باورها و ارزش‌ها، بهترين راهنما و مشاور زندگي شما هستند.(آنتوني رابينز)
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » ۳۳ تن سنگ پا، ۲۵ میلیارد ریال پفیلا ، تنها در ۴ ماه ! ، واردات اقلام و محصولات غیر مهم تمامی ندارد

۳۳ تن سنگ پا، ۲۵ میلیارد ریال پفیلا ، تنها در ۴ ماه ! ، واردات اقلام و محصولات غیر مهم تمامی ندارد

واردات اقلام غیر مهم به کشور،به آفت و عارضه ای عمیق مبدل شده،نارسایی که لیست متنوعی از محصولات همچون سنگ پا،آدامس،شکلات،پفیلا،مربا،ژله،ویفر و…در آن دیده می شود.

33 تن سنگ پا، 25 میلیارد ریال پفیلا ، تنها در 4 ماه ! ، واردات اقلام و محصولات غیر مهم تمامی ندارد

به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان،نقش تولید در شکوفایی و پیشرفت اقتصادی کشور از چنان اهمیتِ قابل توجهی برخوردار است که رهبر معظم انقلاب یکی از پایه های نامگذاری امسال را بر این عنوان (تولید) استوار نمودند.

به واقع هر آنچه توفیقات کشور در تقویت بنیه تولیدی زیاد کردن یابد،به همان میزان شاهد برطرف و حل و فصل بسیاری از معضلات و نارسایی های اقتصادی خواهیم بود.

با چنین اوصافی به تبع ،انتظار می رود بخش قابل توجهی از انرژی دستگاه ها و نهادهای ذیربط اقتصادی،صنعتی و حتی فرهنگی در جهت حمایت از تولید داخلی و تقویت و پشتیبانی هر چه زیاد از آن گام بردارند،اصل و قاعده ای که در طول ماه ها و سالیان گذشته،به کرات از سوی کارشناسان و صاحب نظران اقتصادی مورد تاکید قرار گرفته و البته تصمیم گیران و تصمیم سازان اقتصادی نیز شبهه ای به این اصل خطیر وارد نمی کنند،اما متاسفانه بعضی از آمار و ارقام انتشار یافته از سوی نهادهای رسمی همچون گمرک،این تصور را به اذهان متبادر می سازد که گویی همچنان عزمی راسخ و جدی جهت تحقق این امر در بعضی از حوزه ها وجود ندارد.

لزوم توجه هر چه زیاد به مدیریت کالاها و محصولات وارداتی احساس می شود

علی روح الامین،محقق و پژوهشگر اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی،با اشاره به ضرورت پرهیز از واردات کالاها و اقلام غیر مهم به کشور،اظهارکرد:ورود محصولات غیر مهم که توان و بنیه تولیدی داخلی کشور قادر به تامین آن است از دو منظر قابل بررسی هست. به واقع این پدیده به مثابه دولبه قیچی محسوب می شود که از یک سو باعث خروج ارز از کشور و از سوی دیگر تحمیل آسیب ها و خساراتی جدی به تولید داخلی می شود.

۳۳ تن سنگ پا، ۲۵ میلیارد ریال پفیلا ، تنها در ۴ ماه ! ، واردات اقلام و محصولات غیر مهم تمامی ندارد

وی افزود:این یک قاعده نانوشته و دومینو وار است که هر آنچه توان تولید داخلی کشور تضعیف شود به همان میزان بر عمق چالش ها و معضلاتی همچون بیکاری در کشور،افزوده می شود.

محقق و پژوهشگر اقتصادی گفت:تاکید موکد کارشناسان اقتصادی به ضرورت پشتیبانی از تولید،نه از حیث گمانه زنی،نظریه پردازی و تئوریزه کردن افکار و عقاید شخصی،بلکه ناشی از تجربه ای است که بواسطه آن ،بسیاری از کشورهای قدرتمند دنیا با اتکای به آن،به موفقیت های چشمگیری نائل شده است اند.

روح الامین عنوان کرد:آنچنان که در اخبار رسانه ها و جراید مشاهده می شود تنها در چهار ماه نخست امسال ضریب واردات به کشور ۲۵ درصد زیاد کردن داشته است و توصیه تلخ تر به این عارضه معطوف می شود که متاسفانه در میان اقلام وارداتی،گاهی محصولاتی دیده شده است که هیچگونه ضرورتی جهت تامین آن از آن سوی مرزها احساس نمی شود و بنیه تولید داخلی کشور به سهولت هر چه تمام،قادر به ساخت،تولید و تامین آن می باشد.

این محقق و پژوهشگر اقتصادی در خصوص اقلام و محصولات غیر مهم که وارد کشور شده است گفت:آنچنان که آمار گمرک نشان می دهد در مجموع ماه های فروردین،اردیبهشت،خرداد و تیر،حدود ۲۵ میلیارد ریال آدامس،۲۹ میلیارد ریال شیرینی،۵۰ میلیارد ریال شکلات،۲۴ میلیارد ریال پفیلا،۱۳ میلیارد ریال ویفر و ۴۰ میلیارد ریال مربا و ژله به کشور وارد شده است و این در شرایطی است که در تمامی موارد مذکور،تولید داخلی قادر به تامین آن است .همچنین در بعضی موارد،تولید داخلی در تامین محصولات این چنینی صاحب نام نیز می باشد.

واردات اقلام غیر مهم به کشور،به آفت و عارضه ای عمیق مبدل شده،نارسایی که لیست متنوعی از محصولات همچون سنگ پا،آدامس،شکلات،پفیلا،مربا،ژله،ویفر و…در آن دیده می شود.

وی افزود:به واقع بعضی از اقلام و محصولات وارده،شان و جایگاه کشور عزیزمان ایران را زیر پرسش می برد که واردات بیش از ۳۰ تن سنگ پا در طول چهار ماه از چین از نمونه های تاسف آورِ آن به شمار می رود.

عناوین اقلام وارداتی صرفا به محصولات اشاره شده است خلاصه نمی شود،با در نظر گرفتن واردات ۱۱ هزار تن لوازم آرایشی به ارزش بیش از ۲۱۰ میلیارد تومان در طول مدت اشاره شده است و همچنین محصولاتی همچون پوشاک،کیف،کفش و…بیش از پیش به عمق این فاجعه پی می بریم.

حساسیت ها نسبت به واردات کالاهای مصرفی و واسطه ای،افزایش یابد

بابک افقهی،رییس پیشین شرکت توسعه تجارت کشور عزیزمان ایران با اشاره به لزوم اعمال مدیریت صحیح بر واردات،عنوان کرد:توجه و حساسیت هر چه زیاد به واردات کالاها و محصولات واسطه ای و مصرفی،ضرورتی است که باید نسبت به آن توجه هر چه بیشتری لحاظ شود.

وی افزود:نبود تناسب در قوانین باعث شده است عمده واردات به کالاهای مصرفی متمرکز شود و همین روند،می تواند به عاملی جهت تشدید تجارت غیر براق کالاهای مذکور مبدل شود.
افقهی اعتقاد است وابستگی اقتصادی کشور به نفت،باعث برهم خوردن ترکیب مناسب و منطقی واردات به کشور شده است و بر تمامی دستگاه های اجرایی کشور واجب و مهم است که واردات را به نفع اقتصاد ملی، مدیریت کنند.

به واقع،حذف کامل و قطعی واردات به کشور مُیَسَر و امکان پذیر نیست و هیچ عقل سلیمی نیز چنین انتظاری نداشته و ندارد،زیرا حتی پیشرفته ترین کشورهای دنیا نیز نمی توانند خود را از واردات بی نیاز تلقی کنند.

بدون تردید،قطع واردات به کشور،اقتصاد و تولید مملکت را فلج خواهد کرد،بنابراین نقد اصلی، به این عنوان معطوف می شود که باید در نوع و تنوع محصولات وارداتی تجدید نظر شود،زیرا بسیاری از اقلامی که در گزارش های دستگاه های ذیربط به عنوان محصولات وارداتی قید می شود،کالاهایی غیر مهم به شمار می روند که توجیه منطقی و مستدلی جهت روانه ساختن آن به بازار داخلی کشور،آن هم در شرایط حساس کنونی اقتصادی وجود ندارد.

۳۳ تن سنگ پا، ۲۵ میلیارد ریال پفیلا ، تنها در ۴ ماه ! ، واردات اقلام و محصولات غیر مهم تمامی ندارد

صندوق های مکانیزه،گامی سازنده در جهت مدیریت واردات

برخی از مسوولان و صاحب نظران اقتصادی معتقدند در صورت نصب صندوق های مکانیزه،می توان به نحو شایسته و مطلوبی،مدیریت مورد نیاز جهت ساماندهی اقلام وارداتی و اولویت گذاری صحیح را تامین کرد،علی فاضلی،رییس اتاق اصناف ایران،یکی از مدافعان این ساز وکار محسوب می شود.

وی معقتد است،راه اندازی صندوق های مذکور،علاوه بر شفافیت مالیاتی،باعث رصد دقیق مسیر حرکتی آن می شود و راه هر گونه تخلف و سوء استفاده در این خصوص مسدود می شود.

به واقع،با اتکای به این سامانه،دسترسی به آمارها و زنجیره تامین و عرضه کالا تسهیل می شود که همین عنوان نقش سازنده ای در مدیریتِ واردات ایفاء خواهد کرد.

مسعود دانشمند،دبیر کل منزل اقتصاد کشور عزیزمان ایران نیز،معتقد است مهم ترین پیش نیاز مدیریت واردات کشورمان به اطلاعات و آمار دقیق معطوف می شود و به تبع در خلاء و فقدان این ضرورت،به اقتصاد پنهان دامن زده خواهد شد و در چنین شرایطی،مدیریت منطقی در حوزه واردات تحت الشعاع قرار می گیرد.

واردات اقلام غیر مهم به کشور،به آفت و عارضه ای عمیق مبدل شده،نارسایی که لیست متنوعی از محصولات همچون سنگ پا،آدامس،شکلات،پفیلا،مربا،ژله،ویفر و…در آن دیده می شود.

کاهش تصدی گری دولت،از دیگر راهکارهای مسعود دانشمند جهت مدیریت سازنده و شایسته واردات محسوب می شود،امری که به اعتقاد وی با نقش آفرینی هر چه زیاد بخش شخصی و برنامه ریزی دقیق تر بخش مذکور جهت تامین منافع اقتصادی خود،به دست می آید.

البته در این میان،یکی دیگر از پرسشها موجود در مدیریت کالاها و اقلام وارداتی به کشور،به ارز بلوکه شده است برمی گردد که به ناچار،ما به ازای آن،گاهی اقلام و محصولاتی وارد می شود که ضرورت و نیاز جدی و اساسی جهت تامین آن از آن سوی مرزها،احساس نمی شود.

امید آن می رود با اتخاذ تدابیر موثر و هوشمندانه جهت اصلاح وضعیتِ موجود ،اقدامات مورد نیاز عملیاتی شود،در غیر اینصورت با استمرار شرایط فعلی،تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخلی با چالش ها و موانع عدیده ای مواجه خواهد شد که در پی آن،خسارات و آسیب های جدی و عمیقی نیز به اقتصاد کشور تحمیل می شود.

انتهای پیام/

۳۳ تن سنگ پا، ۲۵ میلیارد ریال پفیلا ، تنها در ۴ ماه ! ، واردات اقلام و محصولات غیر مهم تمامی ندارد

واژه های کلیدی: اقلام وارداتی | واردات | مدیریت | اقتصاد | وارداتی | محصولات | اقتصادی | صندوق | ایران | مدیریت | اقتصاد

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو