امام حسين(ع):اگر دين نداريد لااقل آزاده باشيد.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » سوآپ دوجانبه ریال – لیر نهایی شد

سوآپ دوجانبه ریال – لیر نهایی شد

روسای کل بانک های مرکزی کشور عزیزمان ایران و ترکیه، نهایی و اجرایی شدن موافقتنامه دو کشور در خصوص سوآپ دوجانبه ریال و لیر را رسما اعلام کردند.

سوآپ دوجانبه ریال - لیر نهایی شد

به گزارش گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان به نقل از روابط عمومی بانك مركزی، در جريان سفر اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور كشورمان به آنکارا و حضور در مذاکرات دوجانبه با نخست وزیر ترکیه، ولی اله سیف و مراد چاتین کایا در ادامه مذاکرات دوجانبه، سند نهایی در خصوص عنوان سوآپ دوجانبه ریال و لیر را امضا کردند. پیش نویس این سند طی نشست هفته گذشته رییس کل بانک مرکزی کشور عزیزمان ایران با طرف ترکیه ای مورد توافق قرار گرفته بود.

عبارات مهم : رییس جمهور – رييس جمهور
بر این اساس، طرفین اعتباری به میزان ۵ میلیارد لیر و معادل آن به ریال کشور عزیزمان ایران – در اختیار بانک های عامل دو کشور – جهت یکدیگر تخصیص دادند که جهت گشایش اعتبارات اسنادی به نفع تجار دو کشور با سررسید پرداخت یکساله مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

براساس این موافقتنامه که با نشانه تسهیل تجارت با استفاده از ارزهای ملی دو کشور جهت «تامین مالی تجارت» و «سرمایه گذاری مستقیم» بین دو کشور انجام شده است هست، ریال کشور عزیزمان ایران و لیر ترکیه به آسانی توانایی تبدیل به یکدیگر را خواهند داشت که به کم کردن هزینه های تبدیل و نقل و انتقالات وجوه ارزی جهت تجار هر دو طرف، بدون نیاز به استفاده از ارزهای واسط، منجر خواهد شد. به عبارت دیگر بانک های عامل دو کشور می توانند براساس توافق انجام شده است از ابزارهای پرداخت بین المللی مشمول بر اعتبارات و بروات اسنادی جهت تامین مالی تجارت به ارزهای ملی و محلی استفاده کنند.

همچنین در این دیدار عنوان اتصال سوییچ ملی دو کشور کشور عزیزمان ایران و ترکیه مورد بحث قرار داده شد و مقرر شد طی دو هفته آتی نشستی به منظور بررسی زیرساخت های فنی و آینده نگری راهکارهای مورد نیاز در این خصوص، بین بخش های فناوری بانک های مرکزی دو کشور برگزار شود. در صورت تحقق این مهم، امکان استفاده شهروندان ایرانی و ترکیه ای از خدمات بانکداری الکترونیک به صورت یکسان تسهیل خواهد شد.

سوآپ دوجانبه ریال – لیر نهایی شد

علاوه بر این در جريان سفر معاون اول رييس جمهور به تركيه، مقرر شد بانک های ملی کشور عزیزمان ایران و زراعت ترکیه، توافقنامه ای در خصوص ترتیبات بانکی و پرداخت امضا کنند که بر اساس آن خط اعتباری با استفاده از ارزهای ملی و محلی بین این دو بانک برقرار خواهد شد. این توافق زمینه ساز تقویت تجارت بین کشور عزیزمان ایران و ترکیه خواهد شد.

گفتنی است به دنبال سفر دو هفته گذشته مدیر جمهور ترکیه به کشور عزیزمان ایران و با نشانه ایجاد زمینه های مورد نیاز جهت گسترش روابط تجاری و اقتصادی دو کشور، مقدمات گسترش روابط بانکی کشور عزیزمان ایران و ترکیه مورد تفاهم قرار گرفته بود.

انتهای پیام/

گسترش روابط بانکی کشور عزیزمان ایران و ترکیه

واژه های کلیدی: رییس جمهور | رييس جمهور | روابط عمومی | استفاده | ایرانی | مذاکرات | توافق | ترکیه | تجارت | تبدیل | ایران

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو