حافظه، پرونده تخيل و گنجينه عقل، دفتر ثبت وجدان و مخزن انديشه است.(بازيل
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار جامعه و عمومی » استفاده از تخمکهایی که خارج از رحم بارور شده است اند چیست؟، پاسخ رهبر به چند پرسش / حکم

استفاده از تخمکهایی که خارج از رحم بارور شده است اند چیست؟، پاسخ رهبر به چند پرسش / حکم

مقام معظم رهبری در پاسخ به بعضی پرسش‌های مطرح شده است از ایشان، نظر خود را بیان کردند.

استفاده از تخمکهایی که خارج از رحم بارور شده است اند چیست؟، پاسخ رهبر به چند پرسش / حکم

مقام معظم رهبری در پاسخ به بعضی پرسش های مطرح شده است از ایشان، نظر خود را بیان کردند.

 پاسخ رهبر انقلاب به چند استفتاء/ حکم بازیِ ورق به قصد غیرقمار

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری بروزترین استفتاهای انجام شده است از رهبر انقلاب و پاسخ های معظمُ له به موارد مطرح شده است را انتشار داده است که در ذیل به بعضی از آنها اشاره شده است است:

عبارات مهم : مقام معظم رهبری – انقلاب
* آیا اگر افراد بدون شرط بندی و قصد قمار و بُرد و باخت و کسب درآمد، بلکه فقط جهت سرگرمی و مشغول بودن، مبادرت به بازی با ورق کنند، آن افراد مرتکب حرام شده است اند؟ حضور در مجالس بازی با ورق جهت تفریح چه حکمی دارد؟

بازی با ورقی که عرفاً از آلات قمار محسوب می شود، به طور مطلق حرام است و جایز نیست انسان با اختیار در مجلس قمار یا بازی با آلات قمار شرکت کند.

* در آلمان و بعضی از کشورهای اروپایی، گاهی فاصله بین بعضی از شهرها (یعنی فاصله تابلوهای خروجی شهری و ورودی شهر دیگر) به صد متر نمی رسد، حتی بعضی از منزل ها و خیابان های دو شهر کاملاً به هم متصل هستند، حدّ ترخّص این موارد چگونه است؟

با فرض اتصال یکی از دو شهر به دیگری به نحوی که در سؤال آمده هست، آن دو، حکم دو محله یک شهر را دارند که خروج از یکی به دیگری مسافرت محسوب نمی شود تا نیاز به حدّ ترخّص باشد.

* افرادی هستند که خمس بر آن ها واجب هست، ولی تا کنون آن را نپرداخته اند و در حال حاضر هم توانایی پرداخت آن را ندارند و یا بر آن ها بسیار سخت هست، حکم آنان در این باره چیست؟

مجرد عدم توانایی یا دشواری پرداخت خمس موجب برائت ذمّه و سقوط وظیفه نیست، بلکه ادای آن تا حد امکان واجب هست، چنین افرادی می توانند با دست گردانِ مبالغ بدهی خود با ولیّ امر خمس یا وکیل او، آن را به تدریج برحسب استطاعت خودشان از جهت مقدار و وقت بپردازند.

* امروزه می توان تخمک هایی را که در خارج از رحم بارور شده است اند در مکان های مخصوصی به طور زنده نگهداری کرد و در صورت نیاز آن ها را در رحم صاحب تخمک قرار داد، آیا این کار جایز است؟

این عمل فی نفسه اشکال ندارد.

* در سجده و رکوع بعد از قرائت ذکر واجب، گفتن چه ذکری افضل است؟

تکرار همان ذکرِ واجب و بهتر است که به عدد فرد ختم شود، و در سجده علاوه بر آن چه گفته شد، صلوات و دعا جهت حاجت های دنیا و آخرت مستحبّ است.

* آیا خمس مالی که مستأجر به عنوان رهن به موجر می دهد، بر عهده مستأجر است یا موجر؟

اگر از منفعت کسب مستأجر باشد، بر او واجب است که بعد از گرفتن آن از موجر، خمس آن را بپردازد، و خمس آن بر عهده موجر که آن مال را به عنوان قرض می گیرد، واجب نیست.

* روایاتی وجود دارد دال بر این که پاشیدن آب بر قبور مستحبّ هست، مانند روایاتی که در کتاب «لآلی الاخبار» ذکر شده است هست، آیا این استحباب مخصوص روز دفن میّت است یا اطلاق دارد، چنانچه نظر مؤلف «لآلی الاَخبار» چنین است؟

پاشیدن آب بر قبر در روز دفن مستحبّ است و بعد از آن نیز به قصد رجاء اشکال ندارد.

* مقدار قابل توجهی پول به حساب شخصی واریز شده است که صاحب حساب بعد از گذشت یک سال هنوز نتوانسته منشأ پول را پیدا کند، حالا وظیفه صاحب حساب با اصل پول و سود این مدت آن چیست ؟

اگر از یافتن مالک آن مأیوس شده است اید، به فقیر بپردازید.

* آیا راه دادن فرزند های کوچک به مسجد کراهت دارد؟

راه دادن فرزند به مسجد اگر به گونه ای باشد که موجب مزاحمت جهت نمازگزاران باشد یا احتمال دهند مسجد را نجس کند مکروه هست، و در غیر این دو صورت اگر باعث علاقه مندی آنان به مسجد و نماز شود مستحسن و نیکو است.

 

استفاده از تخمکهایی که خارج از رحم بارور شده است اند چیست؟، پاسخ رهبر به چند پرسش / حکم

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

 

 

واژه های کلیدی: مقام معظم رهبری | انقلاب | فرزند | خبر | اجتماعی |

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو