اینترنت همانند دریاست ، کسی که آن را نمی شناسد همانند کسی ست که شنا را نمی داند.
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » مصرف بنزین به ۸۰ میلیون لیتر رسید

مصرف بنزین به ۸۰ میلیون لیتر رسید

محمودیان گفت: از ابتدای فروردین ماه امسال تاکنون میانگین مصرف بنزین به حدود ۸۰ میلیون لیتر در روز رسیده که جهشی حدود ۸٫۵ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال داشته است.

مصرف بنزین به ۸۰ میلیون لیتر رسید

به گزارش گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، علی محمودیان مدیر اتحادیه کشوری سوخت‌های جایگزین، CNG و خدمات وابسته با اشاره به رشد افسارگسیخته میانگین مصرف بنزین در کشور از ابتدای امسال تاکنون، گفت: از ابتدای فروردین ماه امسال تاکنون میانگین مصرف بنزین به حدود ۸۰ میلیون لیتر در روز رسیده که جهشی حدود ۸٫۵ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال داشته است.

وی با بیان اینکه “با توجه به ثابت بودن میزان ظرفیت تولید بنزین عملاً در شرایط فعلی جهت جبران کسری بین تولید و مصرف این فرآورده نفتی روزانه ۱۰ تا ۱۲ میلیون لیتر بنزین وارد کشور شده است و مقادیری هم از ذخایر کشور برداشت می شود”، افزود: این زیاد کردن تولید بنزین درحالی در کشور اتفاق افتاده که کشور عزیزمان ایران با بهره برداری از پنج فاز تازه پارس جنوبی ظرفیت تولید گاز طبیعی خود را به بیش از ۷۵۰ میلیون مترمکعب در روز زیاد کردن داده است.

این تحلیگر اقتصاد انرژی با تاکید بر اینکه “با بهره برداری از پنج فاز تازه پارس جنوبی، ظرفیت تولید گاز طبیعی کشور عزیزمان ایران به حدود ۹۰۰ میلیون مترمکعب در روز زیاد کردن می یابد”، اظهار داشت: همزمان با زیاد کردن ظرفیت تولید گاز، در بخش انتقال و توزیع هم ظرفیت شبکه انتقال گاز کشور عزیزمان ایران به بیش از ۸۰۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده است.

مصرف بنزین به ۸۰ میلیون لیتر رسید

وی با بیان اینکه “هم اکنون کشور عزیزمان ایران یکی از بزرگترین شبکه های تولید، انتقال و توزیع گاز طبیعی در دنیا را در اختیار دارد”، افزود: با مطالعه قیمت رشد مصرف بنزین از سال ۱۳۸۰ نشان میدهد هر سال برابر ۱۰ درصد بوده هست. میزان مصرف بنزین در سال ۱۳۸۰ برابر ۴۶ میلیون لیتر بود در حالی که در سال ۱۳۸۵ به ۷۴ میلیون لیتر در روز زیاد کردن داشت.

وی ادامه داد: سال ۱۳۸۵ سوخت CNG ناجی بخش حمل و نقل سبک کشور شد و سهم مصرف ۱٫۴ میلیون متر مکعب در روز تا سال ۱۳۹۰ به ۱۷ میلیون متر مکعب در روز رسید و توانست روزانه از واردات ۱۷ میلیون لیتر بنزین جلوگیری کند و این راه حلی مناسب جهت جایگزین انرژی بخش حمل و نقل با نگاه زیست محیطی است.

محمودیان با بیان اینکه “با توجه به تمام مزیت‌های توسعه صنعت CNG ، مسئولان وقت قیمت این انرژی پاک را حدود ۸ برابر زیاد کردن دادند و قیمت این سوخت در کشور کشور عزیزمان ایران به بالاترین قیمت در بین کشورهای مصرف کننده CNG تبدیل شد”، افزود: در سالهایی که CNG در حال توسعه بود قیمت رشد مصرف بنزین منفی ۴ درصد بود و با زیاد کردن قیمت CNG مجدد قیمت رشد بنزین به ۱۰ درصد رسید و واردات بنزین رونقی مجدد گرفت.

وی افزود: در حال حاضر حدود دوهزار و ۴۰۰ جایگاه CNG در کشور عزیزمان ایران با ظرفیت عرضه روزانه ۴۰ تا ۵۰ میلیون مترمکعب گاز به خودروهای دوگانه سوز در مدار بهره برداری قرار دارد.

محمودیان گفت: از ابتدای فروردین ماه امسال تاکنون میانگین مصرف بنزین به حدود ۸۰ میلیون لیتر در روز رسیده که جهشی حدود ۸٫۵ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال داشته است.

رئیس اتحادیه کشوری سوخت‌های جایگزین، CNG و خدمات وابسته تصریح کرد: با وجود ایجاد این ظرفیت عرضه CNG ولی هم اکنون به طور میانگین روزانه ۲۰ تا ۲۱ میلیون مترمکعب CNG در کشور عرضه و توزیع می شود و بیش نیمی از ظرفیت ایجاد شده است جهت عرضه CNG در کشور خالی و بدون استفاده مانده است.

وی با تاکید بر اینکه “هم اکنون سهم CNG در سبد سوخت خودروهای کشور حدود ۲۱ تا ۲۳ درصد بوده و این درحالی است که امکان زیاد کردن سهم این حامل انرژی پاک به ۴۵ تا ۵۰ درصد به آسانی امکان پذیر است”، گفت: دولت و وزارت نفت در صورت موافقت با کم کردن قیمت CNG می تواند ضمن زیاد کردن انگیزه جهت استفاده از این حامل انرژی بدون کوچکترین اقدام و سرمایه گزاری مجدد حجم واردات بنزین را مدیریت کند.

محمودیان اذعان داشت: اتحادیه کشوری سوخت‌های جایگزین، CNG و خدمات وابسته با توجه به این عنوان که قیمت گاز طبیعی تحویلی به جایگاه های CNG کشور بیش از ۳ برابر قیمت بخش خانگی است با ارائه پیشنهادی به وزارت نفت خواستار کم کردن ۱۵۰ تومانی قیمت CNG شده است است.

این مقام مسئول با بیان اینکه “کاهش ۱۵۰ تومانی قیمت CNG منجر به ارزان شدن بهای این حامل انرژی پاک از ۴۱۴ تومان فعلی به ازای هر مترمکعب به کمتر از ۳۰۰ تومان شود”، گفت: در صورت موافقت وزارت نفت با کم کردن ۱۵۰ تومانی قیمت CNG در طول چند هفته تقاضا جهت مصرف گاز در خودروها ۴ تا ۷ میلیون مترمکعب در روز زیاد کردن می یابد و در مدت ۳ ماه بین ۷ تا ۹ میلیون متر مکعب زیاد کردن میابد و به مرز ۳۰ میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید.

وی افزود: زیاد کردن مصرف CNG قطعا منجر به کم کردن واردات بنزین می شود و دست کم روزانه ۳ تا ۴ میلیون دلار صرفه جویی ارزی حاصل خواهد شد.

انتهای پیام/

مصرف بنزین به ۸۰ میلیون لیتر رسید

جزئیات پیشنهاد کم کردن ۱۵۰ تومانی قیمت CNG

واژه های کلیدی: تولید گاز | واردات | روزانه | طبیعی | بنزین | ایران | انرژی | میلیون

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو