کامیابی تنها در این است که بتوانی زندگی را به شیوه خودسپری کنی.
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » قدرت یادگیری با زیاد کردن سن کم کردن نمی یابد

قدرت یادگیری با زیاد کردن سن کم کردن نمی یابد

تحقیقات تازه نشان داده که قدرت یادگیری مغز انسان با بالا رفتن سن از بین نمی‌رود. یعنی گفتار «ز گهواره تا گور دانش بجوی»، امکانی کاملا عملی است

قدرت یادگیری با زیاد کردن سن کم کردن نمی یابد

تحقیقات تازه نشان داده که قدرت یادگیری مغز انسان با بالا رفتن سن از بین نمی رود. یعنی گفتار «ز گهواره تا گور دانش بجوی»، امکانی کاملا عملی است و حتی سالمندان نیز می توانند مباحث ناشناخته و جدیدی یاد بگیرند، فقط باید راه آن را بلد باشند

قدرت یادگیری کم کردن نمی یابد

به گزارش ScienceDaily، شاید شما هم در سنینی که از نظر جامعه دیگر سن یادگیری نیست، به فکر ادامه تحصیل در یک رشته تازه افتاده باشید. یا تصمیم گرفته باشید جهت تعطیلاتتان زبان فرانسوی بیاموزید یا اینکه در شغلتان یک رشته تازه را فرا بگیرید.
اگر این تصمیمات را گرفته باشید احتمالا هراس همراه با آن را هم تجربه کرده اید: آیا مغز من هنوز قدرت یادگیری دارد؟ آیا حافظه ام توانایی جذب اطلاعات تازه را دارد؟ آیا قدرت یادگیری من هنوز مانند وقت جوانی ام به هنگام تحصیل در مدرسه و دانشگاه است؟

دانشمندان و پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که این واهمه ها و نگرانی ها بیهوده هست. کارشناسان روان شناسی شناختی و پژوهشگران حوزه آموزش، امروزه همگی بر این نظرند که مغز ما ظرفیت و انعطاف پذیری (پلاستیسیته) خود را تا آخر عمر حفظ می کند.
گِرد کِمپرمن، عصب شناس دانشگاه درسدن در آلمان که تحقیقات جدیدی را در زمینه سلول های عصبی (نورون ها) انجام داده هست، این عنوان را تائید می کند. این کارشناس بر این عقیده است که مغز ما هنگامی که با داده ها و اطلاعات تازه تغذیه می شود و در برابر چالش های تازه قرار می گیرد، فعال تر و موثرتر عمل می کند.
این عنوان ثابت می کند که نباید از ورود به عرصه های تازه یادگیری هراس داشت بلکه برعکس اتفاقا این گونه است که مغز ورزیده تر می شود، درست همانند یک عضله.

قدرت یادگیری با زیاد کردن سن کم کردن نمی یابد

بسیاری از مردم جهت یادگیری مباحث تازه در بزرگسالی مساله دارند و نمی دانند چطور باید این کار را انجام دهند. کلید ادامه یادگیری و آموزش در بزرگسالی پیش از هر چیز در تکنیک ها و استراتژی های هوشمندانه نهفته است که به وسیله آنها یادگیری ساده تر می شود.
هفته نامه آلمانی اشپیگل در دو بخش دانش و آنلاین با همکاری آلیوشا نویباوئر، استاد روانشناسی افتراقی (روانشناسی مبتنی بر تفاوت های فردی Differential Psychology) در دانشگاه گراتس تمرینی را اختراع کرده اند که با کمک آن می توان هوشیارانه آموخت.
در یک بازه زمانی هشت هفته ای شما هر هفته یک وظیفه کوچک را از طریق ایمیل دریافت می کنید که کمک می کند تا دانش جدیدی را به طور موثر فرا بگیرید.
این روش و تکنیک به قدری راحت طراحی شده است است که شما فورا می توانید آن را وارد روزمرگی های زندگی تان کنید.
این تمرین ها جهت تمامی مراحل زندگی مناسب هستند و صرف نظر از این که بخواهید یک دوره تکمیلی آموزشی را بگذارنید یا در حال تحصیل یا کارآموزی باشید یا این که تنها بخواهید چند تکنیک راحت را جهت کار و زندگی تان یاد بگیرید به شما کمک خواهند کرد.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: ana.ir

واژه های کلیدی: روانشناسی | روانشناسی | یادگیری | دانشگاه | اطلاعات | آموزشی | تحقیقات | سلامت | زندگی | آموزش

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو