بهتر است روی پای خود بمیری تا روی زانو‌هایت زندگی کنی.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » چک‌های برگشتی به ایستگاه آخر رسیدند

چک‌های برگشتی به ایستگاه آخر رسیدند

باتوجه به زیاد کردن چک‌های برگشتی در سیستم بانکی انتظار می‌رود که با راه اندازی سامانه صیاد به این معضل آخر داده شود.

چک‌های برگشتی به ایستگاه آخر رسیدند

به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، چند روز پیش سامانه صیاد (سامانه صدور یکپارچه دسته چک) رونمایی شد، اکنون چک‌ها به صورت غیر متمرکز در شعب بانک‌ها صادر می‌شود و در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد، در این فرآیند ممکن است خللی بوجود آید و بر اثر مسئله یا سهل انگاری جهت کسی که سابقه چک برگشتی دارد و یا حساب او مسدود شده است مجدداً دسته چک صادر شود.

ویژگی بسیار مهم سامانه صیاد این است که یک شماره منحصر به فرد بر روی هر برگ چک درج می‌شود که دریافت کننده چک می‌تواند این رقم را به سامانه پیامکی بانک مرکزی ارسال کند و در همان لحظه از سوء سابقه صاحب چک مطلع شود.

اگر مشکلی وجود داشته باشد همان لحظه گیرنده پیامک مطلع می‌شود و می‌تواند قبل از اینکه چک را دریافت کند معامله را قطعی نکند، این عنوان اطمینان نسبی به افراد می‌دهد که اصالت چک اطمینان بخش و ضمن آنکه اوضاع صاحب چک استعلام شده است است.

چک‌های برگشتی به ایستگاه آخر رسیدند

مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد و دارایی چک‌های برگشتی را یکی از دغدغه های مهم مردم و مسئولین در بخش‌های متفاوت دولت دانست و تاکید کرد: بانک‌ها به اعتبار اینکه متقاضی چک در پی یک تعامل مالی سالم اقدام به درخواست چک می کند این خدمات را به متقاضیان ارائه می کنند.

در حالی که خدمتی با چنین تقاضای بالا اگر بدون اعتبار وارد بازار شود؛ ضمن بی اعتمادی به شبکه بانکی، باعث بروز فساد و به هم ریختگی فضای کسب و کار و نتیجه های متعدد ناشی از آن خواهد شد.

بنابراین الکترونیکی کردن شبکه بانکی که می توان آن را پایه اصلی اجرای دولت الکترونیک دانست؛ کمک بسیاری به تقویت اعتماد عمومی به شبکه بانکی، براق سازی فضای تعاملات مالی، ایجاد فضای امن تبادلات مالی و در نهایت اصلاح فضای کسب و کار کند.

سامانه صیاد احتمال اشتباه را کمتر خواهد کرد

حسین وکیلی کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی، درخصوص تاثیر سامانه صیاد و استفاده مناسب درفضای کسب و کار گفت: با حرکت به سوی سیستم بانکی الکترونیکی علاوه بر کم کردن درصد اشتباه اقتصاد پویا تر خواهیم داشت.

باتوجه به زیاد کردن چک‌های برگشتی در سیستم بانکی انتظار می‌رود که با راه اندازی سامانه صیاد به این معضل آخر داده شود.

وکیلی تصریح کرد:چک‌های بی حساب برگشتی موجب انباشت دعاوی شده است در نتیجه راه اندازی این سامانه می‌تواند پرسشها این چنینی را به حداقل برساند.

مسعود صوفی در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی،دراین باره گفت: راه اندازی سامانه صیاد می‌تواند گامی مثبت در کم کردن چک‌های برگشتی به حساب آید.

وی با اشاره به اینکه اکنون زیاد کردن چک‌های برگشتی منجر به بی اعتمادی در بازار شده، افزود: راه اندازی این سامانه اعتماد افراد را جهت سرمایه گذاری در بازار زیاد کردن می دهد.

صوفی تصریح کرد: امیدواریم این سامانه بزودی بتواند در همه شعب‌های بانکی اجرایی شود تا شاهد کم کردن چک‌های برگشتی درکشور باشیم.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: الکترونیکی | بی اعتمادی | خبرنگار | اندازی | اقتصاد | اقتصادی | بازار | انرژی | اعتماد | اعتبار

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو