هرچه اکنون هستیم محصول افکاری است که سابقاً داشته ایم و حالا داریم.
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » کامپیوتر و اینترنت » صحبت‌های جنجالی وزیر ارتباطات در برنامه زیر ذره بین رادیو پایتخت کشور عزیزمان ایران

صحبت‌های جنجالی وزیر ارتباطات در برنامه زیر ذره بین رادیو پایتخت کشور عزیزمان ایران

فیلتر شدن توییتر، تحریم‌ها، اینترنت بدون فیلتر و نحوه فعالیتش در فضای مجازی، از جمله موضوعاتی بود که آذری جهرمی، در گفتگو با یک برنامه رادیویی پاسخگوی آنها شد.

صحبت‌های جنجالی وزیر ارتباطات در برنامه زیر ذره بین رادیو پایتخت کشور عزیزمان ایران

به گزارش خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه اینترنت گروه تحریریه سایت جوان؛ محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور، در گفتگویی در برنامه ذره بین رادیو تهران، با اشاره به صحبت های ترامپ در شرکت ملل راجع به مردم ایران، گفت: آمریکایی ها به بهانه تحریم، دسترسی ایرانیان را به بسیاری از سایت‌های دنیا را مسدود کرده‌اند؛ سایت های علمی و بعضی منابع در حوزه دانشگاه، سایت های توسعه اپلیکیشن و زیر ساخت ها در مجموعه گوگل ، سایت های پرکاربرد برنامه نویسی و اپلیکیشن‌هایی مثل جاوا و فلش. اپلیکیشن های وابسته به اینها هم به روز رسانی نمی شوند و خیلی از آسیب پذیری های امنیتی روی همین اپلیکیشن ها انجام می‌شود. تحریم‌هایی که به روز رسانی این اپلیکیشن ها را ناممکن می‌کند و در نتیجه باعث آسیب‌پذیر شدن کامپیوترهای ایرانی می شود.

وی تصریح کرد : بحث ما این هست، حالا که شما ممنوعیت سیاسی دارید و می خواهید از فضای داخلی کشور عزیزمان ایران سواستفاده کنید و به قول معروف خودتان را ملکه نجات مردم نشان دهید، بهتر است از خودتان شروع کنید، آیا دسترسی مردم را مسدود کرده‌اید.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه در اینترنت توسط کاربران ایرانی اعتراضات زیادی به ترامپ شد ، تاکید کرد : اگر این محدودیت ها نبود معلوم می شد که این حجم اعتراض چقدر بود و یکی از کارکردهای مثبت اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … این است که اگر همین فضا در اختیار مردم بود، اثر آتش را در چنین مواقعی می دیدیم.

صحبت‌های جنجالی وزیر ارتباطات در برنامه زیر ذره بین رادیو پایتخت کشور عزیزمان ایران

وی به فیلترینگ و مفهوم آن اشاره ای کرد و اظهار داشت : مفهوم فیلتر این است که سایتی یا شبکه ای اجازه فعالیت در قلمرو جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران را ندارد، مانند توییتر که در کشور عزیزمان ایران مسدود شده است و نمی تواند فعالیت کند، ولی قانونی نداریم که که اجازه فعالیت یک ایرانی در توییتر را مسدود کرده باشد و علت اینکه آیا دفتر مقام معظم رهبری یک اکانت در توییتر باز کرده با این نگاه بوده که توییتر یک فضایی است که ایرانی ها به عنوان یک ابزار دیپلماسی عمومی از آن استفاده می کنند.

مهندس آذری جهرمی راجع به فیلتر توییتر در کشور عزیزمان ایران نیز گفت : مسوولیت فیلتر با دو نهاد کار گروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و دستور قضایی مرتبط هست، یعنی باید یک قاضی دستور مسدود کردن بدهد، به واسطه اتفاقاتی که در سال‌های گذشته در کشور رخ داد و دخالت توییتر در این مسایل، و همچنین موضع وزیر امور خارجه آمریکا در آن عرصه، توییتر فیلتر شد و در حال حاضر نیز این عنوان با اجماع نهاد های متفاوت قابل حل است.

وزیر ارتباطات در بخش دیگر این گفتگو با اشاره به وجود دانش آموخته گان و فارغ التحصیلان خوبی در این حوزه، خاطر نشان کرد : وجود نیروی انسانی کارآمد بزرگترین سرمایه ماست، بنابر آمار ۱۷ درصد فارغ التحصیلان و دانش آموختگان دانشگاه ها در رشته های مرتبط با فناوری اطلاعات و مخابرات مشغول به کار هستند که این یک ظرفیت بسیار بالاست و ما در این شاخص جزو برترین ها هستیم و جزء کشورهایی هستیم که ظرفیت توسعه ی IT در آن بسیار بالاست و در برنامه ی ششم توسعه به عنوان شاخص در طول برنامه ششم بازار فناوری اطلاعات و تولیدات فناوری اطلاعات ما باید ۵ برابر زیاد شود.

وی تصریح کرد: جوانی که قصد دارد با ثبت یک شرکت، کسب و کاری خلاقانه راه اندازی کند، طبیعتا باید از راحت ترین نوع ثبت که ثبت محصول است استفاده کند، سپس مرحله سرمایه گذاری است که مسئله ساز خواهد شد، باید جهت برطرف این موانع اقداماتی انجام شود.

فیلتر شدن توییتر، تحریم‌ها، اینترنت بدون فیلتر و نحوه فعالیتش در فضای مجازی، از جمله موضوعاتی بود که آذری جهرمی، در گفتگو با یک برنامه رادیویی پاسخگوی آنها شد.

مهندس آذری جهرمی راجع به نحوه فعالیتش در اینترنت گفت: معمولا یک ساعت را در روز جهت رصد اینترنت اختصاص می دهمو اخبار را دنبال می کنم و تلاش دارم که خودم شخصا با این حوزه در ارتباط داشته باشم.

وی با تاکید به اینکه لفظ مهار جهت اینترنت درست نیست، افزود : بهتر این است که بگوییم در اینترنت چقدر می توانیم حاکمیت داشته باشیم، البته مفهوم حاکمیت در اینترنت یک مقداری در دنیا تفاوت کرده و در اینترنت سلطه با ارایه خدمت صورت می گیرد.

وی در ادامه اظهار داشت: سهم استفاده ما امروز در خدمات عمومی نسبتا مطلوب است ولی در خدماتی که نیاز به سرمایه گذاری حاکمیتی مثل موتور جستجو ، سرویس ایمیل و امثال آن که نیاز به سرمایه گذاری های کلان دارد مطلوب نیست و علت آن صرفا عدم سرمایه گذاری نیست .

رویه ما این است که با فعالیت در صفحات اجتماعی در خصوص حواشی اینترنت به مردم پاسخ دهیم، ما می توانستیم با نادیده گرفتن چالشی که در غالب بازی نهنگ آبی مطرح شد، باعث وحشت خانواده ها شویم، ولی واقعیت را به مردم گفتیم و عنوان کردیم که چنین بازی وجود دارد، خانواده ها شما مراقب باشید. دیدید که همین عنوان باعث بازدارندگی شد . ضمن اینکه صدا و سیما نیز با اطلاع رسانی بجا، در این عرصه خوب عمل کرد.

زمانی که بنده متوجه عنوان آن زن کارمند مخابرات در آذربایجان شدم از طریق همین صفحات مجازی وظیفه ی خودم دیدم که تصویر العمل نشان بدهم . البته خیلی از این موارد است و ممکن است در بعضی موارد بنده متوجه نشوم ولی این مورد را دیدم و می بایست حتما کاری انجام میدادم.

جهرمی در خصوص اینترنت بدون فیلتر هم گفت: بعضی می گویند آیا آقای وزیر فقط اینترنت بدون فیلتر دارد و مابقی ندارند، اینطور نیست. بعضی از اساتید دانشگاه هستند که اینترنت بدون فیلتر دارند و بعضی از مسئولینی که نیاز دارند هم دارای اینترنت بدون فیلتر هستند. بعضی از مسئولین هم هستند که درخواست داده اند ولی به آنها اینترنت داده نشده هست. ولی در صدا و سیما اینترنت بدون فیلتر در حال استفاده است.

صحبت‌های جنجالی وزیر ارتباطات در برنامه زیر ذره بین رادیو پایتخت کشور عزیزمان ایران

انتهای پیام/

توضیحات آذری جهرمی به چند عنوان اساسی در خصوص فضای مجازی

واژه های کلیدی: سرمایه گذاری | برنامه نویسی | وزیر ارتباطات | اینترنت | اطلاعات | استفاده | فیلترینگ | ایرانیان | اپلیکیشن | فناوری | برنامه

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو