گفتگو با خردمندان و دانشوران ، پاداشی کمیاب است.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » ترمیم زخم ها‌ با استفاده از ترکیب روغن شترمرغ

ترمیم زخم ها‌ با استفاده از ترکیب روغن شترمرغ

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تبریز با همکاری محققان دانشگاه موناش استرالیا موفق به ساخت داربست‌‌هایی از ترکیب نانوفیبر و روغن شتر مرغ شده‌اند. این ترکیب گزینه مناسبی جهت

ترمیم زخم ها‌ با استفاده از ترکیب روغن شترمرغ

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تبریز با همکاری محققان دانشگاه موناش استرالیا موفق به ساخت داربست هایی از ترکیب نانوفیبر و روغن شتر مرغ شده است اند. این ترکیب گزینه مناسبی جهت طراحی پوشاننده های زخم و مهندسی بافت پوست و ترمیم زخم ها خواهد بود.

ترمیم زخم ها با سلول های بنیادی

تاکنون بیش از ۴۰۰ هزار بیمار دچار پرسشها پوستی، با محصولات مهندسی بافت که به صورت تجاری درآمده اند، درمان شده است اند. جایگزین های پوستی به کار گرفته شده است ، به دو صورت بدون سلول یا با سلول بوده اند. با وجود این، در حال حاضر هیچکدام از این محصولات رضایت کاملی از ترمیم پوست آسیب دیده را به وجود نیاورده اند و همچنان محققان در حال ارزیابی مواد و داربست هایی با کارایی بهتر و مشابه با ساختار و عملکرد پوست طبیعی از دست رفته هستند.

عبارات مهم : سلول های بنیادی – سلامت نیوز
محققان در این طرح به منظور تولید پوشاننده های زخم و گرافت های پوستی زیستی همراه با سلول های بنیادی، داربست های نانوفیبری بر پایه روغن شتر مرغ (Emu Oil) سنتز کرده اند.

دکتر یونس پیله ور سلطان احمدی پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی تبریز، علت گزینش روغن شتر مرغ در ساخت این داربست را اینگونه توضیح داد: کاربرد داربست های نانوفیبری به عنوان پوشش زخم (wound dressing) و یا حامل های سلولی جهت جایگزینی بافت پوستی آسیب دیده اهمیت زیادی پیدا کرده اند. جهت این منظور از مواد و ترکیبات متنوعی نظیر کلاژن، کیتوزان، پلی اورتان و PLGA و یا کامپوزیتی از این مواد در ساختار داربست استفاده می شود.

طی یک دهه گذشته از عصاره های گیاهانی که دارای اثرات التیام بخشی در اصلاح زخم بوده اند نیز استفاده شده است هست. با این وجود، توانایی های عصاره های حیوانی به منظور بهسازی و زیاد کردن کارایی داربست های نانوفیبری هنوز به طور کامل مطالعه نشده هست. از آنجا که روغن شترمرغ دارای شاخصه های ضد درد، ضد التهاب، ضد باکتریایی و آنتی اکسیدانی و دارای پتانسیل بالقوه جهت ترمیم زخم هست، در این طرح از این عصاره حیوانی استفاده شد.

ترمیم زخم ها‌ با استفاده از ترکیب روغن شترمرغ

وی در ادامه افزود: در این تحقیق، داربست های نانوفیبری PCL/PEG حاوی روغن شتر مرغ به روش الکتروریسی تهیه شدند و کارایی آن ها از نظر اثرات حفاظت سلولی، تکثیر و تمایز اپیدرمی سلول های بنیادی مشتق از بافت آدیپوز بر روی این داربست ها، در محیط کشت سلولی ( in vitro) مورد بررسی قرار گرفت.
به گفته پیله ور سلطان احمدی، بر اساس نتیجه های حاصل شده است این داربست های حاوی روغن شترمرغ جهت حمایت از اتصال، بقا، تکثیر و تمایز اپیدرمی سلول های بنیادی مشتق از بافت چربی بسیار سازگار بوده و می تواند جهت تولید پوشاننده های زخم و جایگزین های مهندسی بافتی همراه با سلول های بنیادی کاندیدهای مناسبی باشند.

دانشجوی دکترای بیوتکنولوژی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز خاطر نشان کرد: در این طرح از آزمون های مختلفی از جمله FE-SEM، FTIR و UTM جهت بررسی خصوصیات داربست های نانوفیبری الکترویسی شده است استفاده شده است است.

همچنین از آزمون MTT جهت تعیین میزان تکثیر سلول های بنیادی و نیز تعیین پتانسیل آنتی اکسیدانی این نانوفیبرها در مواجهه با شرایط استرس اکسیداتیو تحمیل شده است به سلول ها بهره گرفته شده است هست. از طرفی تمایز ایپدرمالی سلول های بنیادی مشتق از بافت چربی کشت داده شده است روی داربست های نافیبری از طریق ایمنوسیتوشیمی و به کارگیری میکروسکوپ کانفوکال و qPCR ارزیابی شده است است.

این تحقیقات حاصل تلاش های محققانی از گروه بیوتکنولوژی پزشکی دانشکده علوم نوین پزشکی و مرکز سلول های بنیادی و بند ناف دانشگاه علوم پزشکی تبریز به سرپرستی پروفسور نصرت اله ضرغامی با همکاری انستیتو پزشکی بازساختی استرالیا وابسته به دانشگاه موناش استرالیاست. نتیجه های این کار در مجله Experimental Cell Research با ضریب تأثیر ۳/۵۴ (جلد ۳۵۷، سال ۲۰۱۷، صفحات ۱۹۲ تا ۲۰۱) انتشار یافته است.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:سلامت نیوز


واژه های کلیدی: سلول های بنیادی | سلامت نیوز | ترمیم پوست | دانشگاه | استفاده | مهندسی | شترمرغ | پزشکی | سلامت | تبریز | محققان

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو