شب آنگاه زیباست که نور را باور داشته باشیم.
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » افزایش ۶۵ درصدی قیمت تضمینی پیله‌تر ابریشم ، ایران، هشتمین تولیدکننده پیله و نخ ابریشم در دنیا است

افزایش ۶۵ درصدی قیمت تضمینی پیله‌تر ابریشم ، ایران، هشتمین تولیدکننده پیله و نخ ابریشم در دنیا است

رییس مرکز توسعه نوغانداری گفت: کشور عزیزمان ایران رتبه هشتم دنیا را به لحاظ تولید پیله و نخ ابریشم به خود اختصاص داده است.

افزایش ۶۵ درصدی قیمت تضمینی پیله‌تر ابریشم ، ایران، هشتمین تولیدکننده پیله و نخ ابریشم در دنیا است

علی اصغر داداش پور رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، با بیان اینکه نوغانداری به عنوان یکی از مشاغل جانبی بخش کشاورزی از قدمت بسیار طولانی برخوردار هست، اظهار کرد: علی رغم افول تولید در دهه هشتاد دوباره احیا و توسعه این صنعت در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه با تاسیس مرکز توسعه نوغانداری در وزارت جهاد بعضی کارها حمایتی صورت گرفته هست، افزود: زیاد کردن ۶۵ درصدی قیمت تضمینی پیله تر ابریشم در مقایسه با سال قبل ، هماهنگی با بخش غیردولتی در زمینه خرید پیله تر ابریشم نوغانداران به صورت توافقی و بالاتر از قیمت تضمینی، تامین تخم نوغان هیبرید کیفی مورد استفاده نوغانداران با استفاده از یارانه ها و ثابت نگه داشتن قیمت تخم نوغان توزیعی جهت ایجاد انگیزه زیاد در بین نوغانداران انجام شده است است.

داداش پور از توزیع نهال توت اصلاح شده در بین نوغانداران خبر داد و گفت: در دو سال گذشته در جهت اصلاح و ایجاد توتستان ها با تاکید بر کشت در حاشیه مزارع و نهرها با استفاده از یارانه ها، توزیع نهال در بین نوغانداران صورت گرفت.

افزایش ۶۵ درصدی قیمت تضمینی پیله‌تر ابریشم ، ایران، هشتمین تولیدکننده پیله و نخ ابریشم در دنیا است

رییس مرکز توسعه نوغانداری با اشاره به دیگر کارها اساسی در جهت توسعه نوغانداری بیان کرد: اعطای تسهیلات بانکی و کمک بلاعوض بعد از تاسیس مرکز به نوغانداران، توانمند سازی کارشناسان با برگزاری دوره های متعدد آموزشی و ترویجی و برنامه ریزی جهت ایجاد زنجیره ابریشم با اخذ موافقت تاسیس صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در نوغانداری و ابریشم از وزیر جهاد از جمله کارها اساسی در جهت زیاد کردن بهره وری و توسعه نوغانداری به شمار می رود.

این مقام مسوول با اشاره به اینکه امسال ۲۸۱۶۲ جعبه تخم نوغان در بین نوغانداران ۲۰ استان کشور توزیع شد، بیان کرد: انتظار می رفت که ۹۵۰ تن پیله تر ابریشم تولید گردد که به علت شیوع بیماری در بعضی مناطق میزان تولید پیله تر ابریشم به ۸۵۰ تن به ارزش بالغ بر دویست میلیارد ریال رسید و از این مقدار حدود ۱۳۶ تن نخ ابریشم استحصال خواهد شد.

به گفته داداش پور سال گذشته ۲۸۰۲۴ جعبه تخم نوغان توزیع شد که از این میزان ۹۲۳ تن پیله تر ابریشم تولید شد.

وی با بیان اینکه کشور عزیزمان ایران رتبه هشتم دنیا را به لحاظ تولید پیله و نخ ابریشم به خود اختصاص داده هست، افزود: وزارت جهاد مسوولیت نوغانداری را در حوزه وظایف بخش کشاورزی یعنی تا تولید پیله تر ابریشم برعهده دارد و همواره وظایف مربوط به حوزه صنعت ابریشم اعم از صنعتی و خانگی بر عهده وزارت صنعت و معدن و میراث فرهنگی است.

رییس مرکز توسعه نوغانداری گفت: کشور عزیزمان ایران رتبه هشتم دنیا را به لحاظ تولید پیله و نخ ابریشم به خود اختصاص داده است.

رییس مرکز توسعه نوغانداری با بیان اینکه پیله تر ابریشم از کیفیت بالایی در کشور برخوردار هست، گفت: ماده اولیه صنایع ابریشم کشی و تولید محصولات ابریشمی به خاص ۹۰ درصد در فرش ابریشم و تولید شال و روسری، لباس ابریشم و صنایع دستی مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با انتقاد از نبود آمار هر سال میزان پیله و نخ ابریشم مورد نیاز یادآور شد: تا کنون آمار دقیقی از میزان پیله و نخ ابریشم مورد نیاز هر سال در دسترس نیست که انتظار می رود دستگاه های متولی مصرف کننده پیله و نخ ابریشم به خاص مرکز ملی فرش کشور عزیزمان ایران میزان مصرف هر سال خود را اعلام کند.

انتهای پیام/

احیا و توسعه صنعت نوغانداری در دستور کار وزارت جهاد قرار گرفت

واژه های کلیدی: کشاورزی | استفاده | تضمینی | ابریشم | ایران | اخبار اقتصادی | نوغانداری | بخش کشاورزی

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو