آگاه باشيد، تنها با ياد خدا دلها آرامش می ‏يابد! (قران کریم)
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » ماينوكسيدیل و میزان تاثیر آن در درمان ريزش مو

ماينوكسيدیل و میزان تاثیر آن در درمان ريزش مو

ماینوکسیدیل در درمان ریزش مو نقش دارد. البته به محض استفاده ی ماینوکسیدیل، شاهد ریزش مو هستیم ولی این عارضه کاملا طبیعی بوده و بعد از

ماينوكسيدیل و میزان تاثیر آن در درمان ريزش مو

ماینوکسیدیل در درمان ریزش مو نقش دارد. البته به محض استفاده ی ماینوکسیدیل، شاهد ریزش مو هستیم ولی این عارضه کاملا طبیعی بوده و بعد از مدتی موها دوباره شروع به رویش می کند. آیا ماینوکسیدیل عوارضی هم دارد؟ با دکتر سلام همراه باشید تا به بررسی آن بپردازیم.

ماينوكسيدیل و میزان تاثیر آن در درمان ريزش مو

داروهای استاندارد در درمان ریزش مو مشمول بر محلول ماینوکسیدیل وقرص فیناستراید می باشند . به غیراز این داروها هیچکدام از موارد تجویز شده است دیگر دارای اثرات آشنا شده است وقطعی نبوده وبه علت وجود عوارض احتمالی بهتر است به هیچ عنوان استفاده نشوند .

اثرات این داروها فقط با استمرار استفاده باقی مانده وبا قطع مصرف (حتی مصرف طولانی مدت ) به تدریج پرپشتی موها از بین رفته ولذا مصرف آنها بایستی جهت هر لحظه ادامه پیدا کند . این داروها روند ریزش مو را کند ویا در مواردی به صورت موقت متوقف می کنند .

مکانیسم دقیق اثر محلول ماینوکسیدیل کاملا مشخص نیست ولی دیده شده است است که ماینوکسیدیل ریزش مو را در مناطقی که موها نازک وضعیف شده است اند کند کرده وموجب ضخیم شدن موهای نازک وکرکی می شود ولی باعث رشد مجدد مو در مناطق کاملا طاس سر و بدون مو نمی گردد .به عبارت دیگر با مصرف ماینوکسیدیل روند طاسی کند شده است ولی موهای ریخته شده است کاملا در نمی آیند .

محلول ماینوکسیدیل با غلظت های ۵-۲ در صد استفاده می شود .طرز مصرف محلول ماینوکسیدیل از اهمیت زیادی برخوردار است . محلول بایستی بر روی پوست تمیز و خشک به آرامی مالیده شده است (ماساژ ملایم) وحداقل ۴ ساعت قبل وبعد از آن نبایستی موها شسته شوند . بعد از مالیدن دارو سشوار زدن موها ممنوع است . مقدار مصرف ۱cc صبح وشب است .

ماینوکسیدیل در درمان ریزش مو نقش دارد. البته به محض استفاده ی ماینوکسیدیل، شاهد ریزش مو هستیم ولی این عارضه کاملا طبیعی بوده و بعد از

برای بروز اثرات مثبت محلول ماینوکسیدیل حداقل ۶-۴ ماه استعمال مداوم آن مورد نیاز بوده وحداکثر اثر آن ۱۲ ماه بعد از شروع درمان آشکار می گردد . دراویل درمان ممکن است ریزش موها ظاهرا بدتر شود که اهمیتی ندارد وبه تدریج اثرات بافایده آن آشکار می گردد .

نتایج درمانی ماينوكسيدیل

محلول ماینوکسیدیل در ریزش موی تفاوت وبالای سر زیاد از طاسی در جلوی سر وخط رویش مو است ر حالی که قسمت های اخیر از نظر ظاهری واجتماعی از اهمیت بیشتری جهت فرد واطرافیان وی برخوردار هستند .محلول ماینوکسیدیل در نواحی که اصلا فوليكول يا ريشه مو وجود ندارد کاری انجام نمی دهد

ماینوکسیدیل در ریزش موی زن ها ( که معمولا به صورت پراکنده منتشر می باشد) نیز بسیار موثر است . هر چقدر فرد جوان تر ،تعداد مو کرکی اش زیاد واگر وقت طاسی کمتر از ده سال باشد اثر محلول ماینوکسیدیل زیاد می گردد.

عوارض جانبی ماينوكسيدیل

محلول ماینوکسیدیل عمدتا در پوست بوده وبیشتر به علت وجود پروپیلن گلیکول در محلول ماینوکسیدیل اتفاق می افتند .این عوارض عبارتند از خشکی پوست ، پوسته ریزی ، خارش وقرمزی پوست .اخیرا شکل کف (foam) ماینوکسیدیل هم به بازار آمده است که عوارض جانبی را ندارد .گاهی هم این محلول باعث زیاد کردن رشد موها در صورت ومناطق دیگر بدن می شود که زیاد در زن ها رخ داده ولی اهمیتی ندارد لیکن خودش خوب می شود . به نظر مولف بهتر است ماینوکسیدیل در وقت حاملگی استفاده نشود .

همانطور که گفته شد بعد از قطع مصرف ماینوکسیدیل اثرات مثبت درمانی آن به تدریج از بین رفته تمامی موهائی که درطول مدت مصرف دارد نگه داشته شده است ونریخته اند ویا موهایی که به کمک دارو رشد مجدد داشته اند همه یکباره می ریزند وفرد به فرمی که باید بدون مصرف دارو می بود در می آید. ولی باعث ریزش موهائی که نباید تا آن وقت می ریخت نمی شود، به عبارت دیگر جهت حفظ اثرات آن بایستی مصرف دارو را تا آخر عمر ادامه داد.
در صورتی که فرد می خواهد اقدام به کاشت موی طبیعی نماید بایستی استعمال ماینوکسیدیل را از چند هفته قبل از عمل قطع نموده لیکن این دارو عروق خونی را گشاد کرده ولذا احتمال خونریزی در حین عمل زیاد کردن می دهد و ۲ هفته بعد از عمل مصرف را از سر گیرد .رعایت این دوره ی زمانی ناشی موجب می گردد که از ریزش موقتی موهای اطراف منطقه کاشت (که به علت شوک ناشی از عمل است ) تا حد زیادی ممانعت به عمل آید .

ماينوكسيدیل و میزان تاثیر آن در درمان ريزش مو

سایت دکتر ملکی

واژه های کلیدی: درمان ریزش مو | استاندارد | استفاده | درمانی | استفاده از ماینوکسیدیل در بارداری | عوارض داروی لوسیون ماینوکسیدیل | عوارض‌ ماینوکسیدیل | نتایج درمانی ماينوكسيدیل

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو