هنر ما را به گونه اي رويايي از درد هستي رها مي سازد.
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » نقش مالیات در اقتصاد مقاومتی با کم کردن وابستگی به درآمدهای نفتی

نقش مالیات در اقتصاد مقاومتی با کم کردن وابستگی به درآمدهای نفتی

جعفرزاده ایمن آبادی گفت: اگر بخواهیم اقتصاد مقاومتی را اجرا و هزینه های اجتناب ناپذیر را تأمین کنیم، باید وابستگی به نفت را کم کردن دهیم.

نقش مالیات در اقتصاد مقاومتی با کم کردن وابستگی به درآمدهای نفتی

به گزارش گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مردم رشت در مجلس در گفتگو با رادیو بهارستان با بیان اینکه در جهت اقتصاد مقاومتی، کم کردن وابستگی به نفت را در دستور کار قرار داده ایم، اظهار کرد: در نظام بودجه ریزی یک بخشی را با عنوان درآمدها و بخش دیگر را به عنوان هزینه ها داریم.

وی افزود: اگر بخواهیم اقتصاد مقاومتی را اجرا و هزینه های اجتناب ناپذیر که امسال ۲۳۰ هزار میلیارد تومان است را تامین کنیم، باید وابستگی به نفت را کم کردن دهیم، بنابراین باید حداقل ۲۳۰ هزار میلیارد تومان درآمدی غیر از فروش نفت داشته باشیم که مالیات یکی از مهمترین بخش های تامین این منابع است.

نماینده مردم رشت در مجلس به درآمدهای مالیاتی که باید در امسال تامین شود، اشاره کرد و گفت: در سال ۹۶ باید ۱۱۲ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی داشته باشیم یعنی فقط ۵۰ درصد منابع درآمدی از محل مالیات تامین می شود و بقیه آن را از فروش نفت جبران می شود.

وی با تاکید بر اینکه نباید کمبود درآمدهای مالیاتی را با زیاد کردن مالیات از مالیات دهندگان دریافت کرد، بیان کرد: در حال حاضر ۴۰ درصد فرار مالیات داریم. سازمان امور مالیاتی به تنهایی نمی تواند جلوی فرار مالیاتی را بگیرد و به همین علت باید ارکان مختلفی مانند گمرک و نظام بانکی با همدیگر لینک شوند‌.

نقش مالیات در اقتصاد مقاومتی با کم کردن وابستگی به درآمدهای نفتی

ایمن آبادی درباه دیگر راهکار زیاد کردن درآمدهای مالیاتی گفت: زیاد کردن پایه های مالیاتی راهکار دیگر هست. در واقع بخشی از جامعه وجود دارد که به هر دلیلی مالیات پرداخت نمی کند. اگر شرکت امور مالیاتی، نظام خود را اصلاح کند و نظارت بر کلیه درآمدها و نقدینگی مردم داشته باشد، می توانیم تمام درآمدهای مالیاتی را محقق کنیم.

وی در خصوص نقش مجلس تاکید کرد: تا به حال خلا قانونی در این زمنیه وجود نداشته ولی مجلس آماده است تا اگر دولت احساس کرد در جایی خلا قانونی وجود دارد، می تواند لایحه آن را تقدیم مجلس کند. اراده مجلس هم از بین بردن قاچاق، از بین بردن فرارهای مالیاتی و عدالت مالیاتی بر پایه های متفاوت مالیاتی در سطح کشور است.

پرداخت مالیات در جامعه بستگی به شفافیت در قانون و اجرا دارد

کاظم دلخوش نماینده مردم صومعه سرا نیز راجع به درآمدهای مالیاتی اظهار کرد: بر اساس بودجه، حدود ۱۰۹ هزار میلیارد تومان جهت درآمدهای مالیاتی آینده نگری شده است است که این مبلغ را شرکت امور مالیاتی باید از بخش های متفاوت وصول کند. یک بخش مالیات بر ارزش افزوده است که البته این بخش نقص هایی دارد که این نقص ها را در اصلاح لایحه مالیاتی برطرف خواهیم کرد.

عضو کمیسیون اقتصادی راجع به نواقص مالیات بر ارزش افزوده بیان کرد: این مالیات طی سال های گذشته نوشته شد و این نخستین تجربه در کشور بود که با اقتباس از سایر کشورها آن را نوشتیم. در بخش معافیت ها مشکلاتی وجود دارد. طبق قانون بخش کشاورزی معاف است ولی هنگامی که به رستوران می روید ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده دریافت می شود در حالی که رستوران ها محصولات کشاورزی را ارائه می دهند. اشکال دیگر نیز در بخش طلا فروش ها است.

جعفرزاده ایمن آبادی گفت: اگر بخواهیم اقتصاد مقاومتی را اجرا و هزینه های اجتناب ناپذیر را تأمین کنیم، باید وابستگی به نفت را کم کردن دهیم.

نماینده مردم صومعه سرا با اشاره به فرار مالیاتی ادامه داد: هنگامی که قانون مالیات بر ارزش افزوده نوشته می شد، اعلام شد در کشور ۴۵ درصد فرار مالیاتی درایم. اقتصاد زیر زمینی به علت نداشتن، نداشتن اطلاعات بانکی، فعال نبودن دانشکده اقتصادی، عدم ساماندهی جایگاه ممیزان، و عدم شناسایی دقیق درآمدها باعث شده است شفافیت مالیاتی ایجاد نشود و در نتیجه فرار مالیاتی نیز زیادی باشد.

وی راجع به پیشگیری قوانین حوزه مالیات گفت: کمیسیون اقتصادی مجلس، معاونت نظارت مجلس و پرسش نمایندگان از وزار از راه هایی پیگیری مجلس هست. ولی آنچه اهمیت دارد گسترش فرهنگ مالیاتی هست؛ هنگامی که در قانون و اجرا شفافیت مالیاتی داشته باشیم، می توانیم به آسانی فرهنگ پرداخت مالیات را در جامعه جا بیاندازیم.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: فرار مالیاتی | قانونی | اقتصاد | اقتصادی | قانون | مالیات | اخباراقتصادی | اقتصادمقاومتی

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو