آگاه باشيد، تنها با ياد خدا دلها آرامش می ‏يابد! (قران کریم)
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶
A
خانه » کامپیوتر و اینترنت » ۹۹ چالش در حوزه اقتصاد دیجیتالی شناسایی شد

۹۹ چالش در حوزه اقتصاد دیجیتالی شناسایی شد

دبیر شورای عالی اینترنت از شناسایی ۹۹ چالش در حوزه اقتصاد دیجیتالی جهت ساماندهی به این فضا خبر داد.

99 چالش در حوزه اقتصاد دیجیتالی شناسایی شد

به گزارش حوزه دنیای ارتباطات گروه اینترنت گروه تحریریه سایت جوان؛ ابوالحسن فیروزآبادی در پنل تخصصی اقتصاد دیجیتال که در حاشیه هجدهمین نمایشگاه بین المللی تله کام برگزار شد اوضاع کشور در حوزه اقتصاد فضای مجازی را تشریح کرد.

وی با بیان اینکه عنوان تولید محتوای اینترنت که می تواند به زیاد کردن میزان خدمات و در نهایت زیاد کردن توسعه اقتصادی بیانجامد در کشور باید زیاد مورد توجه قرار گیرد، افزود: بر اساس تکالیف مرکز ملی فضای مجازی در سیاست گذاری این بخش، عنوان ساماندهی اقتصاد دیجیتالی را در دستور کار قرار داده ایم. بر این اساس کارگروهی در جهت شناسایی و بررسی این بخش تشکیل شد و ما توانستیم ۹۹ چالش را در حوزه اقتصاد دیجیتالی شناسایی کنیم که هم اکنون به ۱۵ چالش آن را کم کردن داده ایم.

وی با بیان اینکه نگاه به اینترنت نگاهی اجتماعی و اقتصادی هست، خاطرنشان کرد: اگر چه در حوزه زیرساخت ها کارها خوبی انجام شده است ولی همچنان در حوزه خدمات این بخش با پرسشها و کم کردن هایی مواجه هستیم.

۹۹ چالش در حوزه اقتصاد دیجیتالی شناسایی شد

فیروزآبای با بیان اینکه در کشورهای توسعه یافته اقتصاد زیرساخت های اینترنت ۴۵ درصد و اقتصاد مربوط به خدمات این حوزه ۴۵ درصد آن را در بر دارد، گفت: ولی در کشور ما متاسفانه اقتصاد زیرساخت ها سهم ۷۵ درصدی دارد و سهم سرویس های ارتباطی ۸ درصد است.

دبیر شورای عالی اینترنت با اشاره به اینکه اقتصادهای پیشرفته دنیا بر عنوان اشتغالزایی گیم و بازیهای رایانه ای تاکید دارند، تصریح کرد: سهم اقتصاد گیم در کشورهای توسعه یافته بالغ بر ۹ درصد است و ما در این حوزه خلاء داریم.

وی با اشاره به سند الزامات شبکه ملی اطلاعات و توجه به خدمات پایه کاربردی در این بخش گفت: نگرانی در حوزه محتوا، گیم و رسانه وابستگی به خارج است و نگرانی از این بابت است که اقتصاد دیجیتال فراملی در کشور شکل گیرد و همچنان در خدمات پایه کاربردی دچار وابستگی باشیم.

فیروزآبای همچنین از اجرای نظام تنظیم مقررات اینترنت خبر داد و خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور کمیسیون تنظیم مقررات وجود دارد که یک شرکت پرتوان است نظام تنظیم مقررات شکل گرفته است ولی در سایر بخش های اینترنت این نظام دارای خلاء است.

دبیر شورای عالی اینترنت از شناسایی ۹۹ چالش در حوزه اقتصاد دیجیتالی جهت ساماندهی به این فضا خبر داد.

وی ادامه داد: شرکت تنظیم مقررات یک بازار ۲۵ هزار میلیارد تومانی را مدیریت می کند و بالغ بر ۵ هزار میلیارد دلار نیز جهت دولت درآمدزایی دارد ولی در سایر حوزه های اینترنت مانند سلامت الکترونیک، آموزش الکترونیک و تولید محتوای چندرسانه ای، نظام تنظیم مقررات وجود ندارد که این عنوان را در کمیسیون های مرکز ملی فضای مجازی دیده ایم و قرار است به صورت یک آئین نامه در سطح شورای عالی اینترنت به تصویب برسد.

دبیر شورای عالی اینترنت نبود نظام تعیین هویت و احراز هویت، نظام مالکیت معنوی و قانون کپی رایت را از پایه ترین پرسشها اقتصاد دیجیتال در کشور بیان کرد و تصریح کرد: هم اکنون در حوزه مالکیت آثار و حریم شخصی تعارضاتی وجود دارد.

وی گفت: این تعارضات باعث شده است که ما به جرأت بگوییم که آمادگی جهت توسعه کسب و کارهای نوپا مانند اسنپ و تپسی وجود ندارد ولی متفقا در دولت و حاکمیت، بر این پرسشها چشم پوشی کرده ایم تا این کسب و کارها در کشور شکل بگیرند.

فیروزآبادی با انتقاد از ابهاماتی که در بحث نگهداری اطلاعات و امنیت حریم شخصی مردم در این فضا وجود دارد، اضافه کرد: متاسفانه بانکهای اطلاعاتی توانایی نفوذ دارند و این مسئله باعث فروپاشی اقتصادی، اجتماعی و خانوادگی می‌شود.

دبیر شورای عالی اینترنت گفت: در این راستا عنوان آئین نامه کم کردن و مدیریت مخاطرات در اینترنت را به صحن شورای عالی فضای مجازی بردیم و دو جلسه در مورد آن بحث شده است است که امیدواریم تا یک جلسه دیگر به جمع بندی نهایی در مورد این آئین نامه برسیم. با این مصوبه شاهد برداشته شدن موانع در برابر کسب و کارهای نوپای اینترنت خواهیم بود.

وی همچنین از وزارت ارتباطات خواست با همکاری مرکز ملی اینترنت نقش مهم اقتصاد دیجیتالی را در کشور برعهده گیرد.

۹۹ چالش در حوزه اقتصاد دیجیتالی شناسایی شد

انتهای پیام/

اوضاع کشور در حوزه اقتصاد مجازی

واژه های کلیدی: فضای مجازی | دیجیتال | اینترنت | اطلاعات | اقتصاد | شناسایی | زیرساخت | اقتصادی | اطلاعات | تنظیم | اقتصاد

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو