خداوند آزادی را آفرید و انسان بردگی را.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار جامعه و عمومی » دغدغه‌ای که قلب خیابان لاله‌زار را به درد آورده!

دغدغه‌ای که قلب خیابان لاله‌زار را به درد آورده!

«بارها به معاونت میراث‌فرهنگی شرکت میراث‌فرهنگی نیزاعلام کرده‌ایم که اعتبار و نیروی انسانی جهت ثبت ملی محور خیابان لاله‌زار نداریم، در حالی که ثبت ملی این محور یکی

دغدغه‌ای که قلب خیابان لاله‌زار را به درد آورده!

«بارها به معاونت میراث فرهنگی شرکت میراث فرهنگی نیزاعلام کرده ایم که اعتبار و نیروی انسانی جهت ثبت ملی محور خیابان لاله زار نداریم، در حالی که ثبت ملی این محور یکی از دغدغه های معاونت میراث فرهنگی استان پایتخت کشور عزیزمان ایران است.»

چرا خیابان لاله زار ثبت ملی نمی شود؟

در شرایطی که همزمان با روز ملی سینما در روز ۲۱ شهریور مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی خبر از ثبت سینما و محور خیابان لاله زار داده بود، تابلوی چند سینمای قدیمی در محور این خیابان تاریخی که هنوز در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده هست، از بین بردن شدند. خبر از بین بردن سینماهای لاله زار در روز سینما، موجب تعجب سپیده سیروس نیا، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان پایتخت کشور عزیزمان ایران شد و او را واداشت تا از یگان حفاظت بخواهد این اوضاع را بررسی کند.

عبارات مهم : میراث فرهنگی – میراث فرهنگی
در حالیکه محمد قاصد اشرفی، مدیر انجمن سینماداران در تصویر العمل با این خبر و در گفت وگو با ایسنا طبیعی برخورد کرد؛ او با تاکید بر اینکه «تمامی سینماهای خیابان لاله زار دارای مجوز انحلال از وزارت ارشاد هستند، به برداشتن و از بین بردن تابلوی این سینماها از سردرشان اشاره کرد و گفت: مسئله ما برداشتن تابلوها نیست هنگامی که که انحلال سینما داده شده است هست، دیگر تابلو چه اهمیتی دارد!»

شاید یکی از مهمترین دلایل برخوردهای چند سال اخیر تا امروز با خیابان لاله زار را بتوان «ثبت ملی نشدن» این محور تاریخی دانست. هرچند در طول دست کم چهار سال گذشته، اداره کل میراث فرهنگی استان پایتخت کشور عزیزمان ایران بارها قول شروع مطالعات و بررسی ها جهت ثبت ملی این خیابان را داده هست، ولی تا امروز هیچ کدام به نتیجه نرسیده اند.

در حالی که هربار بعد از اعلام شروع مطالعات، مطرح می شود که برنامه های متفاوتی جهت این محور به عنوان یکی از بافت های تاریخی و هویتی شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران و یکی از مسیرهای گردشگری در پایتخت تعریف می کنند، ولی هنوز از نخستین قدم آن یعنی ثبت ملی این خیابان تاریخی خبری نیست، چه برسد به دیگر کارها و حتی توجه به سینماها و سالن های تئاتر متروکه آن. تا امروز که خبر می رسد دست کم پنج تابلو از سردرِ سینماهای قرار گرفته در محور لاله زار مانند «سحر» و «شهرزاد» از بین بردن شده است اند.

سپیده سیروس نیا، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان پایتخت کشور عزیزمان ایران نخست با تعجب از این خبر از دیدار سه هفته ی قبل خود از لاله زار می گوید که با چنین اتفاقی روبه رو نشده و ادامه می دهد، هرچه سریعتر از نیروی یگان حفاظت استان پایتخت کشور عزیزمان ایران می خواهد تا این خیابان تاریخی را بررسی کنند.

او در ادامه در پاسخ به این که آیا تا امروز «خیابان لاله زار ثبت ملی نشده؟» به ایسنا می گوید: عملا از زمانی که به عنوان معاون میراث فرهنگی استان پایتخت کشور عزیزمان ایران وارد این اداره کل شده است ام، ثبت ملی محور لاله زار را دستور کار قرار داده ام، حتی تا مدتی بعضی از همکاران اداره کل نیز روی آن کار کردند، ولی باید توجه کرد که این اقدام یک کار بسیار وسیع می طلبد، چون فقط محور لاله زار نباید در دستور بررسی و مطالعه قرار گیرد، نیاز است تا یک بلوک از سمت شرق و یک بلوک از سمت غرب نیز در دستور کار باشد، حتی شاید بناهایی که در داخل کوچه ها قرار داشته اند، بسیار مهمتر از بناهای قرار گرفته در داخل محور باشند.

او با بیان این که در آن وقت یکسری کارها نیز انجام شدند، ولی عملا به نتیجه نهایی نرسیدیم، ادامه می دهد: دفتر تسهیل گری محله لاله زار مدتی پیش با ارائه پرونده هایی قصد ثبت ملی بعضی از بناها در این محدوده را داشتند، که به آن ها اعلام کردیم بهتر است ثبت ملی محور لاله زار را در دستور کار قرار دهند، از سوی دیگر تا امروز بعضی کارشناسان این دفتر، کارشناسان دفتر ثبت اداره کل میراث فرهنگی پایتخت کشور عزیزمان ایران و حتی پژوهشکده فرهنگ و هنر تا اندازه ای روی این پروژه کار کرده اند، ولی هیچ کدام نتیجه نداده اند.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان پایتخت کشور عزیزمان ایران با اشاره به بررسی چند بلوک در محور لاله زار در گذشته و به وسیله یک کارشناس دفتر ثبت آثار تاریخی استان تهران، ادامه می دهد: به نتیجه رسیدن این پروژه نیازمند کار کردن به وسیله یک مشاور هست، چون با نیروهای سازمانی که مشغله های زیادی دارند، نمی توان چنین طرحی را به نتیجه رساند.

سیروس نیا با تاکید بر این که این دغدغه را بارها با معاونت میراث فرهنگی و مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی شرکت میراث فرهنگی و گردشگری نیز مطرح کرده، بیان می کند: بارها به آقای طالبیان (معاون میراث فرهنگی) نیز گفته ام که با در نظرگرفتن این که دفتر ثبت میراث فرهنگی استان پایتخت کشور عزیزمان ایران یک نفر نیرو زیاد ندارد، نمی توانم عملا کاری انجام دهم و دفتری به عنوان ثبت آثار تاریخی با چند نیرو نیاز دارم تا مدت زمانی معین روی لاله زار مطالعه داشته باشند.

وی نبود اعتبار مناسب جهت این پروژه را عامل دیگری دانست که اداره کل میراث فرهنگی استان پایتخت کشور عزیزمان ایران با آن مواجه است و می گوید: عملا یکی از وظایف مهم این معاونت، قبل از انجام هر کاری ثبت حریم هست، ولی از سال ۸۸ به بعد، عملا هیچ اعتباری جهت ثبت حریم به معاونت میراث فرهنگی استان پایتخت کشور عزیزمان ایران اختصاص داده نشده است.

او به درخواست هایی که این اداره کل جهت اختصاص اعتبار جهت چنین پروژه هایی از معاونت میراث فرهنگی شرکت میراث فرهنگی داشته، اشاره می کند و می افزاید: می گویند ثبت ملی جزو وظایف جاری معاونت میراث استان پایتخت کشور عزیزمان ایران هست، در صورتی که این معاونت باید نیرو جهت کار داشته باشد. کارها در اداره کل میراث فرهنگی استان پایتخت کشور عزیزمان ایران آن قدر زیاد است که نمی توانم یک نیرو را جهت این کار از دست بدهم.

به اعتقاد سیروس نیا، اگر اعتبار مناسب جهت این پروژه داده می شد، امکان گرفتن مشاور وجود داشت، تا در نهایت با اختصاص یک هزینه ی کمتر پرونده ی ثبتی محورلاله زار تهیه شود.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان پایتخت کشور عزیزمان ایران بعد از انجام یک سری پیگیری جهت علت از بین بردن بعضی تابلوهای سینماهای قدیمی از خیابان لاله زار از متولیان شهری منطقه ۱۲ پایتخت کشور عزیزمان ایران می گوید: از شهرداری منطقه ۱۲، شهرداری ناحیه و نه شرکت زیباسازی هیچ کدام این کار را انجام نداده اند و همگی آن را رد کردند.

او با بیان این که وزارت ارشاد تنها نهادی است که می تواند به یک سینما مجوز انحلال بدهد، می گوید: بسیاری از سینماها مجوز انحلال دارند، اکثر سینماهای لاله زار که دیگر نمی توانند مجوز کاربری سینما داشته باشند از وزارت ارشاد گرفته اند، سینما “نادر” و “کریستال” را می دانم که مدت ها پیش این مجوز را گرفته اند.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان پایتخت کشور عزیزمان ایران اضافه می کند: با این وجود فکر نمی کنم به دنبال این اقدام و صدور مجوز، از بین بردن تابلوهای سینما در دستورِ کارِ افرادی قرار گرفته باشد.

بر اساس این گزارش، خبرگزاری ایسنا همزمان با روز ملی سینما گزارشی را به نقل از سایت سفرنویس منتشرکرد، گزارشی که در آن خیابان لاله زار به عنوان «گورستان سینمای دنیا» نامیده شده است بود و حالا بعد از گذشته چهار روز از انتشار آن گزارش، بار دیگر این سایت از نبود تابلوی سینماهایی مانند «سحر، شهرزاد، دنیا و نادر و همچنین تابلوهای پاساژ لاله زار و چند واحد تجاری دیگر» خبر داد.

این در حالی است که فرهاد نظری، مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی در روز ملی سینما در گفت وگویی اعلام کرده بود، «سینماها و خیابان لاله زار را ثبتِ ملی می کنیم، ولی اگر سینماگران نسبت به میراث معماری حوزه خود حساس باشند، روند کارها تسریع خواهد شد.»

دغدغه‌ای که قلب خیابان لاله‌زار را به درد آورده!

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

واژه های کلیدی: میراث فرهنگی | میراث فرهنگی | استان تهران | آثار تاریخی | سینماگران | گردشگری | سینمای | خیابان | سینما | ایران | اداره

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو