آیا می پنداری که جسم کوچکی هستی ؟ولی درون تو جهان بزرگی نهفته است.(امام علی علیه السلام)
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » نگرانی کشاورزان با عرضه گندم در بورس آخر نیافت

نگرانی کشاورزان با عرضه گندم در بورس آخر نیافت

برخی مسئولین سیاست اجرای طرح قیمت تضمینی را تحولی بزرگ در بخش کشاورزی می دانند ولی در برابر تولیدکنندگان براین باورند که استفاده از ظرفیت بورس کالا نمی تواند، تأثیر گذار باشد.

نگرانی کشاورزان با عرضه گندم در بورس آخر نیافت

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، بازار محصولات کشاورزی با محدودیت و دشواری ساختار زیادی روبرو است که بخش عمده ای از این پرسشها مربوط به عدم توسعه یافتگی اقتصاد کشاورزی، ساختار سنتی و ناکارآمدی بازار است.

براین اساس بعضی مسئولین سیاست اجرای طرح قیمت تضمینی به جای خرید تضمینی را تحولی بزرگ در بخش کشاورزی می دانند و معتقدند که دسترسی سریع کشاورزان به بهای محصول و کم کردن قابل توجه بار مالی دولت از بااهمیت ترین مزایای این طرح به شمار می رود.

این درحالی است که بعضی از کارشناسان بخش بر این باورند که استفاده از ظرفیت بورس کالا نمی تواند تأثیری بر مدیریت و تنظیم بازار محصولات کشاورزی داشته باشد.

نگرانی کشاورزان با عرضه گندم در بورس آخر نیافت

علیقلی ایمانی مدیر بنیاد توانمند سازی گندمکاران در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی از سیاست دولت مبنی بر اجرای قیمت تضمینی به جای خرید تضمینی گندم اظهار داشت: در امسال این طرح به صورت پایلوت در ۴ استان اجرا شد ولی شرکت بازرگانی دولتی ، گندم های کشاورزان را تحویل گرفته و به بورس می دهد که این یک کار اضافی است.

وی با اشاره به ضرورت طراحی زیرساخت جهت عرضه محصول در بورس کالا افزود: با وجود پراکندگی کشاورزان در نقاط مختلف، توسعه انبارداری جهت عرضه محصول در بورس کالا امری مهم هست، چراکه کشاورزان امکان نگهداری حتی یک روز محصول را نیز ندارند.

ایمانی با اشاره به اینکه دولت باید کارخانه‌های آرد را ملزم به خرید گندم نماید،گفت: کارخانه‌های آرد باید گندم را طبق نرخی که روی تابلوی بورس رفته به حساب کشاورزان واریز نمایند و مابه التفاوت آن از سوی دولت پرداخت شود تا علاوه بر کم کردن بار مالی دولت، گندمکاران دغدغه فروش محصول خود را نداشته باشند.

رئیس بنیاد توانمند سازی گندمکاران ادامه داد: گرچه دولت مطالبات گندمکاران را بعد از گذشت دو ماه از تحویل محصول پرداخت نکرده ولی گندمکاران اطمینان خاطر دارند که در مناسب ترین وقت بعد از تأمین منابع به حسابشان واریز می شود و این درحالی است که با اجرای قیمت تضمینی گندمکاران گرفتار کارخانه های آرد می شوند که این امر پرسشها عدیده ای جهت آنها به وجود می آورد.

برخی مسئولین سیاست اجرای طرح قیمت تضمینی را تحولی بزرگ در بخش کشاورزی می دانند ولی در برابر تولیدکنندگان براین باورند که استفاده از ظرفیت بورس کالا نمی تواند، تأثیر گذار باشد.

به گفته وی اجرای طرح قیمت تضمینی و تأخیر در پرداخت مطالبات از سوی کارخانه ها، تولید گندم را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

ایمانی با اشاره به اینکه جهت گندمکار خرید محصول از سوی دولت یا کارخانه های آرد تفاوتی ندارد، تصریح کرد: جهت گندمکار پرداخت مطالبات در مناسب ترین وقت اولویت است در غیر این‌صورت گندمکاران همانند جوکاران گرفتار اجرای این طرح در بورس کالا می شوند.

اما و اگرهای اجرای طرح قیمت تضمینی

علی خان محمدی مدیر عامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گفت: براساس قانون، دولت موظف به خرید تضمینی محصولات استراتژیک هست، چراکه اجرای قیمت تضمینی نیازمند فراهم نمودن زیرساخت های مورد نیاز است.

وی با اشاره به اینکه قیمت تضمینی به سیستم بازار بستگی دارد، افزود: قیمت تضمینی بدون واسطه عالی ترین نحوِ خرید هست، در صورتیکه سیستم دلالی در بازار حاکم نباشد.

خان محمدی ادامه داد: با وجود آنکه قیمت تضمینی از قبل اعلام می شود از این رو کشاورز برحسب آن می تواند به کشت محصول بپردازد .

مدیرعامل مجمع ملی نخبگان با اشاره به اینکه کشاورزان به خرید تضمینی محصولات عادت کردند، اظهار داشت: براین اساس تأخیر در اعلام قیمت خرید تضمینی محصول در سال گذشته، کم کردن تولید گندم در امسال را رقم زد و این در حالی است که در صورت فراهم نمودن زیرساخت ها قیمت تضمینی عالی ترین راه حل است.

نگرانی کشاورزان با عرضه گندم در بورس آخر نیافت

به گفته وی اجرای طرح قیمت تضمینی زیاد کردن کیفیت، بهره وری و مسابقه پذیری تولید را به همراه دارد.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: اجرای طرح | کشاورزی | کارخانه | خبرنگار | تضمینی | کشاورزی | محصولات | زیرساخت | محصول | تجارت | بازار

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو