عمر آنقدر کوتاه است که نمی‌ارزد آدم حقیر و کوچک بماند.
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » درمان استریا یا ترک های پوستی در دوران بارداری

درمان استریا یا ترک های پوستی در دوران بارداری

بروز ترک های پوستی را می توان از جمله تلخ ترین اختلالات پوستی به شمار آورد که اغلب بانوان درگیر آن هستند؛ ترک های پوستی

درمان استریا یا ترک های پوستی در دوران بارداری

بروز ترک های پوستی را می توان از جمله تلخ ترین اختلالات پوستی به شمار آورد که اغلب بانوان درگیر آن هستند؛ ترک های پوستی به علل مختلفی ایجاد می شوند و روش های متفاوتی نیز جهت درمان آنها وجود دارد. از جمله علل مهم ایجاد بعضی ترک های پوستی بارداری است! عوامل مختلفی در این امر دخیل هستند؛ در ادامه مطلب قصد داریم تا به بررسی علل ایجاد ترک های پوستی یا استریا و روش های درمان آن بپردازیم. با دکتر سلام همراه باشید.

استریا یا ترک های پوستی

درمان استریا یا ترک های پوستی در دوران بارداری

استریا یا ترک های پوستی ضایعات پوستی هستند که به علت نازک شدن لایه درم (کلاژن) و اپیدرم پوست به شکل بریدگی اغلب در نواحی تحت فشار مثل ران، باسن، شکم و سینه ها ایجاد میشود. ترک های پوستی هنگام بلوغ، اغلب روی ران ها، باسن و سینه ها ایجاد می شوند ولی در دوران حاملگی این ترک ها زیاد در نواحی شکم و سینه ها بروز می کنند.

بارداری باعث کشیدگی پوست شکم می شود. ولی علل ایجاد آثار کشیدگی فراتر از این هاست. عوامل ژنتیکی نیز می توانند در این قضیه نقش داشته باشند. چنانچه مادرتان هم چنین آثاری در دوران بارداری خود داشته هست، شما هم احتمالاً دچار این مسئله خواهید شد.

آثار کشیدگی در افراد متفاوت متفاوت هست. ایجاد این ترک های پوست در دوران بارداری به رنگ پوستتان بستگی دارد. این آثار ممکن است در ابتدا به رنگ صورتی، قهوه ای مایل به قرمز، قهوه ای و یا قهوه ای تیره باشند و با گذشت وقت کم رنگ تر شده است و به رنگ های براق تر تبدیل شوند.

مهمترین عامل کشیدگی پوست به طور ناگهانی است که مثلاً در بارداری و بلوغ شاهد آن هستیم ولی کشیدگی پوست تنها یکی از عوامل ایجاد ترکهای پوستی است و عوامل درونی نیز در بروز آن ها مؤثر می باشند. از جمله این عوامل تغییرات هورمونی است که باعث عدم تعادل در فیبروبلاست ها (سلول های تولید کننده الاستین و کلاژن) می شود که این امر منجر به کم کردن تعداد و کیفیت فیبرهای کلاژن و الاستین می گردد. در نتیجه پوست فیبرهای کلاژن دچار پارگی شده است و پوست حالت ترک خوردگی پیدا میکند. بیماریهای زمینهای و مصرف داروهای متفاوت مخصوصاً داروهای کورتونی نیز میتواند در پیدایش این ضایعات موثر باشد. استفاده طولانی از کورتونهای موضعی نیرومند نیز میتواند باعث ایجاد استریا یا ترکهای پوستی شود. به همین علت توصیه میشود که کورتونهای موضعی فقط زیر نظر دکتر مصرف شود تا عوارض آن در بیمار ظاهر نشود.

بروز ترک های پوستی را می توان از جمله تلخ ترین اختلالات پوستی به شمار آورد که اغلب بانوان درگیر آن هستند؛ ترک های پوستی

وراثت نیز در پیدایش استریا نقش دارد. استریا در نژاد قفقازی بیش از سایر نژادها دیده میشود. از نظر ظاهری این ترک ها در ابتدا قرمز تا بنفش رنگ هستند ولی با گذشت وقت به تدریج سفید رنگ می شوند. ترک های پوستی اغلب در هنگام بلوغ، بارداری و تغییرات وزنی شدید ایجاد میشوند. حدود ۳۰% افراد هنگام بلوغ و حدود ۷۷% خانمها هنگام بارداری مبتلا به استریا یا ترکهای پوستی میشوند.

در مورد بارداری، سن نخستین بارداری در بروز ترکهای بسیار مهم هست. به طوریکه اغلب بانوانی که در سنین بین ۱۶ تا ۲۰ سالگی باردار شده است اند دچار ترک های پوستی می شوند، در حالی که احتمال بروز این ترک ها در بانوانی که نخستین بارداری آنها بعد از ۳۵ سالگی است بسیار کمتر هست. این ترک ها، معمولاً بعد از ماه چهارم بارداری ایجاد می شوند. ترک ها حتی ممکن است بعد از وضع حمل نیز ایجاد شوند. در بعضی از افراد نخستین بارداری بدون ایجاد ترک های پوستی طی میشود ولی در بارداری های بعدی بیمار دچار است.

علل آسیب رسیدن به درم چیست؟

درمان استریا یا ترک های پوستی در دوران بارداری

– هنگامی که پوست تحت کشش قرار می گیرد الیاف کلاژن پوست در ناحیه درم آسیب می بیند و به صورت خطوط قابل مشاهده در سطح پوست ظاهر می شوند.

▪ بعد اینکه گفته می شود استریا در افرادی بروز می کند که دچار زیاد کردن وزن و بعد چربی سوزی می شوند، صحیح است؟

– تا حدی. علت بروز استریا دقیقا شناسایی نشده است ولی گفته می شود این مسئله تحت تاثیر هورمون ها و زیاد در سنین بلوغ که اندازه نواحی متفاوت بدن بزرگ می شود، بروز می کند. البته استریا در افراد مبتلا به بیماری کوشینگ یا کسانی که داروهای استروییدی موضعی یا خوراکی به مدت طولانی مصرف می کنند، دیده می شود.

بروز ترک های پوستی را می توان از جمله تلخ ترین اختلالات پوستی به شمار آورد که اغلب بانوان درگیر آن هستند؛ ترک های پوستی

درمان ترک های پوستی بارداری

عبارات مهم : ترک های پوستی بارداری – درمان با لیزر

استریا از جمله اختلالات پوستی است که به مشکل قابل درمان هست؛ ولی جای نگرانی نیست چون اینگونه ترک های پوستی در قسمت هایی به وجود می آیند که هر لحظه در زیر لباس قرار دارند و مشکلی را جهت ظاهر شما ایجاد نخواهند کرد؛ البته بعضی افراد علاقمند هستند تا این ترک ها را از بین ببرند که به بررسی این روش ها می پردازیم.

در حال حاضر استریا درمان قطعی ندارد. البته مصرف کرم های موضعی تقویت کننده بافت کلاژن، کرم های رتینوییدی و کرم های حاوی ترکیب های اسید میوه و کرم های حاوی ویتامین C می توانند تا حدی موثر باشند. مصرف کرم های رتینوییدی در دوران بارداری ممنوع است و به زن های باردار توصیه می شود از کرم های حاوی اسیدهیالورونیک (ماده ای که از تولد تا پیری به وسیله لایه درونی پوست ساخته می شود و به قوام پوست کمک می کند. در کرم های آرایشی هم از این ماده استفاده می شود) استفاده کنند. بعضی از انواع لیزر هم می توانند موثر باشد و قطر استریا را کمتر کنند ولی انجام آنها در دوران بارداری توصیه نمی شود.

درمان استریا یا ترک های پوستی در دوران بارداری

روغن جوانه گندم

یافته های علمی زیادی در خصوص تاثیر درمان های خانگی از قبیل روغن جوانه گندم بر درمان آثار کشیدگی پوست وجود ندارد. ولی در مطالعه جدیدی مشخص شد که روغن جوانه گندم به اصلاح ترک پوستی در مراحل اولیه دوران حاملگی  کمک می کند.

 گلیکولیک اسید

گلیکولیک اسید یک آلفا هیدروکسی اسید هست. این ماده با زیاد کردن ساخت کلاژن روی آثار کشیدگی اثر می گذارد. اسید گلیکولیک در دوزهای بالا از طریق درماتولوژیست تزریق می شود.

 ویتامین C

مصرف ویتامین C نیز می تواند تولید کلاژن را زیاد کردن دهد و به کم کردن آثار کشیدگی در مراحل اولیه کمک کند. جهت اثر گذاری بیشتر، آن را با گلیکولیک اسید ترکیب کنید. مکمل های ویتامین C هم می توانند مؤثر واقع شوند .

فراورده های حاوی پپتید

فراورده های حاوی پپتید عموماً به عنوان کرم های ترمیم کننده به بازار عرضه می شوند و اتلاف پول و وقت هستند زیرا  هیچ اطلاعات متقاعد کننده ای مبنی بر اثر گذاری آنها وجود ندارد.

رتینوئیدها

رتینوئید ها درافزایش تولید کلاژن و کشسانی طی مراحل اولیه حاملگی نسبتاً مؤثر آشنا شده است اند. ولی اگر باردار یا شیرده هستید، باید از استفاده آن اجتناب کنید. رتینوئیدها مشمول بر رتینول، ترتینوئین و داروهایی از قبیل دیفرین ، رتین  A و تازوراک هستند.

 گلیکولیک اسید همراه با رتینوئیدها

مصرف این ترکیبات با هم ممکن است نتیجه های بهتری داشته باشند. ولی زمانی که باردار یا شیرده هستید نباید از رتینوئید ها استفاده کنید.

 

درمان ترک های پوستی با لیزر

امروزه درمان با لیزر بسیار مرسوم است و از جمله روش های بسیار محبوب بشمار می آید که هم پزشکان و هم بیماران هردو راغب به انجام آن هستند، لیکن در این نوع درمان هم روند بهبودی با سرعت بسیار بیشتری طی خواهد شد و هم اینکه نیازی به عمل جراحی و سایر فرآیند های طاقت فرسا نیست.

این روش درمانی محبوب به وسیله بسیاری از متخصصان پوست انجام می شود و روی نشانه های کشیدگی پوست هم امتحان شده است است.

لیزر، سنتز کلاژن های سالم را که باظهور آثار کشیدگی آسیب دیده بودند را زیاد کردن می دهد.” از لیزر جهت درمان آثار کشیدگی قرمز، بنفش یا سفید استفاده می شود.

لیزر به روش عروقی نیز بدون برداشتن سطح پوست قرمزی را از بین می برد و در زیاد کردن تولید کلاژن موثر هست. یکی دیگر از روش هایی که به کم کردن آثار کشیدگی های قدیمی تر و پیشرونده کمک می کند، لیزر به سبک موضعی است.

این نوع لیزر بخشهای کوچکی از پوست را که اغلب مشبک هستند مورد نشانه قرار می دهد. و با پر کردن خطوط آثار کشیدگی آنها را محوتر می کند .


در این باره زیاد بخوانید: توصیه هایی راحت جهت درمان ترک پوستی


هرگونه کپی برداری با لینک دهی مستقیم به سایت دکتر سلام مجاز است

واژه های کلیدی: ترک های پوستی بارداری | درمان با لیزر | ویتامین C | ویتامین | بارداری | استفاده | باردار | بارداری | درمانی

درمان استریا یا ترک های پوستی در دوران بارداری

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو