عشق، فراموش كردن خود در وجود كسی است كه همیشه و در همه حال ما را به یاد دارد.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » حداقل قیمت خرید تضمینی گندم ۱۵۰۰ تومان ، شورای اقتصاد، بدهکار گندمکاران است

حداقل قیمت خرید تضمینی گندم ۱۵۰۰ تومان ، شورای اقتصاد، بدهکار گندمکاران است

گندم یکی از مهم‌ترین محصولات اساسی کشور بوده و اعلام قیمت خرید تضمینی آن بر مبنای تورم هر سال جهت کشاورزان، از اهمیت بالایی برخوردار است.

حداقل قیمت خرید تضمینی گندم ۱۵۰۰ تومان ، شورای اقتصاد، بدهکار گندمکاران است

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، اعلام قیمت خرید تضمینی گندم بر مبنای تورم هر سال جهت کشاورزان، از اهمیت بالایی برخوردار هست، چراکه خانوارهای متعددی از این طریق امرار معاش می‌کنند. سال گذشته تعلل در اعلام و پایین بودن قیمت خرید تضمینی یکی از عوامل نارضایتی کشاورزان به شمار می رفت که تبعات منفی بر روی میزان تولید گذاشت.

با وجود آنکه خرید تضمینی به معنای حمایت ازجامعه کشاورزی هست، ولی این روزها بلای جان کشاورزان شده است و تنها مشکل کشت را بر دوش آنها سنگین تر می‌کند. حال انتظار می رود که شورای اقتصاد در پی اعتراض های مکرر گندمکاران به قیمت سال گذشته ، امسال با اعلام قیمت عادلانه، روحیه امید و نشاط را به این بخش بازگرداند.

مسعود اسدی مدیر تشکل های بخش کشاورزی در گفتگو با خبرنگارصنعت،تجارت و کشاورزی با اشاره به ضرورت اعلام قیمت خرید تضمینی بر حسب تورم، اظهار کرد: براساس قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی، قبل از شروع کشت سال زراعی جدید، بهای محصولات اساسی بر مبنای قیمت تورم باید اعلام شود.

حداقل قیمت خرید تضمینی گندم ۱۵۰۰ تومان ، شورای اقتصاد، بدهکار گندمکاران است

وی با انتقاد از کم لطفی شورای اقتصاد در تعیین میزان بهای خرید تضمینی محصولات اساسی افزود: علی رغم آنکه طی چند سال اخیر وزارت جهاد کشاورزی قیمت تورم را در ارائه قیمت پیشنهادی محصولات لحاظ می‌کند، ولی بی توجهی شورای اقتصاد نسبت به این امر به صلاح کشور نیست.

اسدی ادامه داد: اکنون در شرایطی به سر می بریم که دشمن های انقلاب از هر وسیله ای جهت تحت فشار قرار دادن جمهوری اسلامی کوتاهی نخواهند کرد، از این رو خوداتکایی گندم امری مهم است.

رئیس تشکل های بخش کشاورزی با اشاره به گلایه های گندمکاران نسبت به قیمت خرید تضمینی سال زراعی گذشته، بیان کرد: از شورای اقتصاد انتظار می رود که قیمت پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی را که بر مبنای قیمت تورم هر سال هست، مد نظر قرار دهد تا گندمکاران نسبت به کشت این محصول دلسرد نشوند.

وی در ادامه افزود: با توجه به آنکه شورای اقتصاد در سال زراعی گذشته تورم هر سال را در نرخ خرید تضمینی گندم لحاظ نکرد، از این رو انتظار می رود که امسال کاستی سال گذشته را نیز جبران کند.

گندم یکی از مهم‌ترین محصولات اساسی کشور بوده و اعلام قیمت خرید تضمینی آن بر مبنای تورم هر سال جهت کشاورزان، از اهمیت بالایی برخوردار است.

اسدی در پاسخ به این پرسش که نبود تناسب میان قیمت تورم با خرید تضمینی تأثیری در میزان تولید خواهد داشت یا خیر، تصریح کرد: اگرچه این امر بنیه مالی کشاورز را بیش از پیش تضعیف می‌کند، ولی تأثیر چندانی در کم کردن میزان تولید نخواهد داشت.

سردرگمی کشاورزان از تأخیر در اعلام قیمت خرید

عباس پاپی زاده عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گفت: براساس قانون خرید تضمینی، وزارت جهاد کشاورزی تا آخر تیر ماه هر سال باید قیمت پیشنهادی خود را به شورای اقتصاد ارائه دهد تا بعد از بررسی های لازم، این قیمت در اواخر شهریور ماه اعلام شود.

وی افزود: تأخیر در اعلام این قیمت، سردرگمی کشاورزان و انصراف آنها از تولید را به همراه دارد.

پاپی زاده با اشاره به اینکه دولت بدهکار گندمکاران هست، بیان کرد: علی رغم قانونِ خرید تضمینی در سال زراعی گذشته، بهایگندم تناسبی با قیمت تورم نداشت و این امر به علت فاصله زیاد قیمت خرید با هزینه های تولید،کشاورزان را با پرسشها جدی در تولید مواجه کرده است و استمرار این روند موجب روی آوردن کشاورزان به تولید محصولات غیر اساسی خواهد شد.

به گفته وی حداقل قیمت خرید تضمینی جهت هر کیلو گندم درسال زراعی تازه باید هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شود.

انتهای پیام/

حداقل قیمت خرید تضمینی گندم ۱۵۰۰ تومان ، شورای اقتصاد، بدهکار گندمکاران است

واژه های کلیدی: مجلس شورای اسلامی | محصولات کشاورزی | سال زراعی | کشاورزی | تضمینی | اقتصاد | محصولات | اقتصادی | قانون

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو