تمام محبتت را به پای دوستت بریز نه تمام اعتمادت را. (حضرت علی علیه‌السلام)
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » حال شمشادها خوب نیست ، جولان آفت شب پره در جنگل‌های شمال

حال شمشادها خوب نیست ، جولان آفت شب پره در جنگل‌های شمال

چندسالی است كه حال شمشادهای هر لحظه سبز جنگل‌های هیرکانی خوب نیست و با آفت “شب پره” دست و پنجه نرم می كنند.

حال شمشادها خوب نیست ، جولان آفت شب پره در جنگل‌های شمال

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، این روزها شمشادها سیاه ترین سرنوشت را می‌گذرانند و حال و روز خوشی ندارند، چراکه در سالیانی نه چندان دور آفت شب پره به عنوان گونه خارجی به شمشاد های هر لحظه سبز هیرکانی حمله کرد و تعداد زیادی از توده های شمشاد شمال کشور عزیزمان ایران را خشک کرد.

با وجود آنکه ۷۲ هزارهکتار شمشادهای شمال کشور جز سرمایههای بین المللی هستند ولی به باعث پراکندگی شمشادها و قرار گرفتن آفت در نقاط غیرقابل دسترس مقدار قابل توجهی از این میزان در معرض خطر انقراض قرار گرفت.

خداکرم جلالی مدیر شرکت جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی با اشاره به اینکه آفت جنگل های شمشاد بومی نیست، اظهار داشت: طی سال های گذشته زمانیکه این آفت اروپایی وارد کشور شد، به طور تقریبی تمامی شمشادها را نابود کرد.

حال شمشادها خوب نیست ، جولان آفت شب پره در جنگل‌های شمال

وی افزود: نخستین بار آتشک شمشاد در سال ۹۱ در جنگل‌های شمال دیده شد که در سال ۹۳ از مسیر غرب به شرق دو سوم جنگل‌ها را در برگرفت و خسارات زیادی وارد کرد.

جلالی ادامه داد: جهت مبارزه با این آفت یک کمیته گیاه پزشکی متشکل از شرکت حفظ نباتات و شرکت جنگل‌ها به طور مستمر اوضاع شمشاد های شمال را پایش می نمایند.

رئیس شرکت جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به اینکه از سموم شیمیایی نمی توان جهت مبارزه با آفات جنگل ها استفاده کرد،گفت: براین اساس جهت مبارزه با آفات جنگل‌ها باید از روش بیولوژیک و سازگار با محیط زیست استفاده کرد.

به گفته وی با کارها بیولوژیک و مکانیکی، استفاده از محلول حشره کش (بی تی اچ) در نظر داریم که مسئله بیماری و آفت جنگل شمشاد شمال را بر طرف نماییم.

چندسالی است كه حال شمشادهای هر لحظه سبز جنگل‌های هیرکانی خوب نیست و با آفت “شب پره” دست و پنجه نرم می كنند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به کارها اساسی در جهت حفظ این گونه ارزشمند تصریح کرد: شرکت جنگل‌ها طی تحقیقاتی علاوه بر شناسایی آفت طبیعی شب پره در نظر دارد که بعد از کنترل آفت در مناطق آسیب دیده درجهت حفظ این گونه ارزشمند اقدام به تولید نهال شمشاد در سطح وسیعی نماید.

شمشادها در معرض انقراض قرار دارند

بهمن افراسیابی مدیر کل حفاظت و حمایت شرکت جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گفت: با توجه به پراکندگی درختان شمشاد و قرار گرفتن آفت در نقاط غیرقابل دسترس و تبدیل یک حشره بعد از تخم‌گذاری به ۴۰۰ حشره امکان محلول پاشی وجود ندارد.

به گفته وی مبارزه بیولوژیک و محلول پاشی با آفات جنگل های شمشاد در نقاط قابل دسترس چند بار صورت گرفته است.

افراسیابی با اشاره به اینکه زیاد کردن جمعیت آفات در نقاط غیرقابل دسترس یکی از دغدغه‌های شرکت جنگل‌ها هست، افزود: براساس آخرین تصمیمات شرکت گیاه پزشکی و ارزیابی مناطق در سطح بسیار وسیعی محلول پاشی شروع شده است است.

مدیرکل حفاظت و حمایت شرکت جنگل ها و مراتع ادامه داد: طبق هماهنگی‌های صورت گرفته با دستگاه های مربوطه اعتبارات و ملزومات مورد نیاز جهت کنترل دو آفت خطرناک جنگل های شمشاد در نظر گرفته شده است است.

به گفته وی با وجود درختان زیر اشکوب امکان محلول پاشی هوایی وجود ندارد که همین امر مبارزه با آفت را سخت کرده است.

حال شمشادها خوب نیست ، جولان آفت شب پره در جنگل‌های شمال

افراسیابی در پاسخ به این پرسش که امکان از بین رفتن این‌ گونۀ ارزشمند وجود دارد، عنوان کرد: عدم دسترسی به تمامی مناطق آلوده به معنای از بین رفتن کل شمشادها نیست، چراکه بسیاری از مناطق آلوده نشده‌ و در دیگر نقاط آلودگی کمتر است.

وی با اشاره به اینکه آفت جنگل های شمشاد با رسیدن دما به کمتر از صفر درجه باقی ماند، تصریح کرد: با این وجود غافل نیستیم و به طور مرتب جنگل های شمال را مورد پایش و نظارت قرار می دهیم و بدین منظور اخیراً یک میلیارد تومان ،منابع تخصیص داده شده است است.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: کشاورزی | خبرنگار | استفاده | تجارت | اخبار اقتصادی | شمشاد های شمال | آتشک شمشاد | سازمان جنگل ها

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو