کارتان را آغاز کنید، توانایی انجامش بدنبال می آید. (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » ترس خود از برخاستن و فرود هواپیما را اینگونه کنترل کنید

ترس خود از برخاستن و فرود هواپیما را اینگونه کنترل کنید

آیا شما هم جزو کسانی هستید که در وقت برخاستن و فرود هواپیما می ترسید؟، اگر هستید، این مطلب را بخوانید.

ترس خود از برخاستن و فرود هواپیما را اینگونه کنترل کنید

آیا شما هم جزو کسانی هستید که در وقت برخاستن و فرود هواپیما می ترسید؟، اگر هستید، این مطلب را بخوانید.

اگر وحشت از فراز و فرود هواپیما دارید، بخوانید!

فاصله بین آمدن به فرودگاه

طی کردن مراحل قانونی و انتظار جهت پرواز، می‌تواند یکی از بدترین لحظه‌ها را جهت افراد مبتلا به وحشت از پرواز رقم بزند. با این‌حال، به خودتان یادآوری کنید که همه چیز تحت کنترل است و می‌دانید که دقیقا چه روندی در پیش روی شما قرار دارد. کافی است که کمی به اطراف خودتان توجه کنید و مسافران آرام دیگر را ببینید که چطور خودشان را با محیط اطراف سازگار می‌کنند.

برای این‌که بعد از سوار شدن به هواپیما، از مواجهه با حالت وحشت‌زدگی جلوگیری کنید، به خدمه پرواز بگویید که شما از پرواز با هواپیما می‌ترسید. در این صورت، آنان زیاد به شما توجه می‌کنند و در طول پرواز شما را زیر نظر می‌گیرند تا بتوانند در مواقع مورد نیاز شما را به آرامش برسانند. اگرچه بعضی از افراد فکر می‌کنند که جدی گرفتن دستورالعمل‌های ایمنی می‌تواند وحشت از پرواز را زیاد کردن بدهد، ولی توجه کردن به توضیحات خدمه پرواز و اجرا کردن دستورالعمل‌های ایمنی واقعا تاثیر مثبتی دارد.آشنایی داشتن با کارها مورد نیاز در وضعیت‌های اضطراری می‌تواند اثر آرامش‌بخش داشته باشد.

ترس خود از برخاستن و فرود هواپیما را اینگونه کنترل کنید

برخاستن هواپیما

در این مرحله هم پرت کردن حواس و مشغول شدن به امور دیگر، عالی ترین اقدام ممکن هست. شما می‌توانید یک هدفون درون گوش خودتان بگذارید و به موسیقی مورد علاقه‌تان گوش بدهید تا صدای موتورهای هواپیما را نشنوید. خواندن کتاب یا مجله هم واقعا گزینش هوشمندانه‌ای است، چون تمرکز بر کلمات نوشته‌شده، یکی از عالی ترین راه‌ها جهت فراموش کردن اتفاقات پیرامونی است. بعضی از افراد دوست دارند که چشم‌های‌شان را در لحظه برخاستن هواپیما ببندند، ولی این کار واقعا ایده بدی است. هنگامی که چشم‌ها بسته هستند، حرکات و تکان‌های هواپیما و همچنین سرعت آن می‌توانند عمیق‌تر لمس شوند و وحشت بیشتری ایجاد کنند. جهت بعضی از افراد در این حالت، گرفتن دست همسر، دوست یا یکی از بستگان و تنفس عمیق واقعا می‌تواند راهگشا باشد.

علاوه بر این‌ها، نباید درحین برخاستن هواپیما به ساختمان‌ها، جاده‌ها و زمین نگاه کنید، چون این کار واقعا وحشت از پرواز را شدیدتر می‌کند. در طول پرواز در این مرحله باید آرامش خودتان را به دست بیاورید و آن را حفظ کنید. صحبت کردن با مسافر کناری‌تان می‌تواند به شما آرامش بدهد. هنگامی که که مسافران دیگر دلواپس نیستند و نترسیده‌اند، شما آیا باید بترسید؟.

البته گاهی اوقات هم اوضاع کمی تلخ می‌شود. تکان‌های هواپیما (Turbulence)، یکی از اتفاقات احتمالی در سفر هوایی هستند، ولی جهت افراد مبتلا به وحشت از پرواز واقعا تجربه وحشتناکی را رقم می‌زنند. با این‌حال، ‌تکان‌ها ندرتا به مساله نگران‌کننده‌ای تبدیل می‌شوند و خوش‌بختانه خلبان‌ها نیز تجربه فوق‌العاده زیادی در مقابله با آن‌ها دارند. درست مثل دست‌اندازها در جاده‌های زمینی. با این‌که دست‌اندازهای جاده‌ای هم تلخ هستند، ‌اما بعید است به سرنشینان و ماشین آسیب برسانند.اگر متوجه شدید که حمله پانیک درحال پیشروی هست، حتما به یکی از مسافران بگویید تا خدمه پرواز را مطلع کند. آنان جهت مواجهه با چنین حالت‌هایی آموزش دیده‌اند و به‌ خوبی از بعد این موقعیت‌ها برمی‌آیند.

آیا شما هم جزو کسانی هستید که در وقت برخاستن و فرود هواپیما می ترسید؟، اگر هستید، این مطلب را بخوانید.

فرود آمدن هواپیما

در این لحظه بهتر است که راجع به برنامه روزهای آینده فکر یا صحبت کنید. صحبت کردن راجع به این امور، هیجان‌ها و جذابیت‌های سفر را به شما یادآوری می‌کند و ذهن شما را از ترس‌ها و پرسشها دور نگه می‌دارد. تاکتیک‌هایی که جهت آرام کردن افراد درحین فرود آمدن هواپیما به‌کار می‌روند، شبیه به همان تاکتیک‌های لحظه برخاستن هواپیما هستند. پرت کردن حواس،‌ تنفس عمیق و فکر کردن به این‌که پرواز تا لحظاتی دیگر به آخر می‌رسد، واقعا جهت حفظ آرامش در لحظه فرود آمدن هواپیما کافی هستند. به این فکر کنید که همه چیز در عرض چند دقیقه تمام می‌شود و بعد اوقات خوش فرامی‌رسند. بنابراین، ‌اجازه ندهید که ترس‌ها و نگرانی‌های بی‌مورد، سفر شما را خراب کنند و فرصت‌های شما جهت لذت بردن از زندگی را از بین ببرند.

عبارات مهم : هواپیما – هواپیما

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:salamatism.com

واژه های کلیدی: هواپیما | هواپیما | مسافران | پرواز | سلامت | سلامت روان | سلامت روان بزرگسالان |

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو