امام علي(ع):هر كه نگاه خود را از حرام باز دارد دلش آرام خواهد شد.
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » خطرات بلند قد بودن جهت سلامت

خطرات بلند قد بودن جهت سلامت

قد بلند بودن اگرچه از بسیاری جنبه‌ها یک ویژگی‌ مثبت محسوب‌ می‌شود ولی مطالعات نشان می‌دهد که این مشخصه می‌تواند اثرات متفاوت بر سلامت جسم داشته باشد.

خطرات بلند قد بودن جهت سلامت

قد بلند بودن اگرچه از بسیاری جنبه ها یک شاخصه مثبت محسوب می شود ولی مطالعات نشان می دهد که این مشخصه می تواند اثرات متفاوت بر سلامت جسم داشته باشد.

۴ تاثیر بلندی قد بر سلامتی

مجله تایم در مطلبی تازه به بعضی از تاثیرات بلندی قد بر سلامت بدن اشاره کرده که به شرح زیر است:

عبارات مهم : فوت بر اثر سرطان – سرطان پروستات

ایجاد لخته های خونی بیشتر:

پزشکان در یک مطالعه به بررسی ارتباط بین قد و ترومبوآمبولی وریدی Thromboembolism، سومین عامل مهم سکته قلبی و مغزی پرداختند. آنها دریافتند مردانی که قد کوتاه تری دارند ۶۵ درصد کمتر در معرض مبتلا شدن به ترومبوآمبولی وریدی هستند.متخصصان معتقدند نیروی جاذبه می تواند در این ارتباط تاثیرگذار باشد. از آنجایی که افراد بلند قد به نسبت در پاهای خود رگ های بلندتری هم دارند به این ترتیب سطح بیشتری جهت شکل گیری لخته خون در عروق آنها وجود دارد.

خطرات بلند قد بودن جهت سلامت

افزایش خطر فوت ناشی از سرطان:

به گفته متخصصان علوم پزشکی به ازای هر ۶.۳۵ سانتی متر زیاد کردن قد، خطر فوت بر اثر سرطان حدود ۴ درصد زیاد کردن پیدا می کند. قد بلند بودن ممکن است نشانه تغذیه بیش از حد به خصوص مصرف مقدار بالایی پروتئین حیوانی با میزان کالری بالا باشد.

همچنین نتیجه های بعضی از مطالعات حاکی از آن است که مردان بلند قد و چاق در معرض فزایند خطر مبتلا شدن به سرطان پروستات هستند. همچنین زنان بلند قد زیاد احتمال دارد دچار سرطان ملانوم شوند.

افزایش خطر مبتلا شدن به فیبریلاسیون دهلیزی:

همچنین نتیجه های اولیه مطالعات نشان می دهد زنان بلند قد و با جثه بزرگتر، نزدیک به سه برابر زیاد احتمال دارد دچار فیبرپلاسیون هلیزی (شایع ترین نوع آریتمی قلبی) شوند.

و یک فایده: کم کردن خطر بیماری قلبی و دیابت:

از سوی دیگر مردان بلند قد کمتر دچار بیماری قلبی و دیابت می شوند. نتیجه های مطالعه اخیر نشان می دهد به ازای هر ۶ سانتی متر زیاد کردن قد، خطر فوت بر اثر بیماری قلبی حدود ۶ درصد کم کردن می یابد. افراد بلند قد دارای ریه های بزرگتر و عضله قلب نیرومند تر هستند که می تواند تا حدودی این تاثیر مثبت را توجیه کند.


گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:isna.ir


قد بلند بودن اگرچه از بسیاری جنبه‌ها یک ویژگی‌ مثبت محسوب‌ می‌شود ولی مطالعات نشان می‌دهد که این مشخصه می‌تواند اثرات متفاوت بر سلامت جسم داشته باشد.

واژه های کلیدی: فوت بر اثر سرطان | سرطان پروستات | مبتلا شدن | مطالعه | سلامتی | بیماری | ارتباط | مطالعات | مردان | سلامت | دیابت

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو