اگر صخره در مسیر رود نبود ،رود هیچ آوازی از خود سر نمی داد.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » دارو هایی که معمولا اشتباه مصرف می‌شوند!

دارو هایی که معمولا اشتباه مصرف می‌شوند!

حقایق شگفت انگیزی در مورد مصرف بعضی داروها وجود دارد که نه تنها می تواند اثر آن ها را کمتر کند بلکه توجه نکردن به این نکات ممکن

دارو هایی که معمولا اشتباه مصرف می‌شوند!

حقایق شگفت انگیزی در مورد مصرف بعضی داروها وجود دارد که نه تنها می تواند اثر آن ها را کمتر کند بلکه توجه نکردن به این نکات ممکن است عواقب بسیار بدی به همراه داشته باشد

در مصرف این دارو ها دقت کنید

در اینجا ۶ نوع دارو که اکثر افراد معمولا در مصرف آنها دچار اشتباه می شوند، معرفی شده است اند:

داروهای سرماخوردگی و آنفلوآنزا: بعضی از دسته های دارویی بدون نسخه جهت درمان عطسه، گلودرد، سردرد، تب، آبریزش بینی و … می تواند با عوارض جانبی مانند زیاد کردن فشار خون، شدت یافتن علائم آسم، و یا احتباس ادراری شود. این مهم است که دوز مناسب این داروها را طبق برچسب روی آنها مصرف کنید و یا با دکتر تان در مورد دوز مناسب دریافتی مشورت نمایید.

دارو هایی که معمولا اشتباه مصرف می‌شوند!

داروهای ضد التهابی: ضد التهاب های غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن و … اگرچه در درمان دردهایی مانند سردرد یا درد عضلانی می تواند معجزه کند ولی به این معنا نیست که هنگام مبتلا شدن به این دردها به طور مداوم دست به سوی داروهای ضد التهابی ببرید. این دسته داروها می توانند خطر مبتلا شدن به مشکلاتی از قبیل خونریزی دستگاه گوارش و نارسایی کلیه را زیاد کردن دهند. قبل از مصرف این داروها بخصوص اگر مبتلا به نارسایی عملکرد کلیه یا مسئله زخم معده هستید، صحبت کنید و یا این که آنها را حتما با وعده های غذایی مصرف کنید. همچنین باید بدانید که نوع کارکرد این دسته داروها مشابه هم بوده و استفاده از بیش از یکی از آنها می تواند باعث زیاد کردن بروز عوارض جانبی شود. تلاش کنید هر دارو را در دوره خاص خود استفاده کنید تا ببینید جهت هر کدام از مشکلاتتان، کدام بهتر جواب می دهد. جهت مثال ممکن است به مرور متوجه شوید که سردردتان با ایبوپروفن سریعتر اصلاح می یابد، در حالی که ناپروکسن باعث تسکین درد عضلانی می شود. ولی اگر بعد از استفاده از این داروها هنوز دچار مسئله بودید، بهتر است به دکتر مراجعه کنید.

استامینوفن: استامینوفن را می توان در قالب مسکن در یک دسته و در قالب کاهنده تب در دسته دیگر طبقه بندی کرد. در حالی که این دارو فورا می تواند به پایین آوردن تب و درد کمک کند، مصرف بیش از حد آن می تواند بخصوص جهت کبد و کلیه سمی باشد.

آنتی اسیدها: مصرف این داروها که اغلب جهت سوزش سر دل و ناراحتی های گوارشی هنگام خوردن مواد غذایی یا نوشیدنی های خاص استفاده می شود، نباید به طور روزانه باشد. استفاده از آنتی اسیدهای جویدنی به طور گاه به گاه خوب است ولی استفاده مدام از آنها نیاز به تجویز دکتر دارد. چون نیاز به استفاده روزانه از این داروها می تواند بیانگر مبتلا شدن به پرسشها گوارشی شدید باشد.

اسپری های بینی: در حالی که به نظر می رسد این اسپری ها بی ضرر و فوق العاده بافایده باشند، استفاده مدام از آنها می تواند با گلوکوم یا آب مروارید، خونریزی بینی یا زخم همراه باشد.

حقایق شگفت انگیزی در مورد مصرف بعضی داروها وجود دارد که نه تنها می تواند اثر آن ها را کمتر کند بلکه توجه نکردن به این نکات ممکن

دیورتیک ها ( داروهای ادرار آور): مصرف زیاد این داروهای ادرار آور، می تواند با پرسشها جدی سلامت از قبیل نارسایی کلیه، اختلالات الکترولیتی مانند کم کردن سطح پتاسیم و آریتمی قلبی همراه باشد. (افرادی که از داروهای مدر استفاده می کنند اگر از دیورتیک هایی استفاده کنند که پتاسیم را دفع نمی کند ممکن است دچار زیاد کردن بسیار زیاد پتاسیم خون شوند و در صورتی که از تیازیدها استفاده نمایند دچار کم کردن پتاسیم خون می شوند.)

عبارات مهم : نارسایی کلیه – مواد غذایی

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: jamejamonline.ir

واژه های کلیدی: نارسایی کلیه | مواد غذایی | مبتلا شدن | استفاده | عضلانی | خونریزی | همراه | سلامت | ادرار

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو