حافظه، پرونده تخيل و گنجينه عقل، دفتر ثبت وجدان و مخزن انديشه است.(بازيل
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » پدیده گرسنگی،آینده بشریت را ترساندن می‌کند ، هجمه چین به منابع غذایی جهان

پدیده گرسنگی،آینده بشریت را ترساندن می‌کند ، هجمه چین به منابع غذایی جهان

گرسنگی موضوعی است که ریشه مهم آن به زیاد کردن جمعیت و کم کردن ظرفیت های تولیدی معطوف می شود، امری که آینده بشریت را ترساندن می‌کند .

پدیده گرسنگی،آینده بشریت را ترساندن می‌کند ، هجمه چین به منابع غذایی جهان

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، در هیاهوی زیاده خواهی کشورهای قدرتمند دنیا، زد و بندهای سیاسی، جنگ، خونریزی، ویرانی و نسل کشی، پدیده های نوظهوری بصورت نرم و خزنده در حال گسترش است که بی تفاوتی نسبت به آن، می تواند آینده بشریت را به شدت تحت الشعاع قرار دهد.

سخن از کم کردن روز افزون منابع غذایی و ظرفیت های مرتبط با آن هست، اُفت و تَنَزُلِ تدریجی که بعضی ریشه آن را در زیاد کردن افسار گسیخته جمعیت و بعضی دیگر، از بین رفتن و محدود شدن بسترها و ظرفیت های تولیدی همچون آب و خاک جستجو می کنند.

حمید رضا ولد بیگی،کارشناس ارشد کشاورزی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی ، با اشاره به کم کردن و تخریب ظرفیت های تولیدی همچون آب و خاک در بسیاری از کشورهای دنیا و نقش تعیین کننده آن در تأمین منابع غذایی مورد نیاز عموم جامعه اظهار داشت: بدون تردید ظهور و بروز بعضی از چالش ها و نارسایی ها همچون تخریب خاک، بحران کم آبی، آلایندگی های زیست محیطی،گرم شدن کره زمین، تغییرات اقلیمی و…به تدریج فعالیت های زراعی و کشاورزی را (به عنوان مهم ترین پایه و اساس تأمین خوراک مورد نیاز انسان) تحت الشعاع قرار خواهد داد.

پدیده گرسنگی،آینده بشریت را ترساندن می‌کند ، هجمه چین به منابع غذایی جهان

وی افزود:در نقطه مقابل، شاهد افزایش روز افزون جمعیت هستیم که یک روی آن وقت و روی دیگر آن ترساندن به شمار می رود.

ولد بیگی گفت: نفس و اساس رشد جمعیت مخرب و مخاطره آمیز نیست و در صورت تعریف و طراحی برنامه ریزی اصولی و هوشمندانه، می‌توان از این ظرفیت بالقوه در جهت اعتلای جامعه،کشور و حتی دنیا بهره برد که البته تحقق این امر، مستلزم تأمین و فراهم ساختن مجموعه ای از کارها به هم پیوسته است که طرح آن در این مجال مهم و الزامی به نظر نمی رسد.

کارشناس ارشد کشاورزی عنوان کرد: روی مهم سخن بنده در این مجال، عمدتا به زیاد کردن جمعیت،کاهش منابع غذایی و پررنگ تر شدن احتمال ظهور و بروز پدیده گرسنگی استوار است که در صورت عدم اتخاذ تدابیر مقتضی، یقیناً حیات و بقای آینده بشریت ، دشوارتر و پیچیده تر از گذشته خواهد شد.

وی افزود: در این میان، یکی از متهمین مهم ،کشور چین است که با جمعیت میلیاردی خود بخش عمدۀ منابع غذایی دنیا را نشانه می رود.

گرسنگی موضوعی است که ریشه مهم آن به زیاد کردن جمعیت و کم کردن ظرفیت های تولیدی معطوف می شود، امری که آینده بشریت را ترساندن می‌کند .

ولد بیگی عنوان کرد: در عرصه زیست محیطی، نظریه ای مطرح است که از آن تحت عنوان برد محیط زیست یاد می شود که البته این نظریه در حوزه زراعت، باغداری و کشاورزی نیز مصداق دارد.

وی در تشریح و واکاوی این نظریه گفت: زمین، هوا و آب به عنوان سه عنصر مهم در فعالیت های زراعی، دارای ظرفیتی مشخص است که نمی توان آن را نامحدود تلقی نمود.

کارشناس ارشد کشاورزی تصریح کرد: در صورتیکه میزان برداشت، استخراج و بهره وری از ظرفیت های بالقوه موجود، فراتر از حد طبیعی و فرآیند خود پالایشی عنصرهای اشاره شده است (آب،خاک و هوا) باشد، یقیناً محدودیت ها و نارسایی هایی ظهور و بروز پیدا می‌کند که یکی از بیشترین تأثیرات آن، در فرآیند تأمین مواد غذایی مورد نیاز عموم مردم جهان، نمود پیدا خواهد کرد.

تأمین خوراک و مواد غذایی جهت ۹ میلیارد نفر چگونه مُیَسَر خواهد شد؟

فاطمه امیدیان، محقق و پژوهشگر حوزه اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی ، با اشاره به بررسی های انجام شده است در ارتباط با میزان جمعیت جهان در نیمه دوم قرن حاضر، عنوان کرد: برآوردها موید جمعیت ۹ میلیارد نفری دنیا در آینده است،که به تبع در چنین بستر و شرایطی تأمین خوراک و مواد غذایی این میزان انبوه از جمعیت، سهل و ساده نخواهد بود.

وی افزود: از این میان، چین با بالاترین تراکم جمعیتی ، نیازمند بیشترین منابع غذایی در دنیا است و به عبارتی مهم ترین متهم در ارتباط با تسریع فرآیند ظهور و بروز این پدیده نامیمون، (گرسنگی)، به کشور مذکور معطوف می شود.

محقق و پژوهشگر اقتصادی گفت: با اوضاع موجود و در صورت استمرار روند فعلی، قطعاً تجارت مواد غذایی در آینده به پرسود ترین فعالیت اقتصادی مبدل خواهد شد و از حیث سیاسی نیز این نیاز جدی و انکار ناپذیر می‌تواند به ابزاری جهت تحمیل فشار و تنگ تر ساختن عرصه از سوی کشورهای قدرتمند علیه جوامع و دُوَلِ دیگر تبدیل شود.

پدیده گرسنگی،آینده بشریت را ترساندن می‌کند ، هجمه چین به منابع غذایی جهان

امیدیان گفت: عوض کردن سبک زندگی عموم مردم و بخصوص کشور چین در خوراک و اغذیه به عنوان بزرگ ترین جذب‌کننده و واردکننده مواد غذایی در جهان، از دیگر مخاطراتی است که ذهن دولتمردان پکن را به خود مشغول ساخته است.

وی افزود: تأکید بر این کشور و حساسیت در خصوص تحولات جاری و ساری در حوزه جغرافیایی مذکور از این حیث حائز اهمیت است که اساساً تغییرات و سختى ها و آسانى ها های اقتصادی در کشور مذکور می تواند آینده دیگر کشورها و جوامع را نیز تا حدودی تحت الشعاع قرار دهد.

محقق و پژوهشگر اقتصادی عنوان کرد: این تغییرات صرفاً به کشور چین خلاصه نمی شود و دیگر جوامع دنیا نیز درگیرِ تغییرات نرم و زیر پوستی و تدریجی است که بدون تردید مجموعه این تحولات، آینده اقتصادی دنیا را ترسیم خواهد کرد.

امیدیان در خاتمه یادآور شد: تخریب اراضی و باغات، توسعه شهرک های صنعتی، تلاش جهت راه اندازی و احداث کارخانجات هر چه زیاد و…از عواملی است که به تدریج ظرفیت های بالقوه تولید و تأمین غذا را به مخاطره می اندازد و آینده مبهم و دلواپس کننده ای را پیش روی ملت های دنیا قرار می دهد.

گرسنگی موضوعی است که ریشه مهم آن به زیاد کردن جمعیت و کم کردن ظرفیت های تولیدی معطوف می شود، امری که آینده بشریت را ترساندن می‌کند .

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: مواد غذایی | کشاورزی | اقتصادی | منابع | جمعیت | تجارت | اخباراقتصادی | افزایش جمعیت

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو