شما بدون تسلط بر خود نمی توانید فاتح دیگران باشید.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » فولیکولیتیس چیست؟

فولیکولیتیس چیست؟

پوست شما کار های شگفت انگیزی انجام می دهد. از شما در برابر عنصرهای محافظت می کند، زخم های خود را اصلاح می بخشد و

فولیکولیتیس چیست؟

پوست شما کار های شگفت انگیزی انجام می دهد. از شما در برابر عنصرهای محافظت می کند، زخم های خود را اصلاح می بخشد و حتی مو های شما را رشد می دهد. با تمام این اتفاقات، ممکن است هر از چند گاهی همه چیز اشتباه پیش برود. اگر نقاط دردناک و قرمزی دارید که شبیه به جوش هست، بخصوص اگر این نقاط در محلی از پوست واقع شده است است که معمولا آن قسمت را اصلاح می کنید، ممکن است دچار یک مسئله مرسوم پوستی شده است باشید؛ فولیکولیتیس.

فولیکول های مو در کیسه های کوچکی در پوست شما هستند. شما آنها را در همه جای بدن خود، به غیر از لب ها، کف دست ها و کف پاهای خود دارید. اگر باکتری یا انسدادی در یک فولیکول وارد شود، ممکن است قرمز و متورم شود. شما می توانید این اوضاع را در هر جایی از بدن خود که مو دارد، داشته باشید، ولی در نواحی گردن، ران، باسن و زیر بغل ، احتمالا زیاد خود را نشان می دهد. شما ممکن است اغلب خودتان را درمان کنید، ولی جهت موارد شدیدتر ممکن است مورد نیاز باشد با دکتر متخصص ملاقات کنید. انواع متفاوت از فولیکولیتیس، نامه ای دیگری نیز دارند که شاید شنیده باشید؛ از جمله: خارش سلمانی، راش وان حمام، تاول ریش تراشی و راش اصلاح.

فولیکولیتیس چیست؟

۱- دلایل این مسئله چیست؟

استاف، نوعی باکتری است که اغلب اوقات مقصر آشنا می شود. شما هر لحظه ممکن است استاف داشته باشید، ولی به طور معمول هیچ مشکلی ایجاد نمی کند. اگر این باکتری به روش دیگری وارد بدن شود، به طور مثال در اثر یک برش، آن وقت می تواند باعث بروز مسئله شود. موارد زیر می توانند باعث بروز این اختلال خوش خیم یعنی فولیکولیتیس شوند:

– انسداد از طریق مصرف محصولات پوستی مانند مرطوب کننده های مخلوط با روغن
یک قارچ

عبارات مهم : خود درمانی – مبتلا شدن
در آوردن مو از جای خود، مانند اپیلاسیون، اصلاح یا کندن مو
موهای درحال رشد
 سایر باکتری ها، مانند انواعی که ممکن است در وان حمام وجود داشته باشند.
بعضی از انواع داروها مانند کورتیکواستروئید ها که جهت کم کردن التهاب به کار می روند.

بطور کلی اگر فولیکول های آسیب دیده داشته باشید، زیاد احتمال دارد به آن دچار شوید. این اتفاق می تواند در نتیجه بعضی عوامل دیگر مانند آسیب های پوستی، اصلاح، باند های چسبی و لباس های تنگ نیز رخ دهد.

پوست شما کار های شگفت انگیزی انجام می دهد. از شما در برابر عنصرهای محافظت می کند، زخم های خود را اصلاح می بخشد و

۲- نشانه ها

براساس نوع دقیق فولیکولیتیس شما و چگونگی بد بودن شدت آن، نشانه ها ممکن است متفاوت باشند. شما ممکن است نشانه های زیر را داشته باشید:

– تاول هایی که می ترکند، تراوش دارند و پوسته ریزی دارند.
گروه هایی از برآمدگی های کوچک قرمز که مانند جوش بوده، و بعضی از آن ها دارای سر سفیدی هستند.
مناطق بزرگ قرمز و پوست متورم که ممکن است چرک تراوش کنند. این مناطق از پوست ممکن است خارش داشته باشند، حساس بوده و دردناک نیز باشند.

۳- چطور بدانم به آن مبتلا هستم؟

پزشک شما معمولا با نگاه کردن به پوست شما از نزدیک، و پرسش سوالاتی راجع به تاریخچه پزشکی شما می تواند بگوید که آیا به آن مبتلا هستید یا خیر. تا زمانی که درمان های دیگر جواب ندهد، معمولا به آزمایش نیاز ندارید. درغیر این صورت دکتر ممکن است از یک سواب جهت نمونه گیری از پوست استفاده کرده و دقیقا همان چیزی را که باعث بروز مسئله شده، بیابد.

۴- درمان ها

فولیکولیتیس خفیف، بدون هیچ درمانی ممکن است از بین برود. جهت کمک به اصلاح خود و کم کردن نشانه ها می توانید از راه های زیر بهره ببرید:

– منطقه آلوده را پاک کنید.
دو بار در روز آن منطقه را با آب گرم و صابون آنتی باکتریال شست و شو دهید. هر بار که شست و شو می دهید از لباس و حوله جدیدی استفاده کنید.

فولیکولیتیس چیست؟

– از نمک استفاده کنید: یک قاشق چای خوری نمک را با دو فنجان آب مخلوط کنید و سپس آن را روی لیف حمام خود ریخته و روی پوست مبتلا بگذارید. همچنین شما می توانید از سرکه سفید نیز استفاده کنید.
ژل ها، کرم ها و شست و شو: از آنتی بیوتیک هایی که جهت فروش بدون نسخه مجاز هستند، بر روی پوست خود بمالید. اگر خارش دارید، می توانید از لوسیون بلغور جو دوسر و یا کرم هیدروکورتیزون استفاده کنید. این کار به جلوگیری از خاراندن و جنبش در اثر اصلاح یا لباس زبر و خشن در منطقه آلوده کمک می کند. اگر این روش های خود درمانی جواب نداد، ممکن است دستور دکتر به شما جواب بدهد که مشمول بر موارد زیر است:

– کرم آنتی بیوتیک، در صورتی که فولیکولیتیس شما ناشی از وجود باکتری باشد؛ از قرص فقط جهت موارد شدید تر استفاده می شود.
کرم ها، شامپوها و یا قرص های ضد قارچ، در صورتی که بیماری ناشی از یک قارچ باشد.
کرم استروئید جهت کم کردن تورم

۵- من نیاز به اصلاح دارم، چه می توانم انجام دهم؟

برای شما بهتر است تا سه ماه از اصلاح دوری کنید؛ ولی بسیاری از مردم این کار را نمی کنند. ممکن است بخواهید از تیغ الکترونیکی استفاده کنید. اگر این کار را هم نمی توانید انجام دهید، بعد باید مطمئن شوید که :

– پوست خود را با آب گرم و یک پاک کننده ملایم شست و شو دهید.
مقداری کرم یا ژل موبر به روی پوست بمالید؛ از صابون استفاده نکنید. اجازه دهید کرم یا ژل موبر جهت مدت ۱۰ – ۵ دقیقه بر روی پوست بماند.
هر وقت که می خواهید موهای قسمتی از بدن را اصلاح کنید، از یک تیغه تازه استفاده کرده و مطمئن شوید که این تیغه پاک و تیز هست. تیغه های تکی ایده آل هستند.

پوست شما کار های شگفت انگیزی انجام می دهد. از شما در برابر عنصرهای محافظت می کند، زخم های خود را اصلاح می بخشد و

– مو ها را در جهت رشد آنها اصلاح کنید.
با آب گرم شست و شو دهید و از لوسیون مرطوب کننده استفاده کنید. این کار را می توانید جهت بقیه روز ها نیز انجام دهید.

۶- چطور می توانم از فولیکولیتیس پیشگیری کنم؟

برای کم کردن ریسک مبتلا شدن به فولیکولیتیس، از پوشیدن لباس هایی که پوست شما را جنبش می کند، گرما، تعریق پوست مثل پوشیدن دستکش پلاستیکی، چکمه های بلند و لیکرا دوری کنید. (لیکرا نوعی پارچه با الیاف مصنوعی است) استفاده از روغن های پوستی و سایر محصولات پوستی که حاوی روغن هستند را محدود کنید. آنها می توانند باکتری ها را در همان نقطه متوقف کرده و در نتیجه باعث ایجاد بیماری می شوند. کارهای دیگری که می توانید انجام دهید مشمول بر موارد زیر است:

– تنها در صورتی به داخل وان آب داغ بروید که مطمئن باشید وان شما تمیز و خوب محافظت شده است است.
از حوله تمیز، تیغ تمیز و تیز و دیگر وسایل مواظبت شخصی استفاده کرده و از به اشتراک گذاشتن آنها با دیگران خودداری کنید.
دست های خود را سریع به سریع بشوئید.

فولیکولیتیس چیست؟


در این باره زیاد بخوانید: با انجام این روش ها پوست صورتتان را جوان کنید


برگردان: سیما آزاد فلاح

هرگونه کپی برداری با ذکر نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.

واژه های کلیدی: خود درمانی | مبتلا شدن | استفاده | باکتری | درمانی | باکتری | درمان فولیکولیتیس | دلیل فولیکولیتیس

فولیکولیتیس چیست؟

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو