حوادث چون روزها سپری می شوند.
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » علائم بروز سرطان در کودکان را بشناسید

علائم بروز سرطان در کودکان را بشناسید

بروز سرطان در کودکان به گفته متخصصان علائمی مشابه بیماری‌های مرسوم مانند سرماخوردگی دارد که به همین علت باعث تشخیص دیرهنگام و در نتیجه ورود به مراحل پیشرفته

علائم بروز سرطان در کودکان را بشناسید

بروز سرطان در کودکان به گفته متخصصان علائمی مشابه بیماری های مرسوم مانند سرماخوردگی دارد که به همین علت باعث تشخیص دیرهنگام و در نتیجه ورود به مراحل پیشرفته و صعب العلاج می شود، بعد بهتر است این علائم بروز سرطان در کودکان را بشناسید و مراقب آنها باشید

مراقب این علائم سرطان در کودکانتان باشید

شایعترین سرطان های کودکان به ترتیب سرطان خون، مغز و غدد لنفاوی هست. طبق آمار اعلام شده، درحال حاضر حدود ۱۸ هزار کودک در کشور عزیزمان ایران مبتلا به سرطان هستند و حدود ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار و ۳۰۰ کودک نیز هر سال به جمع مبتلایان به سرطان در کشور افزوده می شوند.

دکتر محمد فرانوش، دبیر انجمن خون و سرطان کودکان ایران، نشانه های مبتلا شدن به سرطان در کودکان و عوامل زمینه ساز آن را در ادامه توضیح داده است:

علائم سرطان مانند علائم عمومی یک بیماری مرسوم است مانند فردی که مرتب تب می کند؛ مبتلا شدن به سرماخوردگی نیز تب ایجاد می کند و این خانواده ها را به اشتباه می اندازد. بنابراین والدین کودکان باید توجه داشته باشند که تب هایی که مرتبط تکرار می شوند، تبی که همراه با بزرگی غدد لنفاوی به صورت پایدار باشد یا تبی که با خونریزی همراه هست، باید جدی گرفته شود و کودک تحت آزمایش های تشخیصی سرطان قرار گیرد.

خونریزی های بینی، کبودی های غیرطبیعی پوست، چربی سوزی بی دلیل، بی اشتهایی زیاد، استفراغ صبحگاهی، توده هایی که زیر پوست لمس می شوند و سردردهای بی دلیلی که تکرار می شوند نیز می توانند نشانه هایی از مبتلا شدن به سرطان باشند.

کودکان هیچگاه تظاهر به بیماری نمی کنند لیکن هیچ سودی از این قضیه نمی برند و باید یادمان باشد که هر سردردی که ذکر می کنند باید غیرطبیعی تلقی شود و باید به دنبال نشانه های دیگری باشیم که سریعتر به تشخیص برسیم.

علائم بروز سرطان در کودکان را بشناسید

عوامل ژنتیک در سرطان کودکان

عواملی که می توانند باعث بروز سرطان در کودکان شوند، متعدد هستند؛ ازجمله مهمترین این عوامل عوامل ژنتیکی هستند که تاثیر زیادی در بروز سرطان کودکان دارند و تحقیقات نشان داده است که منشا بسیاری از سرطان ها در کلون اولیه، ژنتیکی بوده و تغییرات ژنتیکی باعث بروز این سرطان ها در کودکان شده است است.
در خصوص تاثیر عوامل ژنتیکی در بروز سرطان های کودکان، سابقه فامیلی، جهش های ژنتیکی و نقص ژنتیکی می تواند عامل بروز سرطان باشد.

بیماری های ژنتیک و سرطان در کودکان

برخی بیماری های ژنتیکی می توانند فرد را مستعد مبتلا شدن به سرطان در سال های آتی کنند؛ مانند بعضی بیماری های ژنتیکی مثل سندروم فانکونی، بیماری های پوستی، سندرم دان، سندرم ترنر احتمال ابتلای این افراد به سرطان نسبت به سایر افراد جامعه زیاد است.

بیماری های ویروسی و سرطان در کودکان

ابتلا به بیماری های ویروسی در دوران کودکی زمینه ساز بروز سرطان در بزرگسالی هست. بیماری های ویروسی مانند عفونت ناشی از ابشتاین بار ویروس (EBV) که فرد را مستعد مبتلا شدن به سرطان غدد لنفاوی در نوجوانی و بزرگسالی می کند و همچنین ویروس های هرپس (herpes) می تواند فرد را بعد از مدتی مستعد مبتلا شدن به سرطان کند. همچنین ویروس HIV یا HTLV۱ که در بعضی مناطق کشور عزیزمان ایران آندمیک هست، شرایط مبتلا شدن به سرطان را فراهم می کند.

عوامل محیطی و سرطان در کودکان

عوامل محیطی متعددی مانند اشعه های یونیزان، آلودگی هوا و مواد شیمیایی می توانند ایجادکننده زمینه بروز سرطان در کودکان شوند.
عوامل محیطی مانند استنشاق دود سیگار به صورت passive smoker یعنی والدین سیگار مصرف کنند و کودکان استنشاق کننده ثانویه دود سیگار باشند نیز می تواند باعث بروز سرطان در کودکان باشد.

بروز سرطان در کودکان به گفته متخصصان علائمی مشابه بیماری‌های مرسوم مانند سرماخوردگی دارد که به همین علت باعث تشخیص دیرهنگام و در نتیجه ورود به مراحل پیشرفته

اشعه های یونیزان در محیط

عامل دیگر اشعه های یونیزان محیطی و امواج مختلفی است که در محیط زندگی با آنها در ارتباط هستیم؛ این امواج می تواند در ساختار کوروموزومی اختلال ایجاد کرده و منجر به بروز سرطان شود. اشعه اولتراویوله از دیگر امواج محیطی است که می تواند منجر به سرطان پوست شود.

آلودگی هوا و سرطان در کودکان

آلودگی هوا و عوض کردن در لایه اوزون نیز منجر به زیاد کردن تابش اشعه ماوراء بنفش می شود و شرایط مبتلا شدن به سرطان را فراهم می کند.

مواد شیمیایی و سرطان در کودکان

برخی مواد شیمیایی مانند بنزن که گفته می شد در بنزین خودروها وجود دارد و با بخارات ناشی از احتراق بنزین در هوا منتشر می شود، فرد را مستعد مبتلا شدن به سرطان می کند. همچنین تحقیقات نشان می دهند که آزبست بکار رفته در عایق ها نیز می تواند فرد را مستعد سرطان کند.

آلودگی های شغلی و سرطان در کودکان

آلوده شدن کودکان با مواد شیمیایی از دیگر عوامل مستعدکننده ابتلای آنان به سرطان هست. مواد شیمیایی خاصی در محیط کار بعضی از پدران وجود دارد که لباس کار پدر به آن آلوده می شود و کودکان در اثر تماس با این لباس ها به این مواد شیمیایی آلوده شده است و مستعد مبتلا شدن به سرطان می شوند. بنابراین پدران باید لباس کار خود را قبل از ورود به منزل تعویض کنند تا از بروز اختلال و سرطان در کودکان پیشگیری شود.

توجه به اوضاع جسمانی کودکان جهت تشخیص بموقع سرطان مهم هست. در سرطان خون وغدد لنفاوی بیش از ۸۰ درصد کودکان بهبودی کامل یافته و به زندگی عادی بازمی گردند ولی در سرطان های استخوان و تومورهای کلیه امیدی کمی به اصلاح داریم.

پیشگیری از مبتلا شدن به سرطان در کودکان

نمی توان از بروز سرطان در کودکان پیشگیری کرد لیکن عامل مهم زیاد آنها ژنتیکی است و از سوی دیگر امواج و اشعه های یونیزان در محیط وجود دارد و اینها تاثیر مستقیمی در بروز سرطان در کودکان دارند. البته می توان از طریق عوض کردن فرکانس خاصی که باعث عوض کردن در ژنوم انسانی می شود، از تاثیر این امواج و بروز سرطان ها پیشگیری کرد.
برخی از فرکانس ها باعث شکست DNA در بدن می شوند؛ بنابراین اگر شدت آنها کمتر باشد یا میزان آنها در محیط کمتر باشد، احتمال خطرزایی کمتری نیز خواهند داشت.
همچنین مصرف آنتی اکسیدان ها جهت تمام سنین بافایده هستند ولی نمی توان گفت که از شکست کوروموزومی پیشگیری می کنند. (ایرنا)

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: irna.ir

علائم بروز سرطان در کودکان را بشناسید

واژه های کلیدی: علائم بروز سرطان | شایعترین سرطان | سرطان پوست | آلودگی هوا | علائم سرطان | مبتلا شدن | سرطان خون | شیمیایی | کودکان | بیماری | آلودگی

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو