کسی را که به تو شنا یاد داد، غرق مکن.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » ۷ درصد روغن کشور در داخل تولید می‌شود ، افزایش سطح زیر کشت کلزا در سال زراعی جدید

۷ درصد روغن کشور در داخل تولید می‌شود ، افزایش سطح زیر کشت کلزا در سال زراعی جدید

مهاجر گفت: در سال زارعی ۹۶-۹۷ برنامه ریزی ۲۵۰ هزار هکتاری جهت سطح زیر کشت دانه‌های روغنی صورت گرفت که این میزان ۲.۵ برابر سطح زیر کشت کنونی است.

۷ درصد روغن کشور در داخل تولید می‌شود ، افزایش سطح زیر کشت کلزا در سال زراعی جدید

علیرضا مهاجر مجری طرح دانه های روغنی در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، از آغاز کشت پاییزه کلزا خبر داد و گفت: کشت پاییزه از ۱۵ شهریور شروع و تا ۱۵ آذر در مناطق گرم و معتدل ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه در سال زارعی ۹۶-۹۶ برنامه ریزی ۲۵۰ هزار هکتاری جهت سطح زیر کشت دانه های روغنی صورت گرفته هست، بیان کرد: این میزان سطح زیر کشت ۲٫۵ برابر سطح زیر کشت کنونی است که در صورت تحقق آینده نگری می شود که تولید دانه‌های روغنی کلزا به ۵۰۰ هزارتن برسد.

مهاجر با اشاره به تامین قرار داده های مورد نیاز کشت کلزا افزود: جهت سال زراعی تازه یک هزار و ۵۰۰ تن بذر دانه روغنی کلزا آماده و در اختیار کشاورزان قرار خواهد گرفت.

۷ درصد روغن کشور در داخل تولید می‌شود ، افزایش سطح زیر کشت کلزا در سال زراعی جدید

مجری طرح دانه های روغنی با اشاره به برنامه های حمایتی از تولیدکنندگان دانه های روغنی تصریح کرد: یارانه بذر، ادوات کشاورزی، یارانه بیمه،کمک به آموزش، انتقال تکنولوژی، به کارگیری کارشناسان خارجی در بخش، خرید تضمینی و پرداخت به موقع مطالبات از بااهمیت ترین برنامه های حمایتی در جهت توسعه دانه های روغنی به شمار می رود.

این مقام مسوول با اشاره به اینکه برداشت کلزا به آخر رسیده هست، گفت: از ابتدای فصل برداشت بیش از ۱۸۱ هزارتن کلزا با ارزش بالغ بر ۴ هزار و ۹۷۵ میلیارد ریال از کشاورزان خریداری شد .

مهاجر ادامه داد: درسال زراعی ۹۴ ، ۴۶ هزارتن، در سال ۹۵، ۶۸ هزار و ۵۰۰ تن و امسال بیش از ۱۸۲کلزا از کشاورزان خریداری شد که این امر بیانگر رشد ۳ برابری تولید است.

وی با اشاره به اینکه خرید آفتابگردان و گلرنگ در حال انجام هست، افزود: تاکنون ۲۰ هزارتن آفتابگردان و گلرنگ از کشاورزان خریداری شده است که در هفته آینده آمار نهایی تولید مشخص می شود.

مهاجر گفت: در سال زارعی ۹۶-۹۷ برنامه ریزی ۲۵۰ هزار هکتاری جهت سطح زیر کشت دانه‌های روغنی صورت گرفت که این میزان ۲.۵ برابر سطح زیر کشت کنونی است.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی از شروع برداشت سویا در هفته جاری خبر داد و گفت: برداشت سویا به باعث خشکسالی با کمی تأخیر شروع خواهد شد، ضمن آنکه کم کردن بارندگی در افت سطح زیر کشت این محصول تأثیر بسزایی داشت.

به گفته وی تا آخر فصل برداشت آینده نگری می شود که خرید انواع دانه های روغنی سویا، آفتابگردان،کنجد،گلرنگ و کلزا به ۳۲۰ هزارتن برسد.

این مقام مسوول با اشاره به اینکه مجموع تولید دانه‌های روغنی وارد کارخانه‌های روغن نمی شود، بیان کرد: بعضی از دانه های روغنی نظیر کنجد وارد کارخانه‌های حلواسازی و یا از طریق روغن‌گیری های محلی در تناوب خانوار مصرف می شود و بخش قابل توجهی از آفتابگردان به عنوان آجیل و گلرنک در بخش دام و طیور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مهاجردر خاتمه گفت: با توجه به زیاد کردن تولید دانه‌های روغنی آینده نگری می شود که امسال ۷ درصد نیاز کشور از طریق منابع داخلی تامین شود، در حالیکه این رقم سال گذشته ۳ درصد بوده است.

انتهای پیام/

کشت پاییزه کلزا شروع شد

واژه های کلیدی: برنامه ریزی | آفتابگردان | سال زراعی | کشاورزی | کارخانه | برنامه | کشاورزی | اخبار اقتصادی

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو