عمر آنقدر کوتاه است که نمی‌ارزد آدم حقیر و کوچک بماند.
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار سیاسی » کتابهای درسی ما، دانش آموزان را جهت دیروز تربیت می کند/ رییس جمهور

کتابهای درسی ما، دانش آموزان را جهت دیروز تربیت می کند/ رییس جمهور

رئیس‌جمهور با انتقاد از محتوای کتب درسی تصریح کرد: کتاب‌های درسی ما دانشْ آموز را به جای تربیت جهت فردا، جهت دیروز تربیت می‌کند.

کتابهای درسی ما، دانش آموزان را جهت دیروز تربیت می کند/ رییس جمهور

رییس جمهور: کتابهای درسی ما، دانش آموزان را جهت دیروز تربیت می کند

مدیر جمهور با انتقاد از محتوای کتب درسی تصریح کرد: کتاب های درسی ما دانشْ آموز را به جای تربیت جهت فردا، جهت دیروز تربیت می کند.

به گزارش بیاکافه به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبحگاه امروز (شنبه اول مهر) در آیین بازگشایی مدارس و شروع سال تحصیلی ۹۶-۹۷ در هنرستان شهید مدرس منطقه ۵ پایتخت کشور عزیزمان ایران اظهار کرد: هنگامی که امروز کتاب های درسی را باز می کنیم غیر از عوض شدن جلد، فونت، تصویر وتغییر بعضی عبارت ها نسبت به زمانی که ما درس می خواندیم عوض کردن چندانی نکرده هست. در حالیکه ما باید دانش آموزان را حداقل جهت ۱۲ سال آینده تربیت کنیم، کتابهای درسی ما دانش آموز را جهت دیروز تربیت می کند نه جهت فردا و حتی امروز.

عبارات مهم : رییس جمهور – رئیس جمهور
وی ادامه داد: نحوه تدریس و اداره کلاس ما با همه تلاش معلمان نیاز به تحول تازه دارد. در آخر کار معلوم می شود که معلم، وزیر و دولت چقدر کار کرده اند و در آخر کار مشخص می شود که آیا ما یک نوجوان یا جوان مسئول ماهر علاقه مند به کار خلاق تحویل جامعه داده ایم یا تنها باعث شده است ایم دانش آموزان حفظیاتی را که از یاد می رود حفظ کنند.

روحانی با بیان اینکه جهت آنکه دوران مدرسه عالی ترین دوران زندگی باشد و احساس کنیم شرایط بهتری جهت حضور در جامعه داریم، به نکاتی باید توجه کرد، افزود: این مسئله به برنامه ها ، تلاشها و کمک های دولت، تلاش های پدران ومادران و خانوده ها، معلمان و جامعه وهمچنین اخیرا به نوع استفاده از اینترنت بستگی دارد و همه اینها دست به دست هم می دهند که در آخر این ۱۲ سال ما به کجا برسیم.

مدیر جمهور با بیان اینکه یکی از عوامل بسیار مهم رابطه معلم با دانش آموزان و دانش آموزان با یکدیگر در محیط کلاس است تصریح کرد: محیط کلاس باید امن باشد امن به معنای اینکه در یک کلاس هرگز یک یا دو دانش آموز مورد حمله سخنان بقیه باشند. یا یک دانش آموز که استعداد بیشتری دارد جهت دیگران فخر فروشی کند باید دانش آموزی که درسی را بهتر می فهمد به شاگردی که به هر دلیلی نتوانسته حرف استاد را بگیرد، کمک کند. محیط امن به این معنا که به شکل و قیافه، نحوه حرکت و راه رفتن، لهجه و سخن گفتن هم ایراد نگیریم یا چند دانش آموز یک نفر را دست نیندازد.

وی ادامه داد: اگر محیط امن نباشد نتیجه این می شود که دانش آموز غم زده شده، تحت فشار معنوی قرار می گیرد و اگر خدایی نکرده واکنش‌ها معلم هم با او صددرصد صحیح نباشد ناامنی دوم را هم تجربه می کند و اگر در راه منزل محیط امنی را نبیند ناامنی دیگری را حس میکند واگر در منزل پدر و مادر رفتارشان دوست داشتنی نباشد ناامنی دیگری جهت او تجربه می شود.اگر دانش آموز در حیاط و کلاس نسبت به همکلاسی، معلم، مدیر، محیط، جامعه پدر و مادر و خانواده احساس ناامنی کند، درس خواند جهت او سخت می شود.

وی با اشاره به موفقیتهای جوانان ایرانی بیان کرد: همه ما میدانیم در کشور ما در بسیاری از زمینه ها جوانان دانش آموزان و دانشجویان قدمهای بسیار خوبی برداشته اند. ما در بسیاری از المپیادها برنده طلا شده است ایم. دانشجویان ما در بسیاری از دانشگاه های برتر دنیا در حال تصحیل هستند و در بسیاری از مراکز علمی درجه یک دنیا ایرانیان به عنوان نخبه تلاش می کنند. ولی هنگامی که به صد سال پیش کشور عزیزمان ایران بازمیگردیم و با کشورهای پیشرفته مقایسه می کنیم می بنییم که در کشور نواقصی وجود دارد. و ما از سرمایه و منابع مان به عالی ترین استفاده نکرده ایم.

رئیس دولت دوازدهم یادآور شد: اگر کسی که ۱۲ سال درس خوانده و دیپلم گرفته را دو سال بعد از دیپلم با کسی که در یک کشور پیشرفته این کار را انجام داده مقایسه کنیم، می بینیم که آن کسی که در کشور پیشرفته بوده داشته هایش زیاد از دانش آموز ایرانی هست. باید بپرسیم چرا؟ چون ما در کلاس خود البته در هنرستان کمتر و در دبیرستان بیشتر، زیاد می خوانیم و حفظ می کنیم تا در امتحان نمره خوب بگیریم و چون حفظیم، حافظه با گذشت وقت مثل یخ در آب است و آب می شود. ولی اگر به خلاقیت جوان ها و نوجوان ها تکیه کنیم و همان مطلب را به جای حفظ کردن به صورت پرسش مطرح کنیم تا با فکر خودشان جواب بدهند نتیجه را خواهیم دید.

وی در ادامه تاکید کرد: این مسئله باید باور نویسندگان کتب درسی شود که دانش آموزان می توانند در بیان پاسخ ها از آنها بهتر باشند و با مقدمه، مطلب، بیان و جملات بهتری حرفشان را بیان کنند. باید بگذاریم بخش بزرگی از کتب درسی ما به وسیله دانش آموزان در سالهای آینده نوشته شود و روی خلاقیت و مهارت دانش آموزان تکیه کنیم.

روحانی همچنین عنوان کرد: نباید بعد از ۱۲ سال یک کاغذ به عنوان مدرک دست دانش آموزان بدهیم بلکه باید مهارتی یاد بدهیم که بتوانند آن را به عنوان رشد و نمو دوران متوسطه خود در محیط کار عرضه کنند. باید دانش آموزان علاقه مند به کار، تحویل جامعه بدهیم و دانش آموز را در یک رشته به عنوان یک جوان ماهر تربیت کنیم.

رئیس جمهور در ادامه خاطر نشان کرد: نخستین خواسته ام از آقای بطحایی قبل از معرفی ایشان به مجلس این بود که دانش آموزان در آخر ۱۲ سال باید یک کار بلد باشند. تا اگر نخواستند به دانشگاه بروند و درخواست کردند وارد محیط کار و جامعه شوند یک مهارت را به خوبی آموخته باشند. این به عنوان رسالت و وظیفه بزرگ همه معلمین، مسئولان و نویسندگان کتابهای آموزش و پرورش است.

رئیس جمهور همچنین اظهار کرد: جهت اینکه بهتر بخوانیم، بفهمیم و به آینده کشور خدمت کنیم. خواهش من این است که همه تلاش کنیم محیط کلاس و مدرسه ما این چنین باشد. و در محیط مدرسه چگونگی تحمل افکار دیگران را تمرین کنیم. هنگامی که کسی چیزی می گوید و به او میخندیم یا او را هو می کنیم یعنی افکارش را تحمل نمی کنیم. ما باید در کلاس و محیط مدرسه افکار دیگران را تحمل کنیم و به فکر دیگران احترام بگذاریم که این به دست خود دانش آموزان و معلمان است تا محیط مدرسه ما محیط اخلاق و ادب باشد. وی در ادامه با اشاره به پرسش مهر امسال گفت: پرسش مهر امسال این است که در محیط مدرسه تحمل افکار دیگران، احترام به افکار دیگران و اخلاق و ادب را چگونه تمرین کنیم.

رئیس جمهور در ادامه گفت: دانش آموزان نباید از اینکه چیزی را بلد نیستند، خجالت بکشند و معلمان نباید آنها را تحقیر کنند ما اگر چیزی را بلد نیستیم نباید از پرسیدن خجالت بکشیم و باید بپرسیم ما اگر بتوانیم محیط مدرسه وکلاس را بهتر بسازیم می توانیم عالمتر اندیشمندتر خلاق تر ماهرتر جهت کار و فعالیت در جامعه بعد از دوران تحصیل و انسانی مسئول در محیط جامعه باشیم واز طرفی معلمان باید به دانش آموزان نحوه استفاده از اینترنت را بیاموزند؛ چراکه این فضا مانند تیغ دو لبه است که هم می تواند زندگی را نابودکند و هم می تواند مسیر رشد را بسازد.

روحانی در آخر با اشاره به همزمان شدن شروع سال تحصیلی و فرا رسیدن ماه محرم یادآور شد: این اتفاق را به فال نیک می گیریم که شروع سال تحصیلی با ایام ایثار سالار شهیدان توام شده است و باید خودمان را به گونه ای تربیت کنیم که جهت اهداف، کشور و آرزوی بزرگ ها فداکار باشیم.


منبع: ایسنا

واژه های کلیدی: رییس جمهور | رئیس جمهور | رئیس جمهور | حسن روحانی | کتابهای | مدرسه | معلمان |

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو