هر اقدام بزرگ ابتدا محال به نظر می رسد.
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار جامعه و عمومی » بازخوانی روزهای اعتیاد زیر سایه بهبودی

بازخوانی روزهای اعتیاد زیر سایه بهبودی

نخستین مركز درمان و بازتوانی مادران معتاد به همراه فرزندان‌شان، روز گذشته در یكی از جنوبی‌ترین مناطق پایتخت کشور عزیزمان ایران افتتاح شد.

بازخوانی روزهای اعتیاد زیر سایه بهبودی

نخستین مركز درمان و بازتوانی مادران معتاد به همراه فرزندان شان، روز گذشته در یكی از جنوبی ترین مناطق پایتخت کشور عزیزمان ایران افتتاح شد.

فعالیت نخستین مركز اقامتی زنان باردار معتاد

مركزی كه به وسیله جمعیت خیریه «تولد دوباره» و با كمك شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران و شرکت بهزیستی كشور، جهت ادامه فعالیت نخستین مركز اقامتی زنان باردار معتاد نشانه گذاری كرده كه سال گذشته در غرب پایتخت کشور عزیزمان ایران گشایش یافت و در تبلیغات عمومی از مراجعه به میل خود تمام زنان معتاد فاقد سرپناه داوطلب بهبودی و ترك مصرف و همچنین مادران باردار معتاد، استقبال كرد.

عبارات مهم : اعتماد به نفس – روز گذشته
آن مركز تا امروز ١٥٠ زن معتاد داوطلب بهبودی را پذیرش و نگهداری كرد كه بعضی از آنها در وقت پذیرش، باردار بودند و بعضی دیگر، مادرانی بودند كه حضانت فرزند را به علت اعتیاد، از دست داده بودند ولی بعد از سپری شدن دوران بهبودی و ترك كامل، مسوولان این انجمن غیردولتی با ارایه تاییدیه راجع به صلاحیت مادر، موفق به بازپس گیری كودك از شبانه روزی های بهزیستی و عودت حضانت به مادر شدند.

اما گنجایش اندك این مركز در برابر تعداد قابل توجه زنان معتاد كه در دوران خیابان خوابی گرفتار بارداری ناخواسته شده است بودند، مسوولان این انجمن غیردولتی را واداشت كه مركز دیگری با ظرفیت زیاد ایجاد كنند.

مركزی كه روز گذشته با حضور وزیر تعاون، معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده، مدیرعامل شرکت خدمات اجتماعی شهرداری تهران، معاون دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم شرکت ملل متحد در ایران، رییس شرکت بهزیستی كشور و دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان پایتخت کشور عزیزمان ایران افتتاح شد و قرار است از امروز – در محلی كه از سوی شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران تامین شده است و با كمك یارانه یك میلیون و ١٠٠ هزار تومانی به ازای هر مادر و كودك كه به وسیله شرکت بهزیستی كشور پرداخت می شود – سرپناه ٤٠ زن اصلاح یافته دارای فرزند (نوزاد تا ١٢ ساله)، باردار یا مجردی باشد كه صرفا به علت اعتیاد، از خانواده و جامعه طرد شده است و در دوران اعتیاد با رقت آورترین شرایط، معاشی در حد زنده ماندن تامین می كردند؛

زنانی كه از روزهای اعتیاد و خیابان خوابی و تن فروشی جهت تامین هزینه مواد، خاطره ای جز تحقیر نداشتند و در یادآوری ساعات از دست رفته ای كه فقط و فقط در چگونگی تامین تریاك و شیره و شیشه و هرویین و حشیش ارزش بازخوانی می شد، جهت «اعتماد» تعریف كردند كه: «٦ ماه كارتن خوابی كردم كه همه آن ٦ ماه با وحشت بود، وحشت از تجاوز و دزدی و سربه نیست شدن.

بچه هایم را، دنیا و احمد امینم را ٦ سال است ندیده ام، یك سال است صدای فرزند هایم را نشنیده ام… منشی مطب دندانپزشكی بودم، كارمند شركت بیمه بودم، لیسانس علوم سیاسی داشتم، ماهی ٣٥٠ هزار تومان درآمد داشتم، به علت اعتیاد، هر دو را از دست دادم. پدرم ٣٠ سال شیره كشید.

وقتی اعتیادم را فهمید چنان كتكم زد كه انگشت دستم شكست. می گفت، تو كه من را دیدی، این همه سال، فقر و بدبختی را دیدی، تو آیا رفتی سراغ مواد و اعتیاد ؟ آیا من شدم الگوی تو ؟… بدترین خاطره ام از دوران اعتیاد ؟ اینكه هنگامی که مادرم مرد، هیچ غمی احساس نمی كردم.

اعتیاد، اعتماد به نفسم را كشت، شخصیتم را برد… ٧ بار ترك كردم ولی بالاترین مدت پاك بودنم به ١٠ ماه نرسید. پدرم ٣٢ سال تریاك كشید ولی یك بار هم نشئگی یا نسخی پدرم را ندیدم. در طول ١٢ سال اعتیاد، كارتن خواب شدم، تن فروشی كردم و فروشنده مواد شدم ولی پولش را هیچ وقت به منزل و به سفره مادر و پدرم نیاوردم، مجبور شدم فرزند ام را سقط كنم چون دوستم می گفت فرزند مال او نیست.

هیچ روزی از این ١٢ سال را فراموش نمی كنم و در آخر هر شب، به فردا فكر می كنم؛ به فردایی نامعلوم. دوست دارم مادر بشوم، ازدواج كنم، منزل و زندگی و سقف داشته باشم، مثل همه مردم.

دوست دارم رشته مددكاری بخوانم و دست یك زن تن فروش را بگیرم و نجاتش بدهم. دوست دارم دست پدر و مادرم را در وقت پیر شدن ارزش بگیرم. دوست دارم… دندان هایم سالم باشد.» در مركز درمان رایگان و بازتوانی مادران معتاد، هیچ اضطراری به ماندن نیست ولی این امكان وجود دارد كه در صورت بی سرپناهی، زنان و فرزندشان ٦ ماه یا زیاد هم در این مركز بمانند تا زمانی كه با حرفه آموزی و کشف شدن شغل مناسب، به خودكفایی برسند. دوره درمان اعتیاد مادر و فرزندش، در مراكز خارج از این محل اقامتی سپری خواهد شد و رضا قدیمی؛ مدیرعامل شرکت خدمات اجتماعی شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران هم در گفت وگو با «اعتماد» اشاره كرد كه این مركز، نخستین «بهاران» بازتوانی مادر و كودك در پایتخت کشور عزیزمان ایران است كه در سالگرد راه اندازی مراكز بازتوانی اصلاح یافتگان اعتیاد، فعالیت خود را شروع می كند.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: سلامت نیوز

بازخوانی روزهای اعتیاد زیر سایه بهبودی

واژه های کلیدی: اعتماد به نفس | روز گذشته | شهرداری | بارداری | باردار | اعتیاد | فرزندان | معتاد | فرزند | ایران | فعالیت

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو