به عهد و پیمان خود وفا کنید (قران کریم)
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » حمایت از تولید، اولویت نظام بانکی در امسال است

حمایت از تولید، اولویت نظام بانکی در امسال است

رییس کل بانک مرکزی در نامه‌ای از مدیران عامل بانک ها خواست در امسال نیز همانند گذشته و با احساس مسئولیت بیشتر، تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی را در اولویت قرار دهند.

حمایت از تولید، اولویت نظام بانکی در امسال است

به گزارش گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، رییس کل این بانک، ضمن تقدیر از کارها به‌عمل آمده در سال ۱۳۹۵ برای تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی‌کوچک و متوسط و اجرایی‌کردن منویات مقام معظم رهبری ‏‏(مدظله العالی‏‏‏) به منظور ایجاد رونق تولید و کمک به تحقق نشانه رشد اقتصادی، تاکید کرد، امروزه حمایت از بنگاه‌های کوچک و میانگین یکی از اولویت‌های اساسی در رشد و توسعه اقتصادی بسیاری از کشورها به شمار می‌رود. این بنگاه‌ها نقش بسزایی در ایجاد اشتغال و فراهم ساختن بسترهای مناسب جهت نوآوری دارند و با توجه به چابکی و انعطاف‌پذیری زیاد آنها در برابر نوسانات اقتصاد کلان در مقایسه با بنگاه‌های بزرگ و نیاز به نقدینگی کمتر، همواره در کانون توجه دولت‌ها، تامین‌کنندگان مالی، اقتصاد‌دانان و سرمایه‌گذاران قرار دارند.

سیف در این نامه خاطرنشان کرد، بهبود فضای کسب‌وکار یک کشور براساس معیارهای ساده یا سخت بودن راه‌اندازی بنگاه های خرد تا میانگین ارزیابی می‌شود، همچنین نمی‌توان حضور بعضی از بنگاه‌های کوچک و میانگین را در زنجیره تامین اقتصادی، رونق بنگاه‌های بزرگ و اصناف نادیده گرفت. از این رو با عنایت به اهمیت این گروه در اقتصاد کشور و وجود موانع مالی که در نهایت منجر به تضعیف عملکرد آنها شده است هست، پرداختن به عنوان تامین مالی بنگاه های کوچک و میانگین مهم به نظر می‌رسد.

حمایت از تولید، اولویت نظام بانکی در امسال است

در نامه رییس شورای پول و اعتبار آمده است: اقتصادهای نوظهور دنیا در یک‌دهه اخیر از بنگاه‌های کوچک و میانگین به عنوان موتور محرک رشد اقتصادی خود استفاده کرده و نتیجه گرفته‌اند که توجه و حمایت از بنگاه‌های کوچک و میانگین می‌تواند در رونق تولید و خروج از رکود اقتصادی بسیار راه‌گشا باشد. ضمناً از آنجا که بنگاه های کوچک و میانگین بنابر مزیت‌ها و اقتضائات اقتصادی در تمام استان‌ها و در اقصی نقاط کشور پراکنده‌اند و باتوجه به اینکه تمام استان ها مورد حمایت این طرح قرار می گیرند، بنابراین تأمین مالی بنگاه‌های کوچک و میانگین می تواند تخصیص بهینه منابع محدود بانکی و توسعه متوازن درآمد و اشتغال را نیز به دنبال داشته باشد.

بر همین اساس در امسال بانک مرکزی تدوین سیاست‌های پولی و اعتباری را به منظور حمایت از بنگاه‌های کوچک و میانگین و همچنین دستیابی به اهداف مشروحه در مفاد تبصره (۱۸) قانون بودجه کل کشور در سال ۱۳۹۶ مبنی ‌بر مردمی‌شدن اقتصاد، حداکثرسازی همکاری اقتصادی، بهره‌گیری مؤثر از ظرفیت‌های عظیم جمعیت فعال کشور و بهره‌برداری مؤثر از مزیت‌های نسبی و رقابتی، به منظور ایجاد فرصت‌های شغلی تازه و پایدار، در اولویت قرارداده هست. یکی از کارها صورت گرفته به منظور دستیابی به اهداف فوق، اصلاح و بازبینی دستورالعمل تأمین مالی بنگاه‌های کوچک و میانگین با اخذ نظرات شبکه بانکی کشور و همچنین با ملاحظه نگرانی‌های مطروحه از سوی نهادهای نظارتی درخصوص چک‌های برگشتی و بدهی‌های غیر‌جاری بوده که دستورالعمل موصوف طی نامه شماره ۹۶.۸۱۱۶۰ مورخ ۱۳۹۶.۲.۲۰ به شبکه بانکی کشور ابلاغ شده است است.

سیف تاکید کرد: اهم اهداف تعیین‌شده در دستورالعمل موصوف، حمایت از سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته از طریق تامین مالی طرح‌ها و پروژه‌های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بیش از ۶۰ درصد، تامین منابع مالی جهت بهسازی و نوسازی بنگاه‌های صنعتی، معدنی و کشاورزی و همچنین حمایت مالی از اصناف تولیدی صنعتی، معدنی و کشاورزی می‌باشد. شایان ذکر است بسیاری از واحد‌های صنفی نیز در زنجیره عرضه محصولات بنگاه‌های کوچک و میانگین قرار دارند و در زمینه‌های متفاوت تولیدی، توزیعی، کشاورزی و خدماتی فعالیت می‌کنند که بدون حضور آنها، اقتصاد کشور توان حرکت ندارد، بنابراین مورد نیاز است تأمین مالی این گروه از متقاضیان تسهیلات نیز در کنار بنگاه‌های کوچک و میانگین مورد اهتمام بانک‌ها قرار گیرد.

رییس شورای پول و اعتبار، ضمن اشاره به عملکرد اعطای تسهیلات در سال گذشته به بنگاه‌های کوچک و میانگین تصریح کرد: ‏طی سال گذشته مجموعاً ۲۴.۲۳۲ بنگاه تولیدی موفق به اخذ تسهیلات از شبکه بانکی کشور شدند. بر اساس گزارش ارایه شده است از سوی وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت از مجموع بنگاه‌های تامین مالی شده، تعداد ۶.۲۷۱ واحد نظارت شد، که نتیجه حاصله نشان می‌دهد تعداد اشتغال اضافه شده است در حدود ۱۰.۰۷۳ نفر می‌باشد که متعلق به ۲.۱۵۴ بنگاه اقتصادی هست. همچنین میزان تولیدات تعداد ۲.۰۷۳ بنگاه اقتصادی نیز زیاد کردن داشته هست. بنابراین شبکه بانکی کشور همگام با سیاست‌های دولت محترم، رسالت خویش را به نحو شایسته به انجام‌رسانده و با بهره‌گیری بهینه و هدایت صحیح منابع مالی موجود، تلاش خود را جهت خارج کردن بنگاه‌های کوچک و میانگین از رکود و اصلاح اوضاع رشد اقتصادی به‌ویژه در بخش صنعت کشور کرده است.

رییس کل بانک مرکزی در نامه‌ای از مدیران عامل بانک ها خواست در امسال نیز همانند گذشته و با احساس مسئولیت بیشتر، تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی را در اولویت قرار دهند.

بنا بر تاکید سیف و باتوجه به پیشرفت حاصل شده است در طرح رونق تولید در سال گذشته، بانک مرکزی تلاش می کند با ادامه اجرای پروژه‌های اقتصادی در چارچوب اقتصادمقاومتی و حضور موثر سیستم بانکی در قالب طرح‌های حمایت از تولید، این روند را در اقتصاد کشور نهادینه کند.

به گفته عالی ترین مقام بانک، هرچند بخش عمده رشد اقتصادی سال ۱۳۹۵ مربوط به زیاد کردن میزان تولید و صادرات گروه نفت بوده است لیکن، رشد اقتصادی بدون نفت نیز از رشد مثبت و روند رو به بهبودی برخوردار شده است هست، به گونه‌ای ‌که رشداقتصادی بدون نفت از ۳.۱- درصد در سال ۱۳۹۴ به رشد ۳.۳ درصدی در آخر سال ۱۳۹۵ زیاد کردن یافته است و در مجموع نشانگر پویایی زیاد در بخش‌های غیرنفتی اقتصاد می‌باشد. بنابراین، اثربخشی در تحرک اقتصادی ناشی از سیاست‌های اعلامی بانک مرکزی و نظام بانکی و هدایت منابع به سمت فعالیتهای مثبت اقتصادی بوده و انتظار می‌رود با استمرار حمایت از تأمین مالی بنگاه‌های کوچک و میانگین در سال جاری، رشد اقتصادی در بخش‌های غیرنفتی و صنعت همچنان در مسیر زیاد کردن استمرار یابد.

سیف در آخر خاطرنشان کرد، آمار مأخوذه در چهارماهه ابتدای امسال درخصوص عملکرد شبکه بانکی کشور جهت اعطای تسهیلات به بنگاه‌های کوچک و متوسط، قابل توجه نبوده و مورد نیاز است علیرغم محدودیت منابع و پرسشها و تنگناهای اعتباری موجود، به منظور جبران وقت از دست رفته، بررسی درخواست متقاضیان تسریع و در كوتاهترین وقت ممکن انجام شود. همچنین به منظور ارزیابی نتیجه های حاصل از اجرای طرح موردنظر، ضرورت دارد اطلاعات مربوط به عملکرد آن بانک به‌صورت هفتگی، به بخش اعتباری بانک مرکزی منعكس‌ شود.

انتهای پیام/

ضرورت حمایت از تولید و تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی

واژه های کلیدی: رکود اقتصادی | بانک مرکزی | اقتصاد | تسهیلات | اقتصادی | منابع | مرکزی | اقتصاد | اشتغال

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو