عشق، فراموش كردن خود در وجود كسی است كه همیشه و در همه حال ما را به یاد دارد.
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » مصرف داروهای اعصاب و روان اعتیاد آور است؟

مصرف داروهای اعصاب و روان اعتیاد آور است؟

عده ای از بیماران با این تفکر که داروهای اعصاب اعتیاد آور هستند با بدبینی به این قبیل داروها، بطور خودسرانه درمان خود را رها می کنند و

مصرف داروهای اعصاب و روان اعتیاد آور است؟

عده ای از بیماران با این تفکر که داروهای اعصاب اعتیاد آور هستند با بدبینی به این قبیل داروها، بطور خودسرانه درمان خود را رها می کنند و یا اقدام به مصرف نامنظم داروهای تجویز شده است می کنند که این امر سیکل(چرخه) درمان آنها را به تاخیر می اندازد. ولی واقعا این تفکر درست است؟

آیا مصرف داروهای اعصاب و روان در بیمار، نوعی اعتیاد ایجاد می کند؟

دکتر علی ناظری آستانه، روانپزشک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی: این تصور غلط که گفته می شود مصرف داروهای اعصاب و روان در بیمار، نوعی اعتیاد ایجاد می کند، پایه علمی ندارد. درست است که داروهای اعصاب و روان ذاتا اعتیاد آور هستند ولی از لحاظ علم پزشکی، هیچ دارویی بطور طولانی مدت و جهت هر لحظه جهت بیمار تجویز نمی شود که اعتیادی را در فرد ایجاد کند. ۹۰ درصد بیمارانی که از داروهای اعصاب و روان استفاده می کنند مادام العمر تحت درمان دارویی قرار نمی گیرند و تنها ۱۰ درصد کسانی که جهت معالجه به مطب مراجعه می کنند نیاز به درمان دارویی دارند که بیماری آنها هم ریشه ژنتیک دارد همچون اسکیزوفرنی ها، دو قطبی ها، یا افرادی که دچار توهم و یا جنون هستند.

عبارات مهم : مصرف خودسرانه دارو – خود درمانی
عده ای از بیماران با این تفکر غلط که داروهای اعصاب اعتیاد آور هستند با بدبینی به این قبیل داروها، بطور خودسرانه درمان خود را رها می کنند و یا اقدام به مصرف نامنظم داروهای تجویز شده است می کنند که این امر سیکل(چرخه) درمان آنها را به تاخیر می اندازد و پزشک معالج مجبور می شود دوره درمان را دوباره از اول شروع کند.

 

مصرف داروهای اعصاب و روان اعتیاد آور است؟

آیا مصرف داروهای اعصاب و روان جهت مدت طولانی تاثیرات منفی بر بدن دارد؟

درست است که دسته ای از داروهای اعصاب و روان بعد از مصرف طولانی، در بدن بیمار تاثیرات بدی را بر جای می گذارند و عادت و وابستگی جسمی و روانی محدودی را ایجاد می کنند که ممکن است با قطع آن دارو، بازگرداندن بدن بیمار به حالت طبیعی قدری سخت باشد ولی اگر این داروها زیر نظر دکتر مورد استفاده قرار بگیرند اعتیادی را در بدن فرد ایجاد نخواهند کرد.

تعداد داروهای اعصاب و روانی که وابستگی دارویی در بیمار ایجاد می کنند بسیار محدود است و جهت دکتر نیز قابل تشخیص هست. درصورتی که داروهای اعصاب و روان و ضد افسردگی با تجویز دکتر مورد مصرف قرار بگیرند به هیچ عنوان در بدن فرد اعتیاد ایجاد نخواهند کرد.

 

مضرات خود درمانی داروهای اعصاب و روان

خوددرمانی و یا مصرف خودسرانه داروهای اعصاب و روان باعث بروز پرسشها جدی در بیمار می شود، بیماران به هیچ عنوان نباید خودسرانه اقدام به مصرف و یا قطع این داروها کرد.کنارگذاشتن خودسرانه داروهای اعصاب و روان که به وسیله بیماران مورد استفاده قرار می گیرد تبعات بد و جدی را جهت بیمار به دنبال خواهد داشت.

عده ای از بیماران با این تفکر که داروهای اعصاب اعتیاد آور هستند با بدبینی به این قبیل داروها، بطور خودسرانه درمان خود را رها می کنند و

 

وابستگی روانی به داروهای اعصاب و روان

برخی از بیماران بعد از ایجاد وابستگی جسمی به یک دارو، از لحاظ روانی نیز به دارو وابستگی پیدا می کنند و فکر می کنند بعد از بهبودی نیز باید آن دارو را جهت هر لحظه مصرف کنند و گرنه دچار عوارض قبلی خواهند شد درصورتی که ممکن است دیگر بدن آنها نیاز به آن داروها نداشته باشد.افرادی که وابستگی روانی به داروهای اعصاب و روان پیدا می کنند نیازمند روان درمانی خاص هستند و باید تحت مشاوره قرار بگیرند تا جسارت رها کردن دارو را پیدا کنند.بدن معتادان معمولا استعداد بیشتری جهت وابستگی جسمی به دارو دارد و اغلب این افراد به لحاظ وجود بیماریشان، داروهایی آرام بخش را به صورت غیرعادی مصرف می کنند.

گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:irna.ir

واژه های کلیدی: مصرف خودسرانه دارو | خود درمانی | استفاده | بیماری | اعتیاد | درمانی | دارویی | سلامت

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو