شب آنگاه زیباست که نور را باور داشته باشیم.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » اختلالات تیروئیدی و امراض پوستی

اختلالات تیروئیدی و امراض پوستی

افرادی که به اختلالات تیروئیدی دچار شده است اند در معرض انواع پرسشها پوستی مانند خشکی پوست و ریزش و شکنندگی مو قرار

اختلالات تیروئیدی و امراض پوستی

افرادی که به اختلالات تیروئیدی دچار شده است اند در معرض انواع پرسشها پوستی مانند خشکی پوست و ریزش و شکنندگی مو قرار دارند. انواع عوارض کم کاری تیروئید سلامت پوست و موی مبتلایان را ترساندن میکند. ابروهای کم پشت، ناخن های ضعیف و پوسته شده است و قارچ های پوستی در این افراد زیاد دیده می شوند.

دکتر محمد علی نیلفروش زاده: هورمون های تیروئید نقش مهمی در روند رشد و تکثیر پوست، مو و ناخن دارند. هنگامی که اختلالی در میزان ترشح این هورمون ایجاد می شود شاهد تغییرات مشهودی در این ۳ عضو هستیم.

اختلالات تیروئیدی و امراض پوستی

پوست، مو و ناخن از نظر فعالیت سلولی عملکردی نزدیک به یکدیگر دارند. هورمون های تیروئید نقش مهمی در روند رشد و تکثیر پوست، مو و ناخن دارند.

وقتی اختلالی در میزان ترشح این هورمون ایجاد می شود شاهد تغییرات مشهودی در این ۳ عضو هستیم.

این تغییرات ممکن است تا مدت زیادی بعد از شروع درمان ادامه یابند.

گاهی مورد نیاز است علاوه بر درمان غددی، درمان ها و مواظبت های پوستی نیز انجام شود.

افرادی که به اختلالات تیروئیدی دچار شده است اند در معرض انواع پرسشها پوستی مانند خشکی پوست و ریزش و شکنندگی مو قرار

عوارض کم کاری تیروئید روی پوست، مو و ناخن

در این بیماران تعریق کم کردن می یابد و غدد عرقی پوست را مرطوب و چرب می کنند. هنگامی که فعالیت غدد عرقی کم کردن می یابد، غدد چربی نیز کمتر فعالیت می کنند، بعد پوست خشک می شود.

افرادی که پوست خشکی دارند دچار خارش نیز می شوند. دمای پوست در این بیماران کم است و هنگامی که به پوست آنها دست می زنید کاملا سرد است.

این افراد زیاد دچار کبودی در اندام ها می شوند؛ یعنی ضربه های خیلی معمولی باعث ایجاد کبودی می شود.

پوست کف دست و پا به علت شاخی شاخی شدن لایه سطحی پوست ضخیم می شود. موی بیماران خشن و شکننده است و رشد کمی دارد.

موها در صورت و ابروها دچار ریزش می شود. ناخن ها شکننده، شیاردار و به رنگ زرد در می آید.

در پرکاری تیروئید علی رغم کم کاری، غدد عرق فعالیت زیادی دارند و کف دست و پا و بدن خیس است.

اختلالات تیروئیدی و امراض پوستی

خیس بودن منجر به بیماری های قارچی و بعضی از انواع اگزما، به خصوص در نواحی ای از بدن مانند زیربغل، کشاله ران، گردن و… که پوست چین دار و لایه لایه هست، می شود و پرسشها جدیدی ایجاد می کند.

کهیر و التهاب پوست نیز دیده می شود. موی بیماران نازک و رشد آن کم است و ریزش موی زیادی دارند. ساختار و شکل ناخن آنها عوض کردن می کند و گاهی هم ممکن است ناخن از بستر خود جدا شود.

افرادی که به اختلالات تیروئیدی دچار شده است اند در معرض انواع پرسشها پوستی مانند خشکی پوست و ریزش و شکنندگی مو قرار

مراقبت های خاص پوست، مو و ناخن در اختلالات تیروئیدی

بسیاری از بیماری های داخلی، به خصوص نوع غددی چند عارضه هستند؛ یعنی بیمار فقط با یک علامت مراجعه نمی کند و اغلب آنها چند شکایت را با هم یکجا مطرح می کنند.

یکی از این امراض که اغلب باعث ایجاد ابهام می شود و فرد نمی داند به طور مستقیم به کجا باید مراجعه کند، کمکاری یا پرکاری غده تیروئید است.

این بیماری می تواند باعث تظاهرات پوستی شود. بسیاری از بیماران با علائمی مانند خشکی پوست یا ریزش ابرو و کم پشتی موی سر و … به متخصصان پوست مراجعه می کنند و معلوم می شود به اختلال عملکرد تیروئید مبتلا هستند؛ یعنی مسئله پوستی بیمار از جای دیگری نشات گرفته است.

تشخیص نیز زیاد سخت نیست. اگر به تازگی مشکلی در پوست یا موی شما ایجاد شده، بهتر است این سوالها را از خود بپرسید: آیا عادات غذایی تان عوض کردن کرده است؟ دچار کم کردن یا زیاد کردن وزن شده است اید؟ عدم تحمل به گرما پیدا کردهاید؟ تپش قلب دارید؟ و….

اختلالات تیروئیدی و امراض پوستی

در کم کاری تیروئید موها خشک، خشن و عروسکی هستند. کمبود هورمون تیروئید باعث می شود فاز تلوژن مو زیاد کردن یابد و وقت استراحت طولانی تر شود.

در نتیجه سرعت ریزش مو با جایگزین شدن آن هماهنگی ندارد و موها کم پشت می شوند. این افراد دچار ریزش موی ابرو هم هستند.

ابروها معمولا از گوشه خارجی می ریزند و باعث می شود طول ابرو کم کردن یابد.

پرکاری تیروئید یا هیپرتیروئیدی شیوع کمتری نسبت به کمکاری تیروئید دارد. بیماری در ۲۰ تا ۴۰ سالگی زیاد دیده می شود.

این افراد دچار کم پشتی و ریزش موی سر می شوند حتی موی زیر بغل نیز کم کردن می یابد.

البته بیماران معمولا علائم دیگری مانند تپش قلب، خشم و… را نیز دارند. در مردان نیز موها نرم شده است و ممکن است دچار ریزش شوند.

گاهی بیماری شدید است و با کنترل بیماری و تجویز دارو ممکن است علائم بطور کامل برطرف نشود.

گاهی هم بیماری طول کشیده است و فرد احتمال دارد خشکی پوست یا کم پشت بودن موها را ناشی از ارث یا فیزیولوژی بدن خود بداند و به دکتر مراجعه نکند.

در این مواقع ممکن است درمان عوارض پوستی و… با مسئله مواجه شود ولی معمولا بیمارانی که علائم پوستی دارند به متخصص پوست مراجعه می کنند و بعد از انجام آزمایشاتی علت خشکی یا ریزش مو و کبودی و … مشخص می شود. جهت اینکه بتوان علائم عوارض پوستی و… را کم کردن داد نیاز به مداخلات درمانی و مراقبتی از پوست، مو و ناخن است.

بیمارانی که دچار خشکی پوست هستند باید از کرم های نرم کننده و لوسیون ها استفاده کنند. تابش نور مستقیم آفتاب و استفاده از دوش گرم باعث شدت یافتن خشکی پوست خواهد شد.

در این شرایط استفاده از کرم ضدآفتاب حاوی مواد نرم کننده بسیار بافایده هست. قرار گرفتن در معرض باد کولر نیز باعث زیاد کردن خشکی پوست خواهد شد.

بعد از استحمام بهتر است تا هنگامی که پوست مرطوب هست، فرد از کرم مرطوب کننده استفاده کند. این کار جذب رطوبت از طریق پوست را زیاد می کند.

مصرف مایعات نیز باعث زیاد کردن رطوبت پوست خواهد شد. جهت درمان ناخن شکننده بهتر است هنگام کار کردن از دستکش استفاده شود.

تماس زیاد با مواد شوینده و آب ممنوع هست. ناخن ها نباید بلند شوند چون در این حالت احتمال شکستن زیاد است.

استفاده از سوهان سطح ناهموار ناخن را هموار و احتمال شکنندگی را کمتر می کند.

در کم کاری تیروئید با تجویز لووتیروکسین به بیمار معمولا خشکی پوست و ریزش مو به تدریج برطرف می شود.

البته داروهایی که جهت پرکاری تیروئید تجویز می شوند، ممکن است باعث ریزش مو شوند. این روند دلواپس کننده نیست و به تدریج و با کنترل بیماری این مسئله نیز برطرف می شود، ولی احتمال دیگری وجود دارد.

گاهی بیماری شدید و ریزش موی ابرو به گونه ای است که ممکن است بعد از کنترل بیماری برنگردد. در این مواقع بیمار باید به متخصص پوست ارجاع داده شود.

در مواقعی که بیماری شدید هست، ممکن است موها برنگردند. ابتدا باید تلاش شود با دارو رشد مجدد را به ابروها باز گردانند. داروهای جنبش کنندهای وجود دارند که روی فولیکول مو اثر می گذارند.

اگر بعد از یک دوره درمان موها برنگشتند می توان از روش کاشت ابرو جهت جایگزینی ابروهای از دست رفته استفاده کرد ولی این کار را حتما باید افراد حرف های انجام دهند چون فولیکول ها از نقطه دیگری از بدن گرفته می شود و باید به گونه ای کاشته شود که هم جهت با ابروهای بیمار باشد.

همچنین مسئله دیگری که این افراد دارند، رشد بیش از حد موهایی است که از نقطه دیگری از بدن گرفته شده است است.

موهای ابرو علی رغم موهای سر بعد از رشد معینی متوقف می شوند. افرادی که کاشت ابرو انجام می دهند باید هر چند وقت یکبار ابروها را کوتاه کنند.

البته به روش های آرایشی و تاتوی ابرو هم می توان فکر کرد.

افرادی که دچار زبری، خشکی و شکنندگی مو هستند می توانند تا کنترل بیماری و جهت کم کردن شدت عوارض از شامپوهای مخصوص نرم کننده استفاده کنند.

شامپو باید به آرامی روی سر ماساژ داده شود. سرم هایی که ساقه مو را حفظ می کنند هم بافایده هستند. داروی ماینوکسیدیل باعث تقویت موهای سر می شود.

همچنین باید هنگام شانه زدن دقت کنند که فشار زیادی به ساقه مو وارد نشود. شانه باید به آرامی روی مو حرکت کند.

* متخصص پوست و مو

سلامت نیوز

واژه های کلیدی: مرطوب کننده | نرم کننده | هورمون ها | تیروئید | استفاده | درمان مو | بیماری | تیروئید | هورمون | فعالیت | شکننده

اختلالات تیروئیدی و امراض پوستی

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو