کارتان را آغاز کنید، توانایی انجامش بدنبال می آید. (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » دلایل چین و چروک پوست که هیچ ربطی به زیاد کردن سن ندارد!!!

دلایل چین و چروک پوست که هیچ ربطی به زیاد کردن سن ندارد!!!

گاهی به خودمان می آییم و می بینیم که پوستی پر از چین و چروک داریم. چین و چروک پوست فقط به علت زیاد کردن سن نیست.

دلایل چین و چروک پوست که هیچ ربطی به زیاد کردن سن ندارد!!!

گاهی به خودمان می آییم و می بینیم که پوستی پر از چین و چروک داریم. چین و چروک پوست فقط به علت زیاد کردن سن نیست.

چین و چروک پوست شما می تواند به دلایل زیر باشد

شیوه نامناسب زندگی و عوامل محیطی می توانند شما را پیش از موعد پیر کنند. مردم معمولا چین های پا کلاغی و خطوط خنده را به بالا رفتن سن ربط می دهند. با زیاد کردن سن پوست تان کشسانی خود را از دست داده و چین و چروک و خطوط ریزی رویش نمایان می شوند. ولی این علایم فیزیکی پیری گاهی ربطی به زیاد کردن سن ندارند. سبک زندگی و عوامل محیلی می توانند روی ظاهر فیزیکی شما تاثیر بگذارند، از جمله رژیم غذایی ضعیف، کمبود خواب و استرس مزمن. فکر نکنید زیاد کردن چروک هایی که در آینه می بینید به خاطر عادت های روزانه شما تخیلی هست، بهتر است جهت برطرف هر چه سریعتر عوامل مهم ایجاد چین و چروک روی پوست تان این مقاله را مطالعه کنید.

عبارات مهم : عینک آفتابی – آلودگی هوا

۱٫ نور خورشید

نباید تعجب کنید که بااهمیت ترین عامل ایجاد چین و چروک در معرض نور خورشید قرار گرفتن هست. اشعه UVA که به عمقی ترین لایه های پوستی نفوذ می کند و اشعه UVB که باعث ایجاد آفتاب سوختگی می شود، هر دو می توانند منجر به پیری زودرس و چین و چروک شوند. دور ماندن از نور خورشیده (و اشعه های برنزه کننده ) نه تنها شما را از سرطان پوست محافظت می کند، بلکه باعث می شود جوان تر به نظر بیایید.

دلایل چین و چروک پوست که هیچ ربطی به زیاد کردن سن ندارد!!!

دکتر جروم پوتوزکین (Jerome Potozkin) متخصص پوست، می گوید: نخستین و مرسوم ترین نوع چروک های پوستی به خاطر آسیب های خفیف نور خورشید بوجود می آیند. آسیب نور خورشید باعث از دست رفتن کلاژن و الاستین و در نتیجه ایجاد چین و چروک در پوست می شود. جهت محافظت از پوست تان مطمئن شوید که حداقل از ضد آفتاب با SPF30 به صورت روزانه استفاده کنید. هنگامی که زیر نور خورشید هستید، به خصوص زمانی که آب تنی می کنید، هر چند وقت یک بار حتما ضد آفتاب تان را تجدید کنید.

اگر می خواهید زیاد بدانید : نور آفتاب و خطرات آن

۲٫ آلودگی

ممکن است در مورد محیط زیستی که در آن زندگی می کنید، زیاد فکر نکنید، ولی محیط می تواند تاثیر زیادی روی چروک های عمیق و خصوصا ریز داشته باشد. به گفته دکتر مارال کا اسکلسی ( Maral K. Skelsey ) متخصص پوست و مدیر مرکزی جراحی و درماتولوژی واشنگتن، آلودگی یکی دیگر از عوامل محیطی است که باعث آسیب رادیکال های آزاد می شود.

در واقع مطالعه ای که در سال ۲۰۱۰ در مجله تحقیقات امراض پوستی (Investigative Dermatology) منتشر شد، در یک دوره ۲۴ ساله نشان داد زنانی که در محیط های شهری زندگی می کنند، نسبت به زنان روستایی دارای چین و چروک و لکه های پوستی ناشی از زیاد کردن سن بیشتری هستند. اگر شما در شهری پرجمعیت زندگی می کنید، مطمئن شوید که قبل از خواب، آلودگی های روی پوست خود را تمیز کنید.

گاهی به خودمان می آییم و می بینیم که پوستی پر از چین و چروک داریم. چین و چروک پوست فقط به علت زیاد کردن سن نیست.

اگر می خواهید زیاد بدانید : این عوارض پوستی در شما به علت آلودگی هواست، مراقب باشید

۳٫ کمبود خواب

می دانید که داشتن خواب کافی جهت این که احساس بهتری داشته باشید و حتی کم کردن وزن، بافایده هست. ولی آیا می دانستید که خواب کافی می تواند به صاف تر ماندن پوست تان هم کمک کند؟ کمبود خواب باعث ایجاد چروک می شود، چون PH پوست با نخوابیدن کافی عوض کردن می کند و اجازه نمی دهد سلول های پوست هیدارته بمانند. به علاوه، در طی خواب سموم از بدن دفع می شوند. تلاش کنید هر لحظه ۶ تا ۸ ساعت خواب شبانه که جهت سلامت توصیه شده است است را داشته باشید.

اگر می خواهید زیاد بدانید : جلوگیری از چین و چروک پوست و دور چشم با درست خوابیدن

۴٫ استرس

یک برنامه کاری شلوغ یا پرسشها شخصی نه تنها ذهن و احساسات شما را درگیر می کند، بلکه به صورت فیزیکی هم روی شما تاثیر می گذارد. استرس سطح کورتیزول را بالا برده و منجر به زیاد کردن قند خون می شود که به فیبرهای کلاژن و الاستین پوست آسیب می زند. این فیبرها ساختارهای حمایتی حیاتی هستند که جلوی افتادگی و چروک پوست را می گیرند. راهی پیدا کنید که استرس را کم کردن دهد، چه راه رفتن بعد از شام باشد، چه وقت گذارنی با دوستان یا مراجعه به یک درمانگر.

اگر می خواهید زیاد بدانید : تاثیر استرس بر پوست شما

۵٫ شکر

شما از قبل می دانید که شکر باعث زیاد کردن وزن می شود، به خصوص در قسمت شکم. افرادی که شکر را به طور کلی از رژیم غذایی خود از بین بردن می کنند، موفقیت بیشتری در چربی سوزی دارند. ولی علت دیگری هم جهت کنار گذاشتن شیرینی و نوشیدنی های شیرین وجود دارد، این خوراکی ها پوست تان را پیر می کنند.

دلایل چین و چروک پوست که هیچ ربطی به زیاد کردن سن ندارد!!!

به گفته دکتر کریستینا گلدنبرگ (Kristina Goldenberg) متخصص پوست از موسسه امراض پوستی گلدنبرگ (Goldenberg Dermatology)، مصرف بیش از حد شکر قطعا منجر به پیری زودرس می شود. بعد از مصرف، شکر وارد فرایندی به نام گلیکیشن (glycation) می شود که به پروتئین های متفاوت در بدن مان می چسبد. متاسفانه این پروتئین ها مشمول بر کلاژن و الاستین هستند. با اتصال این بلوک های ساختاری به پوست مان، شکر، کلاژن و الاستین را ضعیف کرده که منجر به ایجاد خطوط ریز و چین و چروک در پوست می شود. به علاوه گلیکیشن محصولاتی سمی تولید می کند که باعث پیری زودرس می شود.

برای به حداکثر رساندن مزایای سلامتی و زیبایی، تلاش کنید ۲ هفته تمام، مصرف شکر را قطع کنید. در این مدت متوجه خواهید شد که انرژی تان زیاد هست، وزن تان کم کردن پیدا کرده و وقت ایجاد چین و چروک ها و خطوط ریز روی پوست تان به عقب باز می گردد.

اگر می خواهید زیاد بدانید : تکنیک های فرار از مصرف قند و شکر

۶٫ جمع کردن چشم ها

اگر هنوز هم عینک چند سال قبل تان را استفاده می کنید و احساس می کنید که شدیدا نیاز به یک عینک تازه دارید باید بدانید که فقط در حال آسیب رساندن به چشمان تان نیستید. جمع کردن و سایر انقباضات صورت منجر به انقباض عضلات می شود. هر چه این عضلات زیاد مورد استفاده قرار بگیرند، نیرومند تر می شوند. حرکات این عضلات منجر به فشرده شدن سلول های پوست و حالت چروک خوردگی آن ها می شوند. در نتیجه جمع کردن زیاد چشم ها منجر به ایجاد چین های عمیق تر و از دادن خاصیت کشسانی پوست می شوند. به متخصص پوست مراجعه نمایید تا نسخه مناسب جهت پوست تان دریافت کنید و هر وقت که در زیر نور خورشید قرار می گیرید، از عینک آفتابی استفاده نمایید.

گاهی به خودمان می آییم و می بینیم که پوستی پر از چین و چروک داریم. چین و چروک پوست فقط به علت زیاد کردن سن نیست.

اگر می خواهید زیاد بدانید : از بین بردن چین و چروک دور چشم با دو ماساژ خانگی

۷٫ نوشیدنی ها را بدون نی بنوشید

مطمئنا نوشیدن مایعات تیره از قبیل چای سرد و دمنوش های خنک بدون نی می تواند جلوی رنگ شدن دندان هایتان را بگیرد، ولی بهتر است بدانید که باعث پیشرفت چین های اطراف دهان تان می شود.

درست مشابه توضیحی که جهت جمع کردن چشم ها دادیم که منجر به ایجاد چین و چروک اطراف چشم می شود، نوشیدن با نی هم می تواند باعث ایجاد خطوطی ریز دور لب ها شود. نوشیدن با نی باعث ایجاد انقباض ماهیچه های اطراف لب می شود. اگر این کار را به صورت مکرر انجام دهید، عضلات اطراف لب نیرومند تر شده است و چین های اطراف لب عمیق تر و آشکارتر می شوند.

۸٫ پوست خشک

خشکی پوست فقط ناراحت کننده نیست، بلکه می تواند چندین سال به سن شما اضافه کند. پوستی که به طور مداوم خشک باشد، زیاد مستعد ایجاد چین و چروک هست. یک محیط خشک می تواند منجر به از دست دادن داربست های پوست و در نتیجه چین و چروک آن شود.

دلایل چین و چروک پوست که هیچ ربطی به زیاد کردن سن ندارد!!!

مطمئن شوید که روز و شب پوست تان را مرطوب نگه می دارید، به خصوص پوست صورت تان. سرمایه گذاری روی کرم های تغذیه ای زیر چشم هم ایده خیلی خوبی هست، لیکن پوست زیر چشم ها نازک تر بوده و نسبت به ایجاد خطوط حساس ترند.

اگر می خواهید زیاد بدانید : راه های مقابله با خشکی پوست

۹٫ استعمال دخانیات

نباید شگفت زده شوید، بعد از خورشید، سیگار کشیدن بزرگترین عامل ایجاد خطوط روی پوست است. نه تنها نحوه نگه داشتن سیگار در دهان منجر به ایجاد خطوط ریز اطراف لب ها می شود، بلکه سموم سیگار هم باعث زیاد کردن سن پوست تان می شوند.

نیکوتین موجود در سیگار باعث باریک شدن رگ های خونی پوست شده است و منجر می شود که زیاد در معرض ایجاد خطوط قرار بگیرد، چون مواد مغذی حیاتی نمی توانند به اپیدرم برسند. به علاوه، سیگار کشیدن با سرطان و بیماری های قلبی عروقی در ارتباط هست. قطعا این را قبلا هم شنیدید ولی باز هم تکرار می کنیم، سیگار را هرچه سریعتر ترک کنید.

اگر می خواهید زیاد بدانید : سیگار چگونه پوست و قشنگی ما را تخریب می کند

اگر می خواهید زیاد بدانید : ۱۲ کار روزانه ای که شما را پیر می کند!!

اگر می خواهید زیاد بدانید : چین و چروک را با روش های فوق العاده خانگی از بین ببرید

تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ

واژه های کلیدی: عینک آفتابی | آلودگی هوا | نور خورشید | متخصص پوست | ضد آفتاب | استفاده | خورشید | آلودگی | عضلات | سیگار | زندگی

دلایل چین و چروک پوست که هیچ ربطی به زیاد کردن سن ندارد!!!

دلایل چین و چروک پوست که هیچ ربطی به زیاد کردن سن ندارد!!!

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو