اینترنت همانند دریاست ، کسی که آن را نمی شناسد همانند کسی ست که شنا را نمی داند.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » بیماری هایی که می شود از روی موی سر تشخیص داد

بیماری هایی که می شود از روی موی سر تشخیص داد

موی هر فرد می‌تواند سرنخ‌هایی را از سلامتی وی ارائه دهد، ولی متاسفانه اکثر مردم به این سرنخ‌ها توجه نمی‌کنند یا از آنها اطلاع ندارند

بیماری هایی که می شود از روی موی سر تشخیص داد

موی هر فرد می تواند سرنخ هایی را از سلامتی وی ارائه دهد، ولی متاسفانه اکثر مردم به این سرنخ ها توجه نمی کنند یا از آنها اطلاع ندارند

موی شما نشان دهنده سلامت شماست

تحقیقات نشان می دهد که تغییرات حاصله در ظاهر، بافت و پرپشتی مو نشان دهنده پرسشها سلامتی همچون بیماری تیروئید هستند. جهت تغییرات حاصله بر روی مو دلایل بی شماری را می توان برشمرد، ولی همه این عوامل یا مربوط به عوامل ژنتیکی یا عوامل ناشی از پرسشها سلامت هستند. با توجه به این موضوع، در زیر به سرنخ هایی اشاره خواهیم کرد که با استفاده از آن می توانید تشخیص دهید که آیا تغییرات موی شما به علت پرسشها سلامت یا عوامل ژنتیکی هست. تغییرات ناگهانی مو مانند ریزش زیاد مو زیاد به علت پرسشها سلامت است و تغییرات تدریجی مو مانند کم پشت شدن زیاد مربوط به عوامل ژنتیکی هست. به طورکلی، با توجه به مطالب مطرح شده است در بالا می توان گفت که موی هر فرد می تواند نشان دهنده اوضاع سلامتی او باشد. در ادامه این مطلب به ۷ چیزی اشاره خواهیم کرد که موی هر فرد آن را برملا می کند.

موهای جوگندمی و استرس: استرس یکی از عواملی است که می تواند رنگ موها را جوگندمی کند. جهت مثال، اگر به نامزدهای ریاست جمهوری نگاهی بیندازید، متوجه می شوید که استرس آنها در مبارزات انتخاباتی باعث خاکستری شدن موهایشان شده است هست. دکتر پارادی میرمیرانی، متخصص پوست که با گروه پزشکی پرمننت در کالیفرنیا کار می کند، می گوید که استرس اکسیداتیو می تواند رنگ دانه هایی را که تولید سلول می کنند تحت تاثیر قرار دهد. متخصصان پوست علت دقیق تاثیر شوک معنوی و استرس بر روی خاکستری شدن (جوگندمی) را نمی دانند، ولی دکتر میرمیرانی می گوید که عوامل ژنتیکی نیز تا حدودی در جوگندمی شدن موها موثر هستند.

بیماری هایی که می شود از روی موی سر تشخیص داد

موهای شکننده: موهای شکننده یکی از علائم سندروم کوشینگ هست؛ ولی به نظر دکترمیرمیرانی این موهای شکننده که به علت کورتیزول اضافی حاصل می شوند، علاوه بر سندروم کوشینگ علائمی همچون فشارخون بالا، خستگی و کمردرد را نیز نشان می دهند. بعضی از داروها باعث این سندروم می شوند. درنتیجه بعضی از افراد می توانند با عوض کردن دوز این داروها این سندروم را درمان کنند؛ ولی بعضی از افراد جهت درمان این سندروم نیاز به عمل جراحی، شیمی درمان یا پرتودرمانی دارند تا تولید کورتیزول به وسیله غده آدرنال را به حالت تعادل درآورند.

موهای خشک و کم پشت: دکترمیرمیرانی می گوید که افراد مبتلا به بیماری هیپوتروئیدیسم (کم کاری تیروئید) دچار ریزش مو می شوند و ظاهر موی آنها عوض کردن می کند. هیپوتیروئیدیسم به این معنا است که تیروئید شما به طور موثر کار نمی کند. این بیماری می تواند ظاهر موی شما را عوض کردن دهد و علائمی همچون خستگی، عدم تحمل سرما، درد مفصل، درد عضله، صورت پف کرده و زیاد کردن وزن را موجب شود. با آزمایش هورمون محرک تیروئید می توانید این بیماری را تشخیص دهید و جهت درمان آن داروهای تیروئیدی را باید مصرف کرد.

ریزش مو و کم خونی: اگر بعد از شانه کردن موی خود، متوجه شدید که موهای زیادی از سر شما کنده شده است است و بر روی زمین ریخته است یا روی برس مو باقی مانده هست، بهتر است یک آزمایش خون بدهید، چون این ریزش مو می تواند به علت کمبود آهن یا کم خونی باشد. دکترمیرمیرانی می گوید که «آزمایش خون یکی آزمایش هایی است که ما بر روی مریض های ناراضی از موی خود انجام می دهیم.» دکترمیرمیرانی ادامه می دهد که او چنین آزمایش خونی را جهت افراد گیاه خوار و یا زنان دارای قاعدگی سنگین پیشنهاد می کند، چون تغییراتی که در موی این افراد گیاه خوار و زنان با قاعدگی سنگین ایجاد می شود به احتمال زیاد به علت کمبود آهن هست. مکمل های آهن و رژیم های غذایی سرشار از آهن می توانند در حفظ موها کمک کند. تغییرات ناگهانی سطوح استروژن ها یکی از عواملی است که به طور موقت باعث ریزش مو می شود و این ریزش مو غالبا بعد از حاملگی و قطع کردن قرص های ضدبارداری ایجاد می شود.

کم پشت شدن مو و کمبود پروتئین: پروتئین یکی از مواد اساسی جهت تقویت موهای شما هست، درنتیجه اگر پروتئین کافی جذب بدن خود نکنید، دچار ریزش یا کم پشتی مو می شوید. دکترمیرمیرانیمی گوید که کمبود پروتئین مسئله اکثر آمریکایی ها نیست و با مصرف روزانه یک وعده از غذای سرشار از پروتئین می توان بر مسئله کمبود پروتئین فائق آمد؛ ولی افرادی که دچار پرسشها معده روده ای هستند و افرادی که اخیرا تحت عمل جراحی بای بعد معده قرارگرفته اند، در هضم پروتئین دچار مسئله خواهند بود. جهت مقابله و مدیریت این اوضاع های خاص باید از دکتر خود کمک بگیرید. باوجوداین، علت عمده کم پشت شدن مو، به خصوص در میان زنان، عوامل ژنتیکی است.

موی هر فرد می‌تواند سرنخ‌هایی را از سلامتی وی ارائه دهد، ولی متاسفانه اکثر مردم به این سرنخ‌ها توجه نمی‌کنند یا از آنها اطلاع ندارند

پوسته های زرد و شوره سر: پوسته های زرد یا سفیدی که بر روی موها، شانه ها و حتی مژه های خود می بینید نشان دهنده درماتیت سبورئیک یا شوره سر هستند. با استفاده از شامپوهای مخصوص و داروهای کورتونی تجویزی می توانید با این شوره سر مقابله کنید. رشد کپک روی پوست مو یا التهاب پوست مو باعث شوره مو می شود. آب وهوا نیز از عواملی هستند که بر روی شوره مو تاثیر می گذارد، به طوری که شوره مو در فصل زمستان معمولا زیاد است.

موهای آسیب دیده: اگرچه موهای هر فرد نشان دهنده اوضاع سلامتی او هست، ولی به گفته دکترمیرمیرانی اکثر بیمارانش از این عنوان می نالند که رنگ کردن مو و گرمای حاصل از سشوار و اتوی مو باعث آسیب دیدن موهای آنها شده است هست. هم گرما و هم رنگ باعث شکنندگی و خشک شدن موها می شوند و درنتیجه امکان رسیدن به موها را سخت می کنند. به طورکلی، این موهای آسیب دیده زیاد به علت نحوه واکنش‌ها نادرست شخص با موهایش (استفاده از رنگ و استفاده سشوار و اتوی مو) حاصل می شوند و درنتیجه این موهای آسیب دیده چیز خاصی را در مورد اوضاع سلامتی فرد نشان نمی دهند.

عبارات مهم : افراد گیاه خوار – آزمایش خون

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: sepidonline.ir

واژه های کلیدی: افراد گیاه خوار | آزمایش خون | کمبود آهن | موهای خشک | استفاده | سلامتی | بیماری | پروتئین | استفاده | سلامت | استرس

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو