حافظه، پرونده تخيل و گنجينه عقل، دفتر ثبت وجدان و مخزن انديشه است.(بازيل
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » بازدهی بانک‌ها مطلوب نیست ، سالم سازی نظام بانکی با رعایت استانداردهای مالی

بازدهی بانک‌ها مطلوب نیست ، سالم سازی نظام بانکی با رعایت استانداردهای مالی

بانک‌ها از عوامل حیاتی توسعه اقتصادی هستند و شفافیت مالی سیستم بانکی نقش زیادی در سالم سازی نظام مالی کشور ایفا می‌کند.

بازدهی بانک‌ها مطلوب نیست ، سالم سازی نظام بانکی با رعایت استانداردهای مالی

به گزارش خبرنگار بورس،بانک و بیمه گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان،در دنیای کنونی بانک‌ها از عوامل حیاتی توسعه اقتصادی هستند و شفافیت مالی سیستم بانکی نقش زیادی در سالم سازی نظام مالی کشور ایفا می‌کند، هرچه شرایط بانک‌ها با استانداردهای بین المللی نزدیکتر باشد،بازدهی بانکی بالاتر می‌شود.

استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی (IFRS)، به مجموعه‌ای از استانداردهای حسابداری گفته می‌شود که به وسیله هیات استانداردهای حسابداری بین‌المللی(IASB) تدوین شده‌اند.

این استانداردها را زبان یکسان بین موسسات مالی می‌گویند که بدون وجود آنها ارتباط ممکن نمی‌شود، با این همه موسسات اعتباری و بانک‌های کشور سال‌ها به خاطر شرایط تحریم از ارتباطات موثر به دور بودند که این امر آسیب هایی را به بانک‌ها تحمیل کرده است.

بازدهی بانک‌ها مطلوب نیست ، سالم سازی نظام بانکی با رعایت استانداردهای مالی

لزوم انطباق سیاستگذاری اقتصادی با استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی

مرتضی عزتی استاد اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس در گفتگو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه ،گفت: سال‌هایی که ما بنا به دلایلی از تعامل با کشورهای پیشرفته دوری کردیم، موجب شده است بانک‌های جهانی هم نسبت به معامله با کشور عزیزمان ایران بی میل باشند.

وی با اشاره به فراگیرنبودن قواعد استانداردهای مالی جهانی در موسسات مالی کشور بیان کرد: بانک‌ها اهمیتی به قواعد مالی بین‌المللی نمی‌ دهند و الگوهای بانکداری را رعایت نمی‌کنند،در این صورت سرمایه‌گذار و بانک‌های خارجی هم به ما اعتماد نمی‌کنند.

این کارشناس با اشاره به تاثیر سوء قوانین دست و پاگیر دولتی بر نظام بانکی افزود: کارکرد بانک‌ها مطلوب نیست و از سوی دیگر دستورالعمل‌های تحمیلی دولت باعث ناکارآمدی زیاد نظام بانکی شده است است.

عزتی با بیان اینکه به علت تحریم‌های ظالمانه بانک‌ها از نظام مالی بین‌المللی دور بودند و ملزم به رعایت استانداردها هم نشدند،گفت: نه تنها شرایط جهت ورود سرمایه‌گذار خارجی از دست رفت بلکه با هدررفت سرمایه‌های کلان ، بانک‌ها به‌منظور حفظ گردش مالی و جذب زیاد سپرده‌های خرد، قیمت بهره را بالا بردند که موجب آسیب به نظام بانکی شده است است.

بانک‌ها از عوامل حیاتی توسعه اقتصادی هستند و شفافیت مالی سیستم بانکی نقش زیادی در سالم سازی نظام مالی کشور ایفا می‌کند.

وی گفت: سیستم سیاستگذاری اقتصادی باید با استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی منطبق باشد، لیکن این انطباق باعث زیاد کردن شفافیت،تقویت پاسخگویی و همکاری در کارهای اقتصادی می‌شود.

این کارشناس در آخر اظهار کرد:استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی (IFRS)، با کمک به سرمایه‌گذاران در شناسایی فرصت‌ها و تهدیدهای سرمایه‌‌گذاری در سرتاسر جهان، موجب تخصیص بهینه منابع می‌شوند.استفاده از یک زبان حسابداری قابل اعتماد، هزینه سرمایه و گزارشگری بین‌المللی را جهت شرکت هاکاهش می‌دهد.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: اقتصادی | اعتماد | نظام بانکی | فساد بانکی | نظارت بر عملکرد بانک‌ها | استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی |

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو