شما بدون تسلط بر خود نمی توانید فاتح دیگران باشید.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » درماتیت سبورئیک چیست و چگونه درمان می شود؟

درماتیت سبورئیک چیست و چگونه درمان می شود؟

درماتیت سبورئیک یک عارضه پوستی مرسوم است که حدود ۴ درصد از جمعیت دنیا به آن مبتلا هستند. شوره سر نیز شکل خفیفی از درماتیت سبورئیک

درماتیت سبورئیک چیست و چگونه درمان می شود؟

درماتیت سبورئیک یک عارضه پوستی مرسوم است که حدود ۴ درصد از جمعیت دنیا به آن مبتلا هستند. شوره سر نیز شکل خفیفی از درماتیت سبورئیک کف سر است و نیمی از افراد بزرگسال را درگیر کرده است. درماتیت سبورئیک در مردان نسبت به زنان مرسوم تر هست. این عارضه در هر سنی بعد از سن بلوغ می تواند اتفاق بیفتد.

درماتیت سبورئیک چیست و چگونه درمان می شود؟

علت درماتیت سبورئیک

تصور می شود که عامل درماتیت سبورئیک نوعی قارچ به نام مالاسزیا است و درماتیت سبورئیک زمانی ایجاد می شود که این قارچ بیش از حد رشد کند یا سیستم ایمنی بدن شخص بیش از حد به آن تصویر العمل نشان دهد.  این قارچ از نوع قارچی که باعث برفک یا کپک در غذا می شود نیست. درماتیت سبورئیک معمولا با هیچ بیماری زمینه ای در ارتباط نیست، ولی ممکن است در صورت ابتلای شخص به HIV شدید تر شود. این عارضه همچنین در بین افرادی که به پارکینسون مبتلا هستند، زیاد مرسوم است.

خستگی مفرط و استرس نیز گاهی می تواند باعث بروز ناگهانی درماتیت سبورئیک شود. این عارضه در آب و هوای سرد زیاد از آب و هوای گرم مرسوم است و ارتباطی با رژیم غذایی فرد ندارد.

علائم درماتیت سبورئیک

علائم درماتیت سبورئیک در بین افراد مختلف، متفاوت هست. نواحی از پوست که دچار این عارضه شده است اند، قرمز رنگ هستند، نسبت به لمس حساس هستند و حالت پوسته پوسته دارند که این حالت هم باعث ناراحتی و آزار شخص می شود و هم به لحاظ ظاهری تلخ است و خصوصا در صورت پوشیدن لباس تیره رنگ و ریختن پوسته ها روی لباس (شوره ها)، باعث خجالت فرد می شود. البته بعضی افرادی که به این عارضه دچار می شوند، مسئله شوره (یا پوسته شدن سطح پوست) را ندارند.

درماتیت سبورئیک یک عارضه پوستی مرسوم است که حدود ۴ درصد از جمعیت دنیا به آن مبتلا هستند. شوره سر نیز شکل خفیفی از درماتیت سبورئیک

درماتیت سبورئیک به چه شکلی است؟

نواحی از پوست که به درماتیت سبورئیک دچار هستند، قرمز رنگ بوده و دارای پوسته های چرب هستند. این حالت معمولا در یک یا دو ناحیه از بدن ایجاد می شود ولی ممکن است در مواردی نیز به صورت گسترده باشد. نواحی که اغلب به درماتیت سبورئیک دچار می شوند عبارتند از:

روی سر:

شدت درماتیت سبورئیک در سر می تواند خفیف و به صورت شوره های معمولی سر یا به صورت شدید و به شکل قرمزی پوست سر و جدا شدن پوسته های بزرگ تر و ترشح مایع از قسمت های ملتهب سر باشد.

پوست سر:

درماتیت سبورئیک چیست و چگونه درمان می شود؟

معمولا در ماتیت سبورئیک در صورت در نواحی بین ابرو و کناره های بینی و روی گونه ها ایجاد می شود. در مواردی ممکن است پلک ها نیز قرمز، متورم و پوسته پوسته شوند.

داخل و اطراف گوش:

در بعضی افراد، درماتیت سبورئیک در کانال داخلی گوش، حفره بیرونی گوش یا در پشت گوش ایجاد می شود. در این موارد ممکن است پوست دچار عفونت باکتریایی شده است و این عفونت باعث پوسته پوسته شدن و ترشحات پوستی شود. التهاب کانال گوش می تواند باعث انسداد آن شود.

درماتیت سبورئیک یک عارضه پوستی مرسوم است که حدود ۴ درصد از جمعیت دنیا به آن مبتلا هستند. شوره سر نیز شکل خفیفی از درماتیت سبورئیک

 روی قفسه ی سینه یا بالای کمر و بین دو شانه:

در این حالت، درماتیت سبورئیک به صورت ضایعات پوستی به رنگ سرخ یا صورتی با مرز مشخص است که به صورت پوسته پوسته می باشد.

درماتیت سبورئیک چیست و چگونه درمان می شود؟

در محل های تا شدن و چین خوردگی پوست:

این عارضه گاهی در نواحی مرطوب پوست مانند پوست زیر سینه، خط میانه باسن، زیر بغل و چین خوردگی های روی پوست شکم ایجاد می شود. در این حالت، پوست این نواحی به صورت براق و صورتی رنگ و ترک خورده درمی آیند.

در نواحی تیره تر پوست:

در این نواحی ممکن است با بروز درماتیت سبورئیک، رنگ پوست روشن تر یا تیره تر از پوست اطراف خود شود.

نحوه تشخیص درماتیت سبورئیک

تشخیص درماتیت سبورئیک با معاینه ی پوست انجام می شود و معمولا نیازی به گرفتن نمونه ی پوستی یا آزمایش خون نمی باشد، ولی در صورتی که شخص در معرض مبتلا شدن به HIV باشد، مورد نیاز است مورد آزمایش قرار گیرد. انجام این کار جهت تشخیص سریع هنگام HIV و جلوگیری از پیشرفت بیماری و اصلاح سلامت فرد، بسیار اهمیت دارد.

در صورتی که دکتر به وجود عفونت قارچی پوست سر مشکوک باشد، نمونه ی پوسته های روی سر را به آزمایشگاه می فرستد تا در صورت وجود قارچ کچلی در سر، این مسئله تشخیص داده شود.

در بعضی موارد تمایز دادن درماتیت سبورئیک با انواع دیگر درماتیت بسیار مسئله هست، خصوصا اگر درماتیت به صورت گسترده در بدن ایجاد شده است باشد یا در نواحی خاصی مانند پلک چشم یا آلت تناسلی باشد. گاهی اوقات درماتیت سبورئیک شدید در ناحیه سر می تواند شبیه به پسوریازیس باشد. در موارد مبتلا شدن به پسوریازیس، پوسته های جدا شده است از سر ضخیم تر و سفید تر هستند و معمولا صورت شخص به عارضه پوستی دچار نمی شود.

آیا می توان این عارضه را کاملا درمان کرد؟

با روش های متفاوت می توان درماتیت سبورئیک را اصلاح داد یا کاملا برطرف کرد، ولی روش درمان قطعی و دائمی جهت این عارضه وجود ندارد و ممکن است با قطع درمان، درماتیت سبورئیک دوباره بازگردد.

درمان درماتیت سبورئیک یا سبوره در نوزادان:

کلاه گهواره یا همان درماتیت سبوره نوزادان معمولا خود بخود ظرف شش ماه الی یکسال اصلاح خواهد یافت . رعایت کردن اصول درمانی زیر به تسریع روند درمان نوزاد شما کمک خواهد نمود :

  • شامپو کردن روزانه سر نوزاد با یک شامپوی مخصوص نوزادان
  • برس کشیدن موها زمانی که شوره ها و پوسته ها نرم شدند
  • استفاده از داروهای تجویز شده است به وسیله دکتر نظیر هیدروکورتیزون

درمان درماتیت سبورئیک یا سبوره در بزرگسالان:

درماتیت سبورئیک در بزرگسالان معمولا سیر مزمن و همراه با شعله وری و فرونشینی دارد و معمولا بر خلاف نوزادان روند خودبخود خوب شونده ای ندارد . عوامل تسریع کننده شعله وری بیماری مشمول بر استرس، خستگی و تغییرات جَوی ( به خاص فصل بهار و زمستان ) هستند.

درمان درماتیت سبورئیک یا سبوره با کرم ها ، شامپو ها و پماد های کنترل کننده التهاب:

هیدروکورتیزون ، فلوسینولون و دزونید ، کورتیکواستروئیدهای موضعی هستند که می توانید بر روی پوست سر یا نواحی مبتلا بمالید . این داروها بسیار موثر اند و استعمال آن ها نیز راحت است ولی تنها جهت مدت کوتاه قابل استفاده اند و اگر استفاده از آن ها جهت بیش از ده روز ادامه یابد ممکن است عوارض جانبی آن ها پدیدار شوند که مشمول بر نازک شدن پوست و تشکیل خط و استریا بر روی پوست خواهد بود . از جمله ترکیبات درمانی بسیار خوب غیر کورتیکو استروئیدی می توان به کرم کلوال دی اس دوکری  اشاره نمود که با داشتن پیروکتون اولامین و گلیکولیک اسید به خوبی به درمان درماتیت سبورئیک کمک می کند.

درمان درماتیت سبورئیک یا سبوره با شامپوهای ضد قارچ:

شامپو کتوکونازول روش موثری در درمان است محصوصا اگر همراه با یک محصول حاوی کلوبتازول دو بار در هفته استفاده گردد . شامپو کلوال دی اس دوکری نیز از جمله شامپوهای خوب در درمان درماتیت سبورئیک به شمار می رود.

درمان درماتیت سبورئیک یا سبوره با ضدقارچ خوراکی:

پزشک ممکن است جهت شما قرص تربینافین را نسخه نماید که زیاد در موارد شدید و مقاوم این اتفاق خواهد افتاد . تربینافین ممکن است عوارض جانبی نظیر آسیب به کبد و تصویر العمل هایی آلرژیک را به همراه داشته باشد و به همین علت گزینه آخر در درمان محسوب خواهد شد.

درمان درماتیت سبورئیک یا سبوره با داروهایی که بر روی سیستم ایمنی شما تاثیر می گذارند:

کرم ها و لوسیون های حاوی تاکرولیموس ( یا پروتوپیک ) و یا پیمکرولیموس ( یا الیدل ) می توانند موثر باشند . این داروها عوارض کمتری از کورتیکواستروییدها دارند ولی به علت خطرات کارسینوژنیک یا سرطان زایی هیچ گاه گزینه اول درمان نخواهند بود و در ضمن هزینه درمانی بسیار بالاتری نسبت به کورتیکواستروییدها دارند.

درمان درماتیت سبورئیک یا سبوره با کرم ها و ژل های ضد باکتری:

می توان از ژل ها و کرم های مترونیدازول به میزان دو بار در روز جهت درمان درماتیت سبورئیک نیز استفاده نمود.

درمان درماتیت سبورئیک یا سبوره با نور درمانی:

این درمان ترکیبی مشمول بر پسورالن همراه با نور درمانی است ( فتوکموتراپی ) . بعد از خوردن قرض پسورالن و یا استفاده موضعی از پسورالن بر روی ناحیه مبتلا، شما در معرض امواج فرابنفش یا UV قرار خواهید گرفت . این درمان البته در همه افراد و افراد با موهای ضخیم قابل استفاده نیست.

توصیه های کلی درمان درماتیت سبورئیک

عبارات مهم : نور درمانی – مبتلا شدن

درماتیت سبورئیک خفیف تا میانگین به کرم های ضدقارچ موضعی نظیر کتوکونازول و یا ژل هایی نظیر سیکلوپیروکس جواب خوبی می دهند .

– شستشوی روزانه صورت با  شامپوهای ضد شوره یا صابون های حاوی پیریتون زینک ، سلنیوم سولفاید ، یا سولفاستامید سولفور که با آب رقیق شده است باشند نیز موثر است . کرم ها یا لوسیون های استروئید موضعی گروه VI یا VII ( هیدروکورتیزون یا دزونید ) ۲ بار در روز به مدت چند روز ممکن است به صورت دوره ای جهت کنترل بیماری مورد نیاز باشند .

– استعمال دراز مدت پماد الیدل یا Elidel جایگزین درازمدت موثری جهت استروئیدهای موضعی است .

– عالی ترین درمان جهت درگیری خفیف تا میانگین پوست سر ، شستشوی مکرر و طولانی مدت با شامپوهای ضدشوره است .

– کف سولفاستامید یک درمان جایگزین موثر است . این داروه هنگام خواب و جهت چند روز مصررف می شود و در صورت لزوم می توان آن را تکرار کرد .

– جهت برداشتن پوسته های متراکم ، ضخیم و چسبناک  باید روغن معدنی گرم یا زیتون را روی پوست سر مالید و چند ساعت بعد شست .

– موارد شدید ممکن است جهت ریشه کن کردن پتیروسپوروم اووال به درمان خوراکی ضدقارچ نیاز داشته باشند . این درمان ها عبارتند از کتوکونازول ۲۰۰ میلی گرم هر روز یا فلوکونازول ۱۵۰ میلی گرم هر روز یا ایتراکونازول  ۲۰۰ میلی گرم هر روز به مدت یک الی دو هفته .

– آنتی بیوتیک های خوراکی ضد استافیلوکوک نظیر سفالکسین یا کلوگزاسیلین باید جهت عفونت ثانویه همراه با ترشح زیاد سرم  و تشکیل دلمه به کارگرفته شود .

– جهت سرکوب بلفاریت ( پوسته پوسته شدن پلک و قرمز شدن پلک ) می توان از ماساژ پلک ها و شستشوی مکرر با شامپوهای ضدشوره حاوی پیریتون زینک یا تار استفاده کرد.


هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.

بیشتر بخوانید:

نحوه مواظبت از پوست در فصل گرما

روش های خانگی جهت قشنگی و مواظبت از پوست

همه چیز راجع به مواظبت از پوست خشک صورت

 

واژه های کلیدی: نور درمانی | مبتلا شدن | استفاده | همراه | درمانی | تشخیص درماتیت سبورئیک | درمان درماتیت سبورئیک | درمان سبوره با نور درمانی

درماتیت سبورئیک چیست و چگونه درمان می شود؟

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو