هیچ می دانی فرصتی که از آن بهره نمی گیری ،آرزوی دیگران است.(جک لندن)
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » چرا عاشق بوی کتاب های قدیمی هستیم؟

چرا عاشق بوی کتاب های قدیمی هستیم؟

دانشمندان متوجه شدند که آیا عاشق بوی کتاب های قدیمی هستیم؟ جهت پی بردن به آن ما با جهت خواندن این مقاله همراه شوید.

چرا عاشق بوی کتاب های قدیمی هستیم؟

دانشمندان متوجه شدند که آیا عاشق بوی کتاب های قدیمی هستیم؟ جهت پی بردن به آن ما با جهت خواندن این مقاله همراه شوید.

علت علاقه افراد به بوی کتاب های قدیمی چیست؟

شما هم دوست دارید بینی تان را درون یک کتاب قدیمی نگه دارید؟ نه ما از یک حرکت تصادفی صحبت نمی کنیم. عطر خاصی در کتاب های قدیمی است که هر کتاب خوانی را جذب خود می کند. و به نظر می رسد که علت موجهی جهت بوی خوش این صفحات گرد و خاک گرفته قدیمی وجود دارد.

عبارات مهم : انسان و محیط – کتابخانه
بیشتر بویی که حس می کنیم از ترکیبات عالی فراری Volatile organic compound (VOCs ) است که در طول وقت در اثر تجزیه کتاب ها آزاد می شود. محققان دانشگاه لندن از یک کتاب رمان فرانسوی که در سال ۱۹۲۸ انتشار یافته بود و در یک کتابفروشی کتب دست دوم پیدا کرده بودند، مواد VOCs را استخراج کردند. داوطلبان با چشم بسته، عصاره گرفته شده است از کتاب به علاوه بوهای بدون علامت دیگر از شکلات و قهوه گرفته تا بازار ماهی فروشان و کتانی کثیف را بو کشیدند. بعد از آن پرسشنامه ای را پر کردند که از آن ها خواسته شده است بود بوی کتاب قدیمی را توصیف کنند.

*ترکیبات آلی فرار Volatile organic compound (VOCs): ترکیبات شیمیایی آلی هستند که در دمای اتاق دارای فشار بخار بالایی هستند. این فشار بخار بالا که به علت پایین بودن نقطه جوش این مواد است موجب می شود که تعداد مولکولهای قابل توجهی از این مواد در اثر فرایند تبخیر و یا تصعید به حالت گاز درآمده و در هوای اطراف منتشر شوند. به عنوان مثال می توان به فرمالدهید که دارای نقطه جوش ۱۹- درجه سلسیوس است اشاره نمود. این ماده به آرامی از ترکیب رنگها جدا شده است و در هوا منتشر می شود.

ترکیبات آلی فرار، ترکیباتی بسیار متنوع و در همه جا پراکنده میباشند. بعضی از انواع این ترکیبات به صورت طبیعی یافت میشوندو بعضی دیگر نیز به دست انسان ایجاد شده است اند. بسیاری از عطر ها و مواد بودار از ترکیبات آلی فرار تشکیل شده است اند. این مواد نقش مهمی را در برقراری ارتباط بین گیاه های بر عهده دارند. تعدادی از این ترکیبات جهت سلامتی انسان و یا محیط زیست مضر می باشند. محدوده مقدار مجاز غلظت این نوع مواد مضر در محیط (بویژه در یک فضای بسته) به صورت قانونی تعیین شده است هست. مواد آلی فرار مضر ممکن است سمی نباشند ولی در طولانی مدت اثرات مخرب بر سلامتی انسان و محیط زیست داشته باشند. با توجه به اینکه غلظت این مواد در هوا بسیار کم است لذا تحقیقات بر روی این مواد به دشواری صورت می گیرد.

چرا عاشق بوی کتاب های قدیمی هستیم؟

بر اساس مطالعه ای که در مجله eritage Science منتشر شد، بیش از ۷۹ درصد شرکت کنندگان بدون آن که بدانند در حال بو کشیدن چه اسانسی هستند، گفتند که اسانس کتاب قدیمی آن ها را به یاد شکلات می اندازد. قهوه دومین حسی بود که گزارش شد.

نویسنده مطالعه سیسیلیا بمبیبر Cecilia Bembibre، در مصاحبه با Popular Science بیان می کند، زمانی که بوهایی بدون برچسب را بو می کشید جهت توصیف آن ها میل به دارید از بوهای آشنایی که برایتان تداعی می شود، استفاده کنید. همچنین به نظر می رسد VOCs موجود در شکلات و قهوه شباهت زیادی به VOCs موجود در کتاب دارند. شاید به نظرتان خنده آمیز باشد ولی شکلات و قهوه حاوی مواد شیمیایی بو داده یا تخمیر شده است به نام لیگنین lignin و سلولز cellulose هستند که به گفته نویسنده مطالعه در کاغذهای در حال تجزیه هم وجود دارند.

برای بخشی دیگر از مطالعه، داوطلبان بوی کتابخانه کلیسای جامع سنت پل St. Paul’s Cathedral لندن، جایی که اغلب توریست ها در مورد احساسشان، یادداشت می نویسند را توصیف کردند. شکرت کنندگان به محض این که وارد کتابخانه شدند و قبل از این که بینی ارزش به بوی محیط عادت کند، پرسشنامه را پر کردند. در ابتدا آن ها جذبه و گیرایی کتابخانه را رتبه بندی کردند. سپس بوهایی که حس کرده بودند. داوطلبان می توانستند ۲۱ بویی که محققان از آنالیز VOC بدست آورده بودند را علامت بزنند یا این که توصیف خودشان را در قسمت خالی پرسشنامه بنویسند.

بوی کتابخانه کاملا متفاوت از عطرهای کتاب بود. همه ۷ داوطلب گفتند که کتابخانه بوی چوب می دهد و بیشترشان بویش را مثل دود و خاک توصیف کرده بودند.

بوهای مشخص فقط جهت تشخیص این که کجا بوده اید نیستند – بلکه راهی جهت یادآوری خاطرات دور و فراموش شده است هم می باشند. ” حس بویایی ما به مرکز حافظه در مغز بسیار نزدیک است بنابراین اغلب خاطرات با بویی خاص، خیلی نیرومند و به سرعت برایمان یادآوردی می شوند.”
” اغلب بوها، خاطرات قدیمی که دیگر به یاد نداریم را به حافظه باز می گرانند. یکی از دلایلی که بوها چنین نقش مهمی در یادآوری چیزهای قدیمی بازی می کنند همین هست. “

دانشمندان فقط به دنبال بهانه ای جهت یادآوری سفر به کتابخانه نبودند. آن ها امیدوارند که آخر با شناسایی و کشف بوهایی که در یک کتابخانه به مشام می رسند، بوهای گذشته را بازسازی کنند. بمبیبر در گفتگویی با Smithsonian بیان می کند که این بررسی هنوز کامل نشده و فقط شروعی است با داده هایی قابل حمل. با این نتیجه های می تواند با فیلسوفان، دانشمندان، انسان شناسان، تکنولوژیست ها و عموم مردم راجع به چیزهایی که جهت توصیف بوها نیاز داریم، بحث کنیم. “


تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ


واژه های کلیدی: انسان و محیط | کتابخانه | داوطلبان | مطالعه | خاطرات | یادآوری | شکلات | سلامت

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو