هرچه اکنون هستیم محصول افکاری است که سابقاً داشته ایم و حالا داریم.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » رابطه انگل گربه با بروز سرطان و بیماری‌های عصبی

رابطه انگل گربه با بروز سرطان و بیماری‌های عصبی

محققان با انجام یک پژوهش تازه تخمین می‌زنند که “توکسوپلاسما گوندی”(Toxoplasma gondii) در بدن حداقل دو میلیارد نفر در سراسر دنیا وجود دارد

رابطه انگل گربه با بروز سرطان و بیماری‌های عصبی

محققان با انجام یک پژوهش تازه تخمین می زنند که “توکسوپلاسما گوندی”(Toxoplasma gondii) در بدن حداقل دو میلیارد نفر در سراسر دنیا وجود دارد

“توکسوپلاسما گوندی” یک انگل که میزبان عمده آن گربه است

“توکسوپلاسما گوندی” یک انگل اضطراری درون سلولی است که میزبان عمده آن گربه است و توانایی انتشار آن به وسیله مدفوع گربه است ولی قدرت آلوده کردن انواع مهره داران و پستانداران و پرندگان را نیز دارد و در بعضی کشورها در سرم خون تا یک سوم افراد بالغ، آنتی بادی این انگل مشاهده می شود که این امر نشان دهنده شیوع بالا و قدرت آلودگی این انگل هست. شواهد تازه نشان می دهد که می تواند خطرناک تر از آنچه پیشتر تصور می شد باشد.

عبارات مهم : مبتلا شدن – بیماری
تقریباً ۱۱% افراد بین ۴۹-۶ سال در ایالات متحده آمریکا دارای آنتی بادی علیه توکسوپلاسما می باشند.
آلودگی به توکسوپلاسما گوندی در بعضی افراد اهمیت دارد مثل زن های باردار که می تواند باعث سقط یا عقب ماندگی جنین شود.
تحقیقات تازه نشان می دهد که این انگل می تواند امکان مبتلا شدن به بعضی از اختلالات عصبی از جمله صرع، آلزایمر و پارکینسون و همچنین سرطان را تقویت کند.

این یافته ها بخشی از یک حوزه تحقیق در حال ظهور است که نشان می دهد چگونه T. gondii، که معمولا از طریق تماس با مدفوع گربه(و یا خوردن گوشت خام) به انسان انتقال یافته می شود، پروتئین هایی را تولید می کند که مغز میزبان آلوده شده است را عوض کردن می دهند.
در حالی که بزرگسالان سالم به طور کلی در معرض خطر این انگل قرار ندارند(به استثنای زنان باردار که توصیه می شود از تماس با بستر گربه ها ممانعت کنند) این ارگانیسم قبلا با اختلالات رفتاری مرتبط بوده و شواهد نشان می دهد که می تواند عملکرد سیستم ایمنی بدن ما را عوض کردن دهد.
با این حال، در تحقیق جدید، گروهی مشمول بر بیش از ۳۰ محقق از ۱۶ موسسه به بررسی این مسئله پرداختند که چگونه پروتئین های ترشحی T. gondii می تواند بر روی ساختار عصبی میزبان انسانی تأثیر بگذارد و موجب تغییرات در مغز و بیماری های نورودژنراتیو شود.

رابطه انگل گربه با بروز سرطان و بیماری‌های عصبی

محققان جهت رسیدن به این نتیجه داده های مربوط به مطالعه توکسوپلاسموز مادرزادی را تجزیه و تحلیل کردند که از سال ۱۹۸۱، ۲۴۶ نوزاد مبتلا به توکسوپلاسموز مادرزادی، که دارای عفونت ناشی از T. gondii را بودند را نظارت کرده است.
نتایج به دست آمده نشان داد که قطعات میکرو آر.ان .ای(microRNA) و پروتئین هایی که در کودکان مبتلا به توکسوپلاسموز شدید یافت می شوند، با بیومارکرهای موجود در بیماران مبتلا به بیماری های نورودژنراتیو مانند آلزایمر و پارکینسون مطابقت دارد.
آنها همچنین دریافتند که این انگل می تواند خطر صرع را به علت عوض کردن ارتباط بین سلول های مغزی به نام نورون های “”GABAergic زیاد کردن داده و همچنین ارتباطات بین T. gondii و تقریبا ۱۲۰۰ ژن انسان را که در سرطان های متفاوت نقش مهمی را ایفا می کنند، کشف کردند.

یافته های این پژوهش در Scientific Reports انتشار یافته است.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: isna.ir

واژه های کلیدی: مبتلا شدن | بیماری | آلودگی | پروتئین | تحقیقات | میزبان | آلودگی | سلامت

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو