عمر آنقدر کوتاه است که نمی‌ارزد آدم حقیر و کوچک بماند.
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » ظرفیت های طبیعی جهت توسعه صنعت برق آبی در کشور وجود دارد

ظرفیت های طبیعی جهت توسعه صنعت برق آبی در کشور وجود دارد

با توجه به ظرفیت مناسب کشور عزیزمان ایران در حوزه انرژی بادی و برقی می توانیم ضمن از بین بردن سوخت های فسیلیِ دردسر آفرین، قسمت قابل توجهی

ظرفیت های طبیعی جهت توسعه صنعت برق آبی در کشور وجود دارد

به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان؛ ساختن سدهای مخزنی و ذخیره آب پشت آن ،ضمن تامین آب مورد نیاز شهری و کشاورزی راهکاری بافایده جهت تولید برق درجهان امروز به شمار می رود.میزان برق به دست آمده در این الگو به مقدار و ارتفاع سقوط آب تا توربین بستگی دارد. کارشناسان براین باورند که انرژی هیدروالکتریک به عنوان یک منبع تجدید شونده آلودگی محیط زیست به دنبال نداشته و آب آن قابل استفاده جهت امور کشاورزی و شرب است.

دو سوم منابع برق آبی در کشور چین قرار دارد.کشورهای آسیایی و آفریقایی هم دارنده بیشترین ظرفیت انرژی هیدروالکتریک در دنیا هستند، ولی متاسفانه در بهره برداری از آن به نسبت سایر نقاط دنیا بسیار ضعیفند.به طور کلی کشورهای صنعتی دنیا حدود ۲ درصد و کشورهای درحال توسعه حدود یک درصد از برق آبی دنیا را،تولید می‌کنند.با این همه تا کنون تنها ۱۸ درصد از پتانسیل برق آبی دنیا به بهره‌برداری رسیده است.

طبق پیش‌بینی کارشناسان میزان رشد تولید الکتریسیته از منابع آبی در دو دهه اول قرن بیست و یکم به ۲۵ درصد در سال خواهد رسید. با این شرایط انرژی برق آبی هم چنان بزرگترین منبع انرژی تجدید‌پذیر دنیا باقی خواهد ماند.از اینرو تنها عوامل اقتصادی و زیست محیطی می‌توانند پتانسیل واقعی این منبع را محدود کنند.

ظرفیت های طبیعی جهت توسعه صنعت برق آبی در کشور وجود دارد

خسارات زیست محیطی ناشی از طرح‌های برق آبی دور از انتظار نیست. به طور مثال در ساخت بزرگراه جهت دسترسی به نیروگاه ،نصب پایه‌های انتقال نیروی برق و آخر ساخت سازه خود سد ؛احتمال تخریب زیستگاه های طبیعی وجود دارد. همچنین انحراف مسیر رودخانه به هنگام ساختن سد صدماتی از قبیل فوت و میر ماهی را به بار می آورد.به طور کلی در مورد نیروگاه‌های آبی کوچک ،صدمات زیست محیطی در مقایسه با منافع آنها و تولید الکتریسیته قابل توجه نیستند.

صنعت برقابی مناسب جهت مناطق پرباران

منصور سرابی کارشناس حوزه برق آبی در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان،با اشاره به شرایط اقلیمی کشور اظهار کرد: هیدروالکتریک و یا برق آبی در کشورهایی با بارندگی زیاد و مرطوب قطع به یقین مقرون به صرفه و اقتصادی است ولی در کشور های خشک و نیمه خشک ، قابل تامل و تفکر خواهد بود.باز کردن سد وچرخش توربین های آبی جهت تهیه برق در فصل زمستان که وقت کشاورزی در کشور عزیزمان ایران نیست باعث اتلاف منابع آبی در کشوری می شود که میانگین بارندگی آن کمتر از ۲۵۰ میلیمتر است.

سرابی با بیان اینکه آب های جاری ظرفیت مناسبی جهت تهیه برق آبی هستند، افزود: رود منزل ها ، جزر و مد ها و امواج ؛منابع انرژی با ثبات به شمار می روند.انرژی برق آبی قابل اطمینان و ثابت شده است بدین معنی است که این انرژی بخش جدایی ناپذیر از سیستم کلی انرژیهای تجدید پذیرمی باشد و میتواند سایر منابع انرژی تجدید پذیر را روی شبکه توزیع حمایت کند. مخزن تلمبه ذخیره ای نوعی ازتکنولوژی برق آبی است که می تواند به ذخیره برق تولید شده است به وسیله دیگر ذخایر انرژی مانند خورشیدی، بادی و هسته ای جهت استفاده های آتی کمک کند. این تکنولوژی ،انرژی را در قالب آب در پشت یک مخزن که از مخزن دوم به یک تراز پایین تر پمپ شده است ذخیره می کند.

وی در آخر با اشاره به اولویت بندی در تامین انرژی برق گفت:استفاده از سوخت های فسیلی باعث اتلاف سرمایه، زیاد کردن گرما و گازهای گلخانه ای می شود، کشور ما با توجه به ظرفیت در حوزه انرژی بادی و برقی می تواند قسمت قابل توجهی از برق مورد نیاز خود را از این طریق تهیه کند و استفاده از توربین های آبی جهت برق چندان مقرون به صرفه نیست.

با توجه به ظرفیت مناسب کشور عزیزمان ایران در حوزه انرژی بادی و برقی می توانیم ضمن از بین بردن سوخت های فسیلیِ دردسر آفرین، قسمت قابل توجهی

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: کشاورزی | استفاده | اقتصاد | میتواند | اقتصادی | استفاده | منابع | طبیعی | انرژی

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو