هیچ می دانی فرصتی که از آن بهره نمی گیری ،آرزوی دیگران است.(جک لندن)
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » سبد معیشت، مبنای تعیین حداقل دستمزد ، دخل و خرجی که همخوانی ندارند

سبد معیشت، مبنای تعیین حداقل دستمزد ، دخل و خرجی که همخوانی ندارند

بند دوم ماده ۴۱قانون کار سبد معیشت را مبنای تعیین حداقل دستمزد قرار داده که در حال حاضر حقوق کارگران با معشیت خانوار همخوانی ندارد.

سبد معیشت، مبنای تعیین حداقل دستمزد ، دخل و خرجی که همخوانی ندارند

به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، تعیین حداقل دستمزد، یکی از راه‌هایی‌است که جهت بالا رفتن قدرت خرید و سطح رفاه نیروی کار اتخاذ می‌شود. با توجه به اینکه طبق ماده ۴۱ قانون کار، حداقل دستمزد هر سال باید بر اساس دو شاخص قیمت تورم و معیشت تعیین شود، با همین رویکرد،هر سه گروه کارفرمایی، دولتی و کارگری بر سر حداقل هزینه معیشت ماهیانه خانوار سلسله نشست‌‎هایی برگزار می‌کنند.

هر ساله در اسفند ماه شورای عالی کار با حضور نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستمزد را تعیین نهایی می‌کنند.سال گذشته حداقل دستمزد ۱۴درصد اضافه شده است است و بنا به نظر کارشناسان امسال هم تعیین حداقل دستمزد همین قدر اضافه خواهد شد.

مزد کارگران با معیشت خانوار همخوانی ندارد

ولی الله صالحی نماینده کارگران کشور در شورای عالی کار در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی،گفت: پرسشنامه‌هایی در سطح کشور توزیع شده است که در آن ۳۳قلم کالای اساسی مورد نیاز معیشت کارگران مورد آمارگیری میدانی قرار گرفته و در سطح استانها هم کارگروه‌هایی تشکیل شده است که سبد معیشت را اندازه گیری کنند.

سبد معیشت، مبنای تعیین حداقل دستمزد ، دخل و خرجی که همخوانی ندارند

وی با اشاره به بند دوم ماده ۴۱قانون کار که مبنی برتامین معیشت خانوار ۴ نفره است, تصریح کرد: تاکید مهم ما روی این بند است که سبد معیشت را مبنای تعیین حداقل دستمزد قرار داده و در حال حاضر دستمزد کارگران با معشیت خانوار همخوانی ندارد.

مشاور ارشد کانون عالی شوراهای اسلامی کار گفت: مزد باید بر اساس چارچوب مشخص تعیین شود و قانون در این مورد صراحت دارد.برخی در این مورد می‌گویند که دولت به کارگران یارانه بدهد و قیمت حداقل دستمزد زیاد عوض کردن نکند ولی باید در جواب این گروه گفت: پاداش،مزد و یارانه با هم تفاوت دارند و کمک‌های دولتی به کارگران مطلوبیت مزد را ندارد.

صالحی با تاکید بر نقش دولت در حمایت از شرکت‌های تولیدی گفت: دولت باید به واحدهای خدماتی، صنعتی، کشاورزی یاری کند تا تولید ملی رونق بگیرد.دولت از طریق پایین نگه داشتن قیمت حداقل دستمزد نمی‌تواند کمکی به شرکت‌های تولیدی کند.

وی در آخر با اشاره به اوضاع کارگران و گلایه از دولت در عدم خدمات رسانی به کارگران گفت: سال گذشته در جلسه شورای عالی کار اصلاح قانون کار، کم کردن هزینه‌های درمان کارگران،‌ زیاد کردن سطح رفاه و قدرت خرید جامعه کارگری، اجرای ماده ۱۰ نوسازی و صنایع،اصلاح قانون مشاغل زیان‌آور و برابری مالیات حقوق کارگران با کارکنان دولت را خواستار شدیم که توجهی چندانی به آن نشد.

بند دوم ماده ۴۱قانون کار سبد معیشت را مبنای تعیین حداقل دستمزد قرار داده که در حال حاضر حقوق کارگران با معشیت خانوار همخوانی ندارد.

اقتصاد مریض عامل کم کردن دستمزد کارگران

محمد عطاردیان، نماینده کارفرمایان کشور در شورای عالی کار در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی،با اشاره به ناتوانی شرکت‌های تولیدی از دادن حقوق زیاد به زیرمجموعه خود گفت: درحال حاضر مسئله اصلی، اقتصاد مریض ماست، اگر کارخانه‌ها و شرکت‌های تولید سود زیادی به دست میاوردند، بالابردن قیمت حداقل دستمزد راحت تر صورت می گرفت.

عطاردیان با اشاره به وضع بد تولید ملی گفت: راه حل واقعی این است که یک برنامه جامع اشتغال تهیه و بخش شخصی را فعال کنیم لیکن اکنون تولید ملی در یکی از بدترین برهه‌های خود بسر می‌برد.

وی با اشاره به ناتوانی کارخانه‌جات در تسویه حقوق کارمندان و کارگران ، اضافه کرد: با همین سطح حقوقی که کارخانه‌ها پرداخت می‌کنند، در حال ورشکستگی‌اند و دستمزدها عقب می‌ماند، اگر این حقوق زیاد شود، تولید ملی از بین می‌رود.

عطاردیان در آخر با تاکید بر ضرورت توجه به توسعه پایدار و کارآفرینی گفت: توسعه پایدار تنها به وسیله دولت ها محقق نمی شود بلکه نیازمند همکاری فعال تمامی بخش های جامعه هست. از این رو اصلاح فضای بیمار گونه سرمایه گذاری در کشورها امری حیاتی در روند توسعه ملی و فقر زدایی است.

انتهای پیام/

سبد معیشت، مبنای تعیین حداقل دستمزد ، دخل و خرجی که همخوانی ندارند

واژه های کلیدی: حداقل دستمزد | کارخانه | اقتصاد | کارگران | اقتصادی | قانون | دستمزد | تولید ملی

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو