سعادت عادت است آنرا پرورش دهید.
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » ريزش موی آندروژنیک علل و درمان

ريزش موی آندروژنیک علل و درمان

ژنتیک و هورمون دو عامل بسیار تاثیر گذار در ریزش مو هستند ، افرادی که به صورت ژنتیک موهای کم پشت دارند زیاد

ريزش موی آندروژنیک علل و درمان

ژنتیک و هورمون دو عامل بسیار تاثیر گذار در ریزش مو هستند ، افرادی که به صورت ژنتیک موهای کم پشت دارند زیاد در معرض ریزش مو و کچل شدن قرار می گیرند، در این مقاله به عوامل ريزش موی آندروژنیک و روش های درمان این ریزش می پردازیم.

عوامل موثر در ریزش موی آندروژنیک

۱- ژنتیک

ريزش موی آندروژنیک علل و درمان

۲- هورمونهای آندروژنیک.

نقش عوامل ژنتیکی در بروز این ریزش موی سر بسیار مهم و ناشناخته هست. الگوی وراثت این اختلال به صورت اتوزوم و یا پلی ژنیک است و افرادی که از بستگان درجه اول آنها به این نوع ریزش موی سر مبتلا هستند، بیش تر از سایر افراد در معرض مبتلا شدن قرار دارند.

هورمونهای آندروژنیک یا مردانه که مشهورترین آنها هورمون تستوسترون هست، در مردها از بیضه ها ترشح می شوند ولی، در بدن خانمها نیز غدد فوق کلیه مقداری هورمون آندروژنیک تولید می کنند. رشد موهای نواحی زیر بغل و زهار به وجود هورمون تستوسترون وابسته است در حالی که رشد موهای ناحیه ریش و ریزش موهای سر بیش تر به ترکیب دیگری به نام دی هیدروتستوسترون ارتباط دارد. تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون به وسیله آنزیم خاصی به نام ۵-آلفا ردوکتار صورت می گیرد. این آنزیم به دو فرم وجود دارد که نوع دو آن در غلاف خارجی موها وجود داشته و در ریزش موی آنروژنیک نقش مهمی دارد. مردانی که فاقد این آنزیم هستند دچار طاسی سر نمی شوند.

قابل توجه است که سطح هورمونهای مردانه در افرادی که به ریزش موی آندروژنیک مبتلا می شوند، در مقایسه با سایر افراد در اغلب موارد تفاوتی ندارد و بااهمیت ترین اختلاف در میزان حساسیت فولیکول های مو به ترکیبات آندروژنیک هست. علایم و الگوی ریزش این نوع ریزش موی سر اغلب بسیار تدریجی و در مدت چندین سال رخ می دهد. الگوی ریزش مو در مردان به صورت عقب رفتن خط رویش مو در نواحی گیچ گاهی و کم کردن موی ناحیه تفاوت سر است که ممکن است در نهایت به طاسی کامل در این نواحی بیانجامد.این نوع ریزش مو در زنان به صورت نازک شدن پیش رونده موها در ناحیه تفاوت سر، با حفظ خط رویش موی ناحیه پیشانی دیده می شود. این نوع ریزش مو در خانمهای به طاسی کامل نمی انجامد.

ژنتیک و هورمون دو عامل بسیار تاثیر گذار در ریزش مو هستند ، افرادی که به صورت ژنتیک موهای کم پشت دارند زیاد

دلایل ریزش موی ارثی

ریزش موی ارثی ناشی از ترکیبی از عوامل ژنتیکی و هورمونی هست. هورمون دی هیدروتستوسترون (DHT) عامل مهم ریزش موی ژنتیکی در افراد مستعد به این نوع ریزش هست. DHT، باعث عوض کردن در فولیکول ها و در نهایت ریزش موی سر می شود. موهایی که از فولیکول های متأثر از DHT رشد می کنند به تدریج باریکتر و کوتاه تر شده، و رنگشان روشن تر می شود تا جایی که در نهایت فولیکول ها کاملاً کوچک شده است و از بین رفته و رشد مو متوقف می شود. در واقع سابقه فامیلی نقشی اساسی در علت ریزش مو مردان دارد.

ريزش موی آندروژنیک علل و درمان

علائم ریزش موی ارثی

مردان سریعتر و زیاد از زنان به ریزش موی ارثی دچار می شوند. عموماً عقب رفتن خط رویش مو یا ریزش مو در مردان می تواند در هر سنی بعد از بلوغ شروع شود. معمولاً، در وقت شروع ریزش مو زنان نسبت به مردان دیرتر بوده و در دهه های ۵۰ یا ۶۰ زندگی رخ می دهد. البته، گاهی اوقات ریزش موی ارثی در زنان سریعتر از این، یعنی در دهه های ۳۰ یا ۴۰ زندگی، بروز می کند. در بعضی زنان، این عارضه به بیش از اندازه بودن هورمون های مردانه در بدن، مانند آنچه در سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) رخ می دهد، ارتباط دارد. جهت درمان ریزش مو زنان باید توجه داشت که آکنه، زیاد کردن موهای صورت، نامنظم شدن عادات ماهانه و ناباروری همگی از علائم این سندرم هستند. 

ژنتیک و هورمون دو عامل بسیار تاثیر گذار در ریزش مو هستند ، افرادی که به صورت ژنتیک موهای کم پشت دارند زیاد

نقش تغذیه در کم کردن ریزش مو

دریافت بعضی از منابع غذای بسیار مهم هست. این نیاز به قدری جدی است که باید به هر شکل ممکن دریافت این ترکیبات غذایی در برنامه غذایی فرد قرار گیرد.

عبارات مهم : درمان ریزش مو – هورمون ها
منابع تامین ویتامین های گروه B: انواع گوشت ها به خصوص احشای داخلی مانند جگر، سبزیجات برگ سبز، غلات (به شرط آنکه غلات کامل به حساب بیایند و به همراه سبوسشان مصرف شوند)، حبوبات، مخمرها و جوانه گندم (و جوانه سایر غلات)
منابع تامین مس: این منبع درواقع با منابع دریافت پروتئین اشتراکات زیادی دارد. ولی به جز منابع یکسان می توان به سبزیجات برگ تیره، کاکائو و قارچ نیز اشاره کرد.
منابع تامین روی: باز هم با منابع دریافت پروتئین اشتراکات زیادی دارد. مغزها و حبوبات نیزاز منابع دیگر تامین روی هستند.
منابع تامین اسیدهای چرب ضروری: اسیدهای چرب مهم به دو دسته امگا۳ و امگا۶ تقسیم می شوند.
منابع دریافت امگا ۳: محصولات دریایی خصوصا ماهی چرب و روغن کبد ماهی، مغزها (به خصوص مغز گردو)، روغن ها (به خاص روغن کانولا)، مغزها و چشم گوسفند یا سبزی هایی مانند سبزی خرفه.

منابع دریافت امگا ۶: روغن های مایع و انواع مغزها
منابع تامین دریافت ویتامین E: روغن ها، سبوس بسیاری از غلات، جوانه های مختلف؛ به عنوان مثال سمنویی که ما ایرانی ها در مراسم ملی مان استفاده می کنیم یک منبع بسیار خوب ویتامین E محسوب می شود.

ريزش موی آندروژنیک علل و درمان

هرگونه استفاده با درج نام مجله پزشکی دکتر سلام (لینک دهی مستقیم) مجاز می باشد.

مطالب مرتبط :

چگونه با طب سنتی ریزش مو را درمان کنیم؟

دلایل ریزش موی شدید چیست؟

جلوگیری از ریزش مو با آب برنج

ریزش موهای خود را با این روش درمان کنید

واژه های کلیدی: درمان ریزش مو | هورمون ها | تستوسترون | ویتامین | مردانه | دریافت | ژنتیک | منابع | مردان | هورمون

ريزش موی آندروژنیک علل و درمان

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو