عزیزانم هنگام نشستن, بزرگان و ریش سپیدان را بر خود مقدم بدانید.(کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » پدر شدن در سن بالا آیا خطری دارد؟

پدر شدن در سن بالا آیا خطری دارد؟

همه ما شاهد آن هستیم که سن مردها جهت پدر شدن رو به زیاد کردن هست. ولی این زیاد کردن سن پدر شدن آیا خطراتی هم جهت مردها دارد؟

پدر شدن در سن بالا آیا خطری دارد؟

همه ما شاهد آن هستیم که سن مردها جهت پدر شدن رو به زیاد کردن هست. ولی این زیاد کردن سن پدر شدن آیا خطراتی هم جهت مردها دارد؟

عوارض پدر شدن در سن بالا

سن میانگین پدرانی که جهت نخستین بار فرزند دار می شوند از ۲۷ تا ۳۱ به ۴۳ سال زیاد کردن پیدا کرده هست. پدران جدید، مسن تر و مسن تر می شوند.

محققان دانشگاه استنفورد با بررسی اطلاعات تولد نوزاد از سال ۱۹۷۲ تا ۲۰۱۵، متوجه شدند که میانگین سن پدران آمریکایی که جهت نخستین بار فرزند دار می شوند ۳۰٫۹ سال هست. جهت مقایسه باید خاطر نشان کنیم که این میانگین سن در سال ۱۹۷۲، ۲۷٫۴ سال بوده است.

پدر شدن در سن بالا آیا خطری دارد؟

به گزارش نیویورک تایمز، آمریکا تنها کشوری نیست که شاهد این روند هست. در آلمان، سن میانگین پدران بار اولی از ۳۱٫۳ به ۳۳٫۱ در دهه ۱۹۹۰ زیاد کردن داشته هست. انگلستان هم شاهد پدیده ای مشابه بوده هست، در سال ۲۰۰۳، پدرهای بالای ۳۵ سال، ۴۰ درصد پدرهای بار اولی کشور را مشمول بر می شدند، در حالی که این آمار همین ۱۰ سال پیش فقط ۲۵ درصد بوده هست.

عبارات مهم : ۵۰ سالگی – سلامتی

این آمار بالارفتن سن پدران دقیقا چه معنایی جهت پدران و فرزند تازه متولد شده است آن ها دارد؟

در سال ۲۰۱۶ موسسه سلامت مردان (Men’s Health) گزارش داد که، پدرانی که ۳۰ سالگی را پشت سر گذاشته اند، حدود ۵۵ جهش ژنتیکی به نوزادشان انتقال یافته می کنند و با گذشت هر سال این آمار دو برابر می شود. همه این جهش ها باعث پرسشها سلامتی نمی شوند، ولی بعضی از آن ها می توانند مشکلاتی در بروز حاملگی یا مدت وقت بارداری ایجاد کنند.

همچنین خطر داشتن یک کودک آکندروپلازی (achondroplasia، یک نوع کوتوله) به محض این که پدر به سن ۵۰ سالگی رسیده باشد، از ۱ در ۱۵۰۰۰، به ۱ در ۱۹۲۳ می رسد. و خطر داشتن یک نوزاد مبتلا به اسکیزوفرنی (schizophrenia) در پدران بالای ۵۰ سال، بیش از ۴ برابر می شود.

به محض این که یک مرد ۴۰ سالگی را رد کند، نرخ ابتلای نوزاد او به اوتیسم از ۱ در ۱۰۰۰ به ۱ در ۱۷۴ می رسد و متاسفانه نرخ سرطان در بین کودکانی که پدران مسن تری داشته اند، زیاد کردن پیدا می کند.

همه ما شاهد آن هستیم که سن مردها جهت پدر شدن رو به زیاد کردن هست. ولی این زیاد کردن سن پدر شدن آیا خطراتی هم جهت مردها دارد؟

در واقع، به نظر می رسد مردانی که به صورت ژنتیکی به هر یک از این شرایط مبتلا هستند، پدر شدن را به تاخیر می اندازند و البته به نظر می رسد که زمینه ژنتیکی هم جهت انتقال این پرسشها به فرزند وجود دارد، گرچه جهت تایید آن به تحقیقات بیشتری نیاز داریم.

ولی اجازه ندهید که این آمار شما را از داشتن فرزند بعد از سنی خاص باز دارد. پزشکان می توانند اسپرم های شما را جهت DNA جهش یافته بررسی کنند، یا این که می توانید از تکنیک IVF یا تکنیکی به نام تشخیص مجدد ژنتیک (reimplantation genetic diagnosis) استفاده کنید، تا هر جنین را قبل از جایگذاری در رحم زن، از نظر جهش ژنتیکی مورد بررسی قرار دهد. همچنین می توانید با یک مشاور ژنتیک جهت پیدا کردن عالی ترین گزینه صحبت کنید.

اگر می خواهید زیاد بدانید : فواید و عوارض پدر و مادر شدن در سن بالا مانند جورج و امل کلونی

اگر می خواهید زیاد بدانید : مردان تا چند سالگي براي پدرشدن وقت داريد؟!

تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ

واژه های کلیدی: ۵۰ سالگی | سلامتی | ژنتیک | نوزاد | مردان | فرزند | سلامت | سلامت

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو