوش گرفتن با آب راحت قبل و بعد از استخر، بااهمیت ترین عنوان هست. فقط جهت کسانی که خشکی پوست دارند، استفاده از شوینده ملایم بعد از استخر توصیه می شود.

آیا جهت استفاده از جکوزی وسونا باید بدن خشک باشد یا مرطوب؟

فرقی نمی کند. مهم این است که قبل از استفاده از این وسایل دوش بگیریم. دوش گرفتن کمک می کند آلودگی در سطح پوست به حداقل برسد.

برای کسی که بعد از استخر موهایش حالت پوسته پوسته پیدا می کند چه راهکاری پیشنهاد می کنید؟

باید مراقب باشند کلاه استخر، کنار نرود. یک ساعت قبل از استخر با استفاده از روغن گیاهی مثل روغن بادام یا روغن نارگیل موها را چرب کنند. شامپو فرزند هم استفاده و بعد از آن هم پوست سر را با روغن چرب کنند. روغن در حدی باشد که انگشتان را چرب کند و چند ثانیه ماساژ دادن کافی است.

اکثر افراد دوست دارند که به استخرها بروند، در آنجا شنا کنند و لذت ببرند. ولی این پرسش ممکن است جهت خیلی ها

 آیا کلر به پوست و مو صدمه می زند؟

بله، کلر پوست و مو را خشک می کند.

آیا استفاده از سولفات مس (کات کبود) در ضد عفونی کردن آب استخر تاثیری دارد؟

بجز عوض کردن رنگ در بعضی رنگ موها، تاثیر دیگری ندارد. گاه از سولفات مس، علاوه بر کلر استفاده می کنند. مس در موهای رنگ روشن که خاکستری هستند رسوب و رنگ مو حالت سبزآبی پیدا می کند.

افرادی که به استخر روباز می روند و با آفتاب هم مواجه می شوند گرفتار چه پیامدهایی خواهند شد؟

اول این که آفتاب سوختگی ایجاد می کند که با قرمزی، تورم، تاول و پوسته پوسته شدن ممکن است آشکار شود. دوم این که در دراز مدت، آفتاب باعث لک پوستی، پیری، چین و چروک و از بین رفتن شفافیت پوست می شود.

مشکل بزرگ دیگر، ایجاد سرطان پوست هست. آفتاب در ایجاد سرطان سلول های قاعده ای پوست نقش دارد. نوع دیگری از سرطان پوست که بسیار بدخیم هست، ملانوم نام دارد. نور خورشید در بروز این سرطان هم نقش دارد. کسی که در حالت عادی با آفتاب تماس ندارد، ولی گاهی اوقات آفتاب می گیرد این تماس های کوتاه مدت مقطعی ولی شدید، عامل خطر ملانوم در اوست. بین نور طبیعی خورشید و نور سولاریوم فرقی نیست. شرکت بهداشت جهانی چهارسال قبل، سولاریوم را یکی از عوامل خطر سرطان پوست اعلام کرده است.

استفاده از ازن در ضدعفونی کردن استخر چه تاثیری دارد؟ آیا باعث خشکی پوست می شود؟

ضدعفونی با ازن بهتر از کلر است و آسیب کمتری به پوست می زند. استفاده از ازن باعث خشکی پوست نمی شود. تماس طولانی مدت با آب استخر می تواند منجر به خشکی پوست شود. استفاده از ازن روش بهتری جهت ضدعفونی کردن آب است.

کلر موجود در استخرها چه صدمه ای به پوست و مو می زند؟

منبع جام جم آنلاین

واژه های کلیدی: ضدعفونی کردن | سرطان پوست | زگیل تناسلی | دوش گرفتن | استفاده | جکوزی | استخر | آفتاب | انتقال

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو