تمام محبتت را به پای دوستت بریز نه تمام اعتمادت را. (حضرت علی علیه‌السلام)
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » پیش بینی زیاد کردن ۲۰ درصدی تولیدات گلخانه ای ، ۲۲۴۰ هکتار گلخانه تازه امسال در کشور احداث می شود

پیش بینی زیاد کردن ۲۰ درصدی تولیدات گلخانه ای ، ۲۲۴۰ هکتار گلخانه تازه امسال در کشور احداث می شود

مجری طرح توسعه گلخانه های وزارت جهاد کشاورزی گفت: آینده نگری می شود امسال با زیاد کردن ۲۲۴۰ هکتاری سطح زیرکشت گلخانه های کشور،دست کم ۲۰ درصد به ظرفیت تولیدات گلخانه ای اضافه شود.

پیش بینی زیاد کردن 20 درصدی تولیدات گلخانه ای ، 2240 هکتار گلخانه تازه امسال در کشور احداث می شود

به گزارش گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان به نقل از وزارت جهاد کشاورزی مصطفی سیدپور راجع به اولویت های ابلاغی مدیر جمهوری در پیوست حکم وزیر جهاد کشاورزی افزود: تا آخر سال ۹۵ کل سطح زیر کشت گلخانه های کشور ۱۱ هزار و ۲۱۳ هکتار بوده که نزدیک به ۱۲۰۰ هکتار آن مربوط به توسعه در همان سال است.

وی کل تولیدات گلخانه ای در سال ۹۵ را دو میلیون تن انواع سبزی و صیفی و توت فرنگی و ۱٫۵ میلیارد گل شاخه بریده عنوان کرد.

سیدپور با بیان این که توسعه گلخانه ها در بخش کشاورزی از سیاست های مهم وزارت جهاد کشاورزی به منظور صرفه جویی در مصرف آب هست، اظهارداشت: از ابتدای سال ۹۶ تاکنون بالغ بر ۱۲۲۰ هکتار متقاضی احداث گلخانه به بانک کشاورزی معرفی شده است که از این سطح، ۵۱۳ هکتار احداث شده است است.

پیش بینی زیاد کردن ۲۰ درصدی تولیدات گلخانه ای ، ۲۲۴۰ هکتار گلخانه تازه امسال در کشور احداث می شود

مجری طرح توسعه گلخانه های وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: از ۵۱۳ هکتار گلخانه های احداث شده است ۶۶ درصد معادل ۳۳۷ هکتار به صورت خود اجرایی و بدون استفاده از تسهیلات و مابقی با استفاده از تسهیلات بانکی بوده است.

وی با بیان این که پروژه افزایش تولیدات گلخانه ای از اواخر سال ۹۴ شروع شده است هست، گفت: از اواخر سال ۹۴ تا آخر مرداد ماه امسال نزدیک به ۱۷۰۰ هکتار گلخانه تاسیس شده است که از این سطح ۶۰ درصد معادل ۹۷۶ هکتار به صورت خود اجرایی و با سرمایه بهره برداران و ۴۰ درصد دیگر با استفاده از تسهیلات بانکی احداث شده است است.

مجری طرح توسعه گلخانه های معاونت امور باغبانی در مورد حمایت از ساخت گلخانه های استاندارد تصریح کرد: در حال حاضر ۸۰ درصد تسهیلات بانکی ارزان قیمت جهت احداث گلخانه ها و تاسیسات و تجهیزات آن تا مرحله راه اندازی پرداخت می شود که این عدد در مناطق محروم و یا کمتر توسعه یافته ۹۰ درصد می باشد.

وی افزود: در مناطق برخوردار کارمزد تسهیلات تلفیقی ۱۴٫۵ درصد و در مناطق کمتر توسعه یافته ۱۲٫۵ درصد است.

مجری طرح توسعه گلخانه های وزارت جهاد کشاورزی گفت: آینده نگری می شود امسال با زیاد کردن ۲۲۴۰ هکتاری سطح زیرکشت گلخانه های کشور،دست کم ۲۰ درصد به ظرفیت تولیدات گلخانه ای اضافه شود.

سیدپور از راه اندازی یک سایت به وسیله موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی خبر داد و اذعان داشت: این سایت با نشانه شناسایی گلخانه سازان و افرادی که در ساخت تجهیزات و پوشش های گلخانه ای فعالیت می کنند ایجاد شده است و آماده جهت ثبت مشخصات این افراد است.

وی اظهار داشت:با ثبت مشخصات گلخانه سازان و تولید کنندگان تجهیزات و پوشش های گلخانه ای در این سایت، متقاضیان احداث گلخانه می توانند در یک مجموعه اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنند.

سیدپور بر تدوین استاندارد سازه های گلخانه ای به منظور توسعه گلخانه های مدرن تاکید و اعلام کرد: در این راستا ما پیش نویس مشخصات فنی استاندارد سازه های گلخانه ای را بر مبنای استاندارد های کشورهای پیشرو آماده کرده ایم که بعد از بومی سازی این استانداردها و انطباق با شرایط داخلی کشور قرار است با هماهنگی شرکت استاندارد کشور عزیزمان ایران ثبت شود.

وی ابراز امیدواری کرد تا آخر امسال استاندارد سازه های گلخانه ای به ثبت برسد.

سیدپور همچنین از تدوین دستورالعمل گلخانه های کوچک مقیاس و صدور پروانه جهت سطوح زیر ۳ هزار متر مربع خبر داد و گفت: این دستور العمل با همکاری مرکز نوسازی و تحول اداری وزارتخانه، شرکت نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و شرکت امور اراضی تهیه و هفته گذشته جهت تایید و امضای وزیر جهاد کشاورزی ارسال شده است است.

وی افزود: در صورت ابلاغ این دستورالعمل، جهت اراضی زیر ۳ هزار متر مربع پروانه احداث گلخانه صادر می شود و صاحبان این اراضی از مزایای مربوط به احداث گلخانه بهره مند می شوند.

پیش بینی زیاد کردن ۲۰ درصدی تولیدات گلخانه ای ، ۲۲۴۰ هکتار گلخانه تازه امسال در کشور احداث می شود

سیدپور خاطر نشان کرد: بر اساس نظام نامه گلخانه ها، پروانه تاسیس گلخانه به افرادی که حداقل ۳ هزار متر مربع سطح بافایده دارند صادر می شود و از آنجایی که در اغلب مناطق کشور، اراضی کشاورزی کوچک هستند، جهت حل این مشکل، دستورالعمل گلخانه های کوچک مقیاس تدوین شده است است.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: مناطق محروم | استاندارد | کشاورزی | استفاده | گلخانه | پروانه | مشخصات | سیدپور | تسهیلات | تجهیزات

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو