هر روز، روزي است كه هست و هرگز در جهان روزهاي هم شكلي وجود نداشته است.
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » آیا وجود هر توده‌ای در پستان خطرناک است؟

آیا وجود هر توده‌ای در پستان خطرناک است؟

افزایش بی‌رویه سرطان ، موجب نگرانی بسیاری از بانوان شده است و همه روزه، مراجعان زیادی درصدد یافتن راه‌هایی جهت پیشگیری از این بیماری هستند و این پرسش

آیا وجود هر توده‌ای در پستان خطرناک است؟

افزایش بی رویه سرطان ، موجب نگرانی بسیاری از بانوان شده است و همه روزه، مراجعان زیادی درصدد یافتن راه هایی جهت پیشگیری از این بیماری هستند و این پرسش جهت آنها مطرح است که آیا وجود هر توده ای در پستان آنها لزوما خطرناک است؟

 غده های پستانی لزوما خطرناکند؟

بدخیمی پستان در میان سایر انواع سرطان بسیار مرسوم تر است و در بسیاری نقاط جهان، نخستین عامل بدخیمی در میان زنان هست. بعد از این چند جمله دلواپس کننده، می خواهم به دو عنوان خوشحال کننده بپردازم. اول این که درمان بسیار خوب و مؤثری جهت این نوع سرطان وجود دارد و زیاد موارد به خوبی و به طور کامل درمان می شوند. دومین عنوان این است که زیاد توده های پستانی خوش خیم هستند و علی رغم تصور عامه، خطر چندانی ندارند و نباید از داشتن آنها دلواپس شد.

اکنون به موارد مهم توده های خوش خیم پستانی می پردازم ولی ابتدا باید گوشزد کنم که تشخیص توده های خوش خیم از بدخیم برعهده دکتر مجرب در زمینه پستان است.

آیا وجود هر توده‌ای در پستان خطرناک است؟

 

۱ ـ فیبروآدنوما

یکی از بیماری های مرسوم پستان، فیبروآدنوماست که مخصوص سنین پایین تر از ۱۵ تا ۳۵ سال هست. اغلب به صورت یک توده نرم و متحرک لمس می شود، ولی می تواند متعدد هم باشد که در سنین پایین (۲۵ سالگی) یافت می شوند و دردناک نیستند و معمولا از ۳ سانتی متر بزرگ تر نمی شوند (انواعی هم وجود دارد که بسیار بزرگ می شوند). اینها اغلب خود به خود اصلاح می یابند و نیاز به درمان ندارند و تنها جهت تشخیص سرطان های احتمالی پستان (که تنها در چهار درصد موارد چنین است) معاینه و سونوگرافی هر سال جهت بررسی تغییرات اندازه توده مورد نیاز هست. در موارد خاص، نمونه برداری از این توده ها مورد نیاز می شود.

 

افزایش بی‌رویه سرطان ، موجب نگرانی بسیاری از بانوان شده است و همه روزه، مراجعان زیادی درصدد یافتن راه‌هایی جهت پیشگیری از این بیماری هستند و این پرسش

۲ ـ بیماری فیبروکیستیک پستان

این بیماری که حاصل تغییرات طبیعی پستان ها در پاسخ هورمون هاست، موجب نگرانی بسیاری از بانوان بخصوص در سنین ۳۵ تا ۵۵ سالگی می شود، ولی این تغییرات، طبیعی است و بیماری مهمی محسوب نمی شود. این مسئله در ۱۰ درصد زن ها دیده می شود و می تواند سابقه این بیماری در بستگان نزدیک وجود داشته باشد. علائم آن به صورت دردهای دوره ای پستان ها بخصوص نزدیک به شروع عادت ماهانه همراه با احساس بزرگ شدن پستان ها همراه هست، می تواند بدون درد باشد و تنها در معاینه با احساس توده های متعدد پستانی تشخیص داده می شود. بیماری در سونوگرافی به صورت کیست های متعدد و دو طرفه پستان دیده می شود. در بعضی بیماران، ترشحات زرد مایل به سبز یا بی رنگ از نوک پستان ها دیده می شود. اندازه این کیست ها کمتر از سه سانتی متر است و اغلب در اندازه های ۲ تا ۱۰ میلی متر وجود دارد. این کیست ها هر چند وقت از بین می رود و کیست های تازه تشکیل می شود. علی رغم تصور عمومی، این کیست ها بندرت منجر به سرطان پستان می شوند.

بر این توصیه تاکید مجدد می کنم که اکثریت قریب به اتفاق توده های پستانی خوش خیم و درصد کمی بدخیم هستند ولی فقط با معاینه و بررسی دقیق و علمی می توان انواع بدخیم را شناسایی کرد و زن ها با مراجعه هر سال به متخصص می توانند از سلامت خود مطمئن شوند.

دکتر رضا کریمی – متخصص داخلی و فوق تخصص غدد و متابولیسم

 

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: jamejamonline.ir

آیا وجود هر توده‌ای در پستان خطرناک است؟

واژه های کلیدی: سرطان پستان | تشخیص سرطان | انواع سرطان | بیماری | سلامت | سلامت | سلامت خانواده | سلامت زنان

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو