برخي برده به دنيا مي آيند، ديگران برده مي شوند و باز عده اي به سوي برده داري جذب مي شوند.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » وقتی قیمت اجاره‌بها و خرید مغازه علی رغم مسیر مسکن حرکت می‌کند

وقتی قیمت اجاره‌بها و خرید مغازه علی رغم مسیر مسکن حرکت می‌کند

علیرغم رکودِ عمیق بر بازار مسکن،نرخ اجاره بها و خرید و فروش واحدهای تجاری رو به زیاد کردن است،صعودی که در رکود اقتصادی تامل برانگیز به نظر می رسد.

وقتی قیمت اجاره‌بها و خرید مغازه علی رغم مسیر مسکن حرکت می‌کند

به گزارش خبرنگار راه و شهرسازیگروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، مغازه ها و واحدهای تجاری در طول سالیان گذشته همواره به عنوان ظرفیتی بالقوه جهت درآمدزایی مالکان آن به شمار می رفته است.

کم نیستند مالکانی که تنها با دریافت اجاره بهای واحدهای تجاری خویش،تامین معیشت می کنند و اتفاقا درآمد قابل توجهی را نیز به دست می آورند.

البته محدوده و موقعیت تجاری و جغرافیایی مغازه ها و واحدهای تجاری،در ضریب ارزشِ اجاره بهایِ آن نقش تعیین کننده ای ایفاء می کند.

آنچه که در تحلیل و ارزیابی بازار اجاره بهای مغازه قابل توجه به نظر می رسد به روند افزایشی قیمت اجار بها و خرید و فروش آن در رکود حاکم بر اقتصاد کشور معطوف می شود.

وقتی قیمت اجاره‌بها و خرید مغازه علی رغم مسیر مسکن حرکت می‌کند

بطور طبیعی در شرایط رونق اقتصادی و سکه بودن کسب و کار،روند افزایشی اجاره ها چندان غیر منتظره و تعجب آور نخواهد بود،اما این پدیده،زمانی غیر قابل هضم می شود که بسیاری از صنوف و صاحبان کسب و کار از اوضاع اقتصادی و دخل و خرج خود وهزینه هایِ سنگینِ مرتبط با اجاره مغازه ها و فروشگاه های تجاری ، اِبرازِ گلایه می کنند.

در ذیل این گزارش و در گفت و گو با کارشناسان و صاحب نظران اقتصادی دلایل و عوامل موثر در استمرار این پدیده،مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

سودابه شیرازی،دانش آموخته رشته اقتصاد،در گفت وگو با خبرنگار راه و شهرسازی،با اشاره به نقش تعیین کننده تقاضا در کیفیت قیمت گذاری ها،اظهار داشت:این یک قاعده و اصل اساسی است که نظام عرضه و تقاضا،سر سلسله بسیاری از تحولات اقتصادی در کف بازار می باشد.

وی افزود:واقعیت بازار نشان می دهد که در بسیاری از کلان شهرها و حتی محدوده ها و موقعیت های تجاری شهرها و مناطق حاشیه نشین،تقاضا جهت اجاره مغازه بالا است.

علیرغم رکودِ عمیق بر بازار مسکن،نرخ اجاره بها و خرید و فروش واحدهای تجاری رو به زیاد کردن است،صعودی که در رکود اقتصادی تامل برانگیز به نظر می رسد.

شیرازی عنوان کرد:این تقاضا در شرایطی نمود پیدا می کند که اقتصاد کشور همچنان درگیر و دار رکود به سر می برد و حتی رشد اقتصادی به دست آمده نیز نتوانسته،خونِ با طراوتِ رونق را در رگ های اقتصادی کشور جاری و ساری سازد.

دانش آموخته رشته اقتصاد گفت:به اعتقاد بنده،ریشه این پدیده را باید در شرایط اشتغال و محدودیت های موجود در وقت های شغلی جهت جویندگان کار جستجو کرد.

وی افزود:در چنین بستر و شرایطی،به تبع میل وگرایش به فعالیت در کسب و کارهای مرتبط با صنوف و مشاغل آزاد و خدماتی یا عرضه کالاها و اقلام مورد نیاز جامعه که مستلزم تامین و پیش بینیِ مغازه است زیاد کردن می یابد.

شیرازی گفت:در حال حاضر کم نیستند افراد و گروه های تحصیلکرده ای که علیرغم برخورداری از مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد،مشغول به فعالیت در واحدهای تجاری و مراکز عرضه کالاها،اقلام و محصولات مورد نیاز جامعه می باشند.

وی افزود:طبیعتا این امر،ضریب تقاضا را جهت اجاره بها و واحدهای تجاری با شیب صعودی همراه می سازد و طبیعتا تقاضای موجود،امکان تثبیت قیمت اجاره بها یا کم کردن را از آن سلب می کند و روند و سمت و سوی قیمت ها رو به فزونی سوق پیدا می کند.

ریسک مغازه داری و کسب و کار در قالب های پایین تر از فعالیت اقتصادی است

مجید رهگذر،دانش آموخته رشته اقتصاد،در گفت وگو با خبرنگار راه و شهرسازی،با اشاره به مزیت های فعالیت اقتصادی در قالب واحدهای تجاری،عنوان کرد:به واقع وجودِ بعضی از محاسن همچون مالیات کمتر،قوانین سهل تر و پیچیدگی های حداقلی در فرآیند کسب درآمد (درمقایسه با مشاغل اداری،دولتی تولیدی،صنعتی و…) مَزیدِ بر علت شده است تا میل به فعالیت در چنین مشاغلی حفظ و در بعضی موارد زیاد کردن یابد.

وقتی قیمت اجاره‌بها و خرید مغازه علی رغم مسیر مسکن حرکت می‌کند

وی افزود:در شرایطی که رغبت بیشتری به فعالیت در عرصه های اشاره شده است نشان داده می شود،برخی مالکان مغازه ها نیز،ملاحظه ای در بالا بردن قیمت اجاره بها یا قیمت فروش آن نخواهند داشت.

رهگذر عنوان کرد:البته نباید این واقعیت را نیز از نظر دور داشت که مالکان مغازه ها،سرمایه قابل توجهی را جهت خرید مغازه متمرکز می کنند و به تعبیری خواب سرمایه چنین اماکنی به میزانی است که طبیعتا با اقتضاهای خاص به خود همراه است که نمود آن در قیمت فروش یا اجاره بها برجسته تر از مسکن ،می شود.

چشم انداز روشنی جهت مالکان مغازه ها آینده نگری نمی شود

حسن پاکپور،کارشناس بازار،در گفت وگو با خبرنگار راه و شهرسازی،با اشاره به توسعه اینترنت در ابعاد گوناگون زندگی روزانه مردم گفت:میل به خرید و فروش آنلاین و گسترش فروشگاه های بزرگ زنجیره ای با تخفیفات قابل توجه،تهدیدی جدی جهت بعضی از مشاغل خرد همچون سوپر مارکت ها و…محسوب می شود.

وی افزود:در طول سالیان اخیر،کم نبوده اند مغازه هایی که به علت ظهور و بروز فناوری های نوینِ نرم افزاری و زیاد کردن فروشگاه های زنجیره ای به عوض کردن شُغل و رها کردن کسب و کارهای اینچنینی مجاب شده است اند.

علیرغم رکودِ عمیق بر بازار مسکن،نرخ اجاره بها و خرید و فروش واحدهای تجاری رو به زیاد کردن است،صعودی که در رکود اقتصادی تامل برانگیز به نظر می رسد.

پاکپور عنوان کرد:به اعتقاد بنده،چشم انداز امیدوار کننده ای جهت بازار اجاره بهای مغازه ها آینده نگری نمی شود و شاید در آینده،شرایط به نحوی پیش رود که اساسا اجاره مغازه جهت بسیاری از متقاضیان مقرون به صرفه نباشد و به احتمال بسیار نیرومند از ضریب تقاضا جهت خرید مغازه یا اجاره آن کاسته خواهد شد و در نتیجه با کم کردن تقاضا،قیمت ها نیز دچار کم کردن محسوسی خواهد شد، لیکن اساسا خرید یا اجاره آن،به مانند دوران کنونی یا سنوات گذشته جالب نخواهد بود که البته تحقق این آینده نگری در کوتاه مدت نزدیک به بعید به نظر می رسد و حصول آن مستلزم طی کردن وقت در بازه زمانی ۱۰ تا ۱۵ ساله می باشد.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: رونق اقتصادی | شهرسازی | اقتصاد | اقتصادی | بازار | اجاره | فعالیت | اقتصاد

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو