امام علي(ع):هر كه نگاه خود را از حرام باز دارد دلش آرام خواهد شد.
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » صادرات نفت تنها کارکرد بنادر کشور! ، اقتصاد دریامحور با رویکرد فعلی، راه به جایی نمی‌برد

صادرات نفت تنها کارکرد بنادر کشور! ، اقتصاد دریامحور با رویکرد فعلی، راه به جایی نمی‌برد

ایران علی رغم داشتن مرز آبی با ۱۲ کشور و ظرفیت‌های بالقوه مناسب در حوزه بنادر و توسعه اقتصاد دریا محور، موفق نبوده است.

صادرات نفت تنها کارکرد بنادر کشور! ، اقتصاد دریامحور با رویکرد فعلی، راه به جایی نمی‌برد

به گزارش خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، توسعه اقتصاد دریا محور در کشور عبارتی که علی رغم برخورداری از ظرفیت‌های بالقوه در آن، همچنان مورد غفلت همگان قرار گرفته است.

از آنجاییکه کشور عزیزمان ایران با ۱۲ کشور همسایه دارای مرز آبی هست، بنابراین انتظار می‌رود تا مسوولان مربوطه با فراهم ساختن زیرساخت‌های لازم، شرایط را جهت گسترش اقتصاد دریا محور آماده کنند.

تقویت بنادر کشور و حمل و نقل دریایی به خاص در حوزه تجارت باید مورد حمایت‌های جدی مسوولان قرار گیرد، چراکه این امر رونق سرمایه‌گذاری و اشتغالزایی فراوانی را در پی خواهد داشت.

صادرات نفت تنها کارکرد بنادر کشور! ، اقتصاد دریامحور با رویکرد فعلی، راه به جایی نمی‌برد

خدمات بنادر، استخراج نفت، توسعه صنعت گردشگری و برگزاری ورزش‌های دریایی از جمله قایق‌رانی می‌تواند به مرور وقت ارزآوری بالایی را جهت کشور به ارمغان آورد و درنهایت منجر به توسعه اقتصادی شود.

احمد کیمیایی اسدی عضو اتاق بازرگانی پایتخت کشور عزیزمان ایران در گفتگو با خبرنگار راه و شهرسازی، ضمن اشاره به وضع نامناسب بنادر کشور اظهار کرد: کشور ما دارای یک موقعیت استراتژیک است و انتظار می‌رود تا با فراهم شدن زیرساخت‌های لازم، شرایط جهت استفاده حداکثری از ظرفیت بنادر کشور مهیا شود.

وی با بیان اینکه کشور ما دارای مرز آبی یکسان از دو ناحیه شمالی و جنوبی هست، گفت: این عنوان به سهولت در صادارت نفت و گاز کمک ویژه‌ای کرده ولی صرف نگاه نفتی به این مناطق، دردی از اقتصاد کشور را دوا نمی‌کند، بنابراین نگاه دولت باید به سمت ظرفیت‌های دیگر بنادر، متمرکز شود.

کیمیایی اسدی تصریح کرد: از مزایای صید شیلات و گردشگری نباید غافل ماند، چراکه ارزآوری فراوانی را جهت کشور به ارمغان خواهد آورد. البته در حوزه گردشگری به علت دخیل بودن پرسشها سیاسی و وجود بعضی محدودیت‌های فرهنگی، شرایط جهت پیشرفت آن‌چنانی در این حوزه وجود ندارد.

ایران علی رغم داشتن مرز آبی با ۱۲ کشور و ظرفیت‌های بالقوه مناسب در حوزه بنادر و توسعه اقتصاد دریا محور، موفق نبوده است.

این عضو اتاق بازرگانی پایتخت کشور عزیزمان ایران با بیان اینکه کشور‌های حاشیه خلیج فارس با سرمایه گذاری فراوان بستر‌های مورد نیاز جهت جذب فراوان گردشگران را فراهم کرده اند، افزود: کشور‌هایی از جمله امارات متحده عربی دارای هتل‌های فراوان پنج ستاره و امکانات بالقوه‌ای در نقاط توریستی خود هستند که این میزان در قیاس با کشور ما محدودتر است.

به گفته وی کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی پایتخت کشور عزیزمان ایران تلاش دارد تا با تدوین برنامه‌های مناسب و با کمک سرمایه گذاران بخش شخصی توسعه صنعت گردشگری را در دستور کار خود قرار دهد.

کیمیایی اسدی در آخر یادآور شد: اکنون زیاد تمرکز دولت حول محور توسعه سواحل مکران می‌چرخد، بنابراین توسعه صنعت گردشگری جزو اولویت‌های بعید آن به حساب می‌آید و امیدواریم به زودی شاهد پیامد‌های مثبت در این حوزه باشیم.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: سرمایه گذاری | سرمایه گذار | بازرگانی | گردشگری | دریایی | اقتصاد | اقتصادی | ایران

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو