شما بدون تسلط بر خود نمی توانید فاتح دیگران باشید.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » چگونه مانع خشکی پوست خود در پاییز و زمستان شویم

چگونه مانع خشکی پوست خود در پاییز و زمستان شویم

غالبا در فصل پاییز و زمستان دچار خشکی پوست می شویم بعضی روش های درمانی خانگی می توانند مانع خشک شدن پوستتان شوند.

چگونه مانع خشکی پوست خود در پاییز و زمستان شویم

غالبا در فصل پاییز و زمستان دچار خشکی پوست می شویم بعضی روش های درمانی خانگی می توانند مانع خشک شدن پوستتان شوند. دلایل مهم خشکی پوست را در این بخش بررسی می کنیم. عوامل محیطی زیادی مانند هوای سرد، بادهای تند، آفتاب، نوشیدنی های گرم و لباس های زمستانی نقش زیادی در خشکی و زبرشدن پوستتان ایفا میکنند.

چگونه مانع خشکی پوست خود در پاییز و زمستان شویم

حتما متوجه شده است اید که همزمان با عوض کردن رنگ برگ ها در فصل پاییز، پوست بدن شما هم عوض کردن می کند و گویا خزان کرده و دچار خشکی و خارش می شود. علت این امر، سرد شدن هوا، کم کردن رطوبت و وزش بادهای خشک است.

با اینکه خشکی پوست و خارش مداوم آن تا حدی آزاردهنده به نظر می رسد، ولی باید بدانید که با انجام بعضی کارها و استفاده از لوسیون های مرطوب کننده می توانید تا حد زیادی این مسئله را برطرف کرده و پوست لطیف و نرمی جهت خود به ارمغان بیاورید.

برای آگاهی از دلایل مهم خشکی پوست در پاییز و آشنایی با راهکارهای برطرف آن ها، توصیه می کنیم تا ادامه مطلب را از نظر بگذرانید که بر اساس تحقیقات دکتر دیوید ای بنک، بنیان گذار و مدیر مرکز لیزر، قشنگی و مواظبت های پوستی و قشنگی در نیویورک نوشته شده است اند.

۱- هوای خشک و سرد

غالبا در فصل پاییز و زمستان دچار خشکی پوست می شویم بعضی روش های درمانی خانگی می توانند مانع خشک شدن پوستتان شوند.

هوای سرد به نسبت هوای گرم یا داغ، رطوبت کمتری دارد به همین خاطر بسیار خشک کننده هست. به منظور پیشگیری از خشک شدن پوست در برابر سرما، مورد نیاز است که هر روز از کرم و لوسیون های مرطوب کننده استفاده کنید. این کرم ها را هنگامی که هنوز پوست خیس است استفاده کنید. به طور مثال، بعد از استحمام، هنگامی که هنوز پوست بدن نم دار هست، مرطوب کننده بزنید. مورد نیاز به یادآوری نیست که در فصل زمستان، باید از کرم های نیرومند تر بهره بگیرید.

۲- بادهای تند

بادهای سرد زمستانی، پوست را از لیپیدهای (چربی) طبیعی خود که عامل مهم نرم و مرطوب ماندن پوست هستند، جدا می کند. جهت محافظت در برابر این بادها، بهتر است که سر، دست و صورت خود را با کلاه، شال و دستکش بپوشانید تا در معرض باد قرار نداشته باشند. همچنین، پیش از خروج از منزل یک لایه مرطوب کننده و روی آن یک لایه ضدآفتاب بزنید. عینک های دودی هم پوست اطراف چشم را از بادهای سرد محافظت خواهند کرد.

۳- منزل ی گرم

خانه گرم هم یکی از عواملی است که به خشکی هرچه زیاد پوست بدن دامن می زند. سیستم های گرمایشی داخل منزل رطوبت پوست را از بین می برند. جهت پیشگیری از این مسئله بهتر است از دستگاه های بخور سرد یا گرم استفاده کنید تا رطوبت را به فضای داخلی منزل بازگرداند. می توانید بخور را در اتاق خواب گذاشته و شب در اتاق را ببندید تا هوای مرطوب خارج نشود.

بخور موجب حفظ رطوبت سطحی پوست می شود و در نتیجه، بدن آب کمتری از دست می دهد.

۴- آتش

در روزهای سرد زمستانی، هیچ کاری لذت بخش تر از نشستن در کنار شومینه و حس کردن گرمای مستقیم ناشی از سوختن هیزم ها نیست. ولی این آتش همان قدر که لذت بخش به نظر می رسد، جهت پوست بدن هم مضر است و موجب خشکی آن می شود. سلول های پوست در گرمای خشک بسیار سریع تر می میرند. از این رو، جهت حفظ طراوت پوست خود یا در مجاورت آتش ننشینید یا تا حد امکان شومینه هیزمی روشن نکنید.

چگونه مانع خشکی پوست خود در پاییز و زمستان شویم

۵- دوش آب گرم و حمام

یکی از لذت های روزهای سرد زمستان، دوش آبگرم هست. ولی این کار جهت پوست بدن چندان خوشایند به نظر نمی رسد. جهت حفظ رطوبت پوست خود بهتر است به جای آب داغ با آب ولرم استحمام کنید. همچنین، تلاش کنید که خیلی زیر دوش نمانید و حداکثر ۱۰ دقیقه ای از حمام بیرون بیایید. اگر تصمیم دارید در وان حمام کنید، درون آب، چندقطره روغن بادام یا اسطوخودوس بریزید تا موجب نرمی پوست شوند. ترجیحا بدن خود را با صابون های قلیایی نشویید. بعد از استحمام هم حتما از لوسیون های بدن و مرطوب کننده استفاده کنید.

۶- نوشیدنی های گرم

بیشتر ما در روزهای سرد دوست داریم نوشیدنی های گرم و داغ بنوشیم تا دمای داخلی بدنمان زیاد کردن پیدا کند. ولی گزینه هایی همانند قهوه یا هات چاکلت به علت داشتن کافئین، موجب خشکی پوست می شوند. اگر نمی توانید از خوردن شکلات داغ و قهوه صرف نظر کنید، تا جای ممکن آب بنوشید تا رطوبت بدنتان حفظ شود. البته، چای سبز یا دمنوش ها نیز جایگزین های خوبی جهت قهوه به شمار می روند.

۷- لباس های زمستانی

غالبا در فصل پاییز و زمستان دچار خشکی پوست می شویم بعضی روش های درمانی خانگی می توانند مانع خشک شدن پوستتان شوند.

لباس های بافتنی موجب خارش پوست می شوند، جهت برطرف این معضل بهتر است از البسه با جنس پنبه، نخ یا ابریشم استفاده کنید. یا اگر مجبور به پوشیدن بافتنی هستید، حتما در زیر آن یک لایه لباس نخی بپوشید تا به طور مستقیم با پوستتان تماس نداشته باشد. اگر پوست حساسی دارید، از شوینده های غیرعطری و ملایم استفاده کنید.

۸- آفتاب

همه می دانیم که آفتاب در روزهای گرم تابستان به پوست آسیب می رساند. ولی همین خورشید در زمستان هم می تواند لطمه های به پوست وارد کند. در روزهای زمستانی هم حتما ضدآفتاب استفاده کنید. حتی هنگامی که هوا سرد و ابری است هم از این کرم غافل نشوید لیکن پوست را در برابر باد و سرما هم می تواند محافظت کند.

در آخر هم یادآوری کنیم که بهتر است از وسایلی همانند کیسه یا سنگ پا در زمستان استفاده نکنید لیکن پوست در این فصل خشک است و با این وسایل، شما به خشکی هر چه زیاد آن دامن می زنید. همچنین بعد از حمام حوله را محکم روی پوست نکشید.

روزیاتو

چگونه مانع خشکی پوست خود در پاییز و زمستان شویم

واژه های کلیدی: مرطوب کننده | فصل زمستان | روزهای گرم | فصل پاییز | نوشیدنی | استفاده | زمستان | ضدآفتاب | استحمام | پاییز | رطوبت

چگونه مانع خشکی پوست خود در پاییز و زمستان شویم

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو