ضعیف‌الاراده کسی است که با هر شکستی بینش او نیز عوض شود.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶
A

بستنی قیفی بخوریم؟

درجه سرمای جایخی یخچال، برودت مورد نیاز را جهت نگهداری بستنی ندارد و چون بستنی دارای ترکیبات متفاوت به خصوص شکر هست، به مشکل منجمد می شود و تنها

بستنی قیفی بخوریم؟

بستنی قیفی مورد علاقه بسیاری از ماست، ولی آیا بستنی قیفی سالم است؟

چرا نباید بستنی را در جایخی یخچال نگه داریم؟

درجه سرمای جایخی یخچال، برودت مورد نیاز را جهت نگهداری بستنی ندارد و چون بستنی دارای ترکیبات متفاوت به خصوص شکر هست، به مشکل منجمد می شود و تنها مکانی که جهت نگهداری این محصول توصیه می شود، دمای ۲۸- تا ۱۸- درجه فریزر است. در این دما کیفیت بستنی تا ۹ ماه به خوبی حفظ می شود و اگر کنار محصولات معطر و بودار قرار نگیرد، تغییراتی در طعم و بوی آن نیز ایجاد نمی شود.

عبارات مهم : مواد نگهدارنده – کارخانه

تفاوت بستنی سنتی و صنعتی چیست؟

در بستنی های کارخانه ای اصول بهداشتی، کنترل کیفیت مواد اولیه و مقدار مصرف ترکیبات بستنی مورد نظارت قرار می گیرد. در واقع هر محصولی که دارای پروانه ساخت باشد مندرجات و مفاد قانونی ساخت لزوما در آن مورد توجه قرار می گیرد، ولی در بستنی های سنتی به خصوص موازین بهداشتی و میزان ترکیبات به کار رفته مورد توجه قرار نمی گیرد.

وجود کلی فرم ها که بیشترین میزان آلودگی را در بستنی های سنتی دارند، بیانگر استفاده از شیر غیر پاستوریزه و عدم رعایت بهداشت فردی و آلوده شدن مواد اولیه با منشأ مدفوعی است که در خلال تولید و نگهداری فرآورده از طریق کارگران آلوده وارد بستنی شده است است. همچنین وجود نوعی باکتری با نام استافیلوکوکوس اورئوس در بستنی های سنتی، نشان دهنده آلودگی فرآورده به ترشحات دهانی یا بینی کارگرانی است که با بستنی سروکار دارند یا در نتیجه سرفه و عطسه خدمه بیماری است که عفونت دستگاه تنفسی داشته اند.

بستنی قیفی بخوریم؟

انتخاب بستنی، بر اساس مزه یا سلامت؟

اگر یک لیوان بستنی شیری را که حاوی خامه، چربی و شکر است با همین میزان شیر مقایسه کنیم متوجه می شویم چربی بستنی دو سه برابر زیاد از شیر و از نوع گیاهی و میزان پروتئین آن کمی زیادتر بوده، ولی کلسیم و بعضی ریز مغذی های آن توانایی جذب پایین تری دارند.

بستنی لایت: همان بستنی رژیمی است که در آن از قندهای مصنوعی فاقد کالری استفاده می شود، ولی چون خامه و چربی گیاهی از ترکیبات مهم آن است و چون چربی ها دو برابر مواد شیرین، تولیدکننده کالری هستند بعد نمی توان به رژیمی بودن این محصولات اعتماد کرد.

بستنی زمستانی: بر خلاف باور عامه مردم، این محصول از شیر و خامه تهیه نمی شود و در گروه تنقلات قنادی قرار می گیرد. ماده پف دار داخل بستنی زمستانی نوعی کرم است که با روغن، شکر، اسانس و گاهی هم مواد رنگی تهیه می شود و جهت حجیم و پف دار کردن آن از هوا کمک می گیرند.

بستنی لواشکی: این بستنی به علت آن که از شیر و چربی تهیه نمی شود، در مقایسه با سایر بستنی های شیری، کالری و ارزش تغذیه ای کمتری دارد و علاوه بر داشتن ترکیبات ترش، حاوی شکر بوده ضمن این که نمک آن زیاد و جهت مبتلایان به پرفشاری خون محدودیت مصرف دارد.

فالوده: فالوده پایه لبنی ندارد و چون از نشاسته و شکر تهیه شده است است ارزش تغذیه ای چندانی ندارد، ولی در مقایسه با بستنی های شیری فاسد نمی شود، ولی باید در وقت خرید به بهداشت ظروفی که فالوده در آن تهیه و نگهداری می شود، توجه کرد.

تولید صنعتی بستنی به سود یا زیان ما؟

خیلی ها تصور می کنند بستنی های صنعتی حاوی مواد نگهدارنده هستند. بستنی ها در فریزر به صورت منجمد نگهداری می شوند و در دمای فریزر، میکروبی که بخواهد منجر به فساد بستنی شود، توانایی رشد و تکثیر ندارد و این محصول لبنی نیازی به افزودن مواد نگهدارنده ندارد.

ظرف های بستنی، معمولا از جنس پلی پروپیلن هستند که مصرف دوباره آنها تهدیدکننده سلامت نیست، ولی در صورت ایجاد شکاف، ترک یا حتی خراش هایی داخل ظرف، چون امکان نفوذ مواد غذایی و میلیاردها میکروب حتی در خراش های کوچک وجود دارد، باید از مصرف آن خودداری شود.

بر اثر تغییراتی در رنگ و شکل این ظروف هم باید آنها دور انداخته شوند. این ظروف زیاد جهت نگهداری میوه و سبزی و غذاهای سرد شده است و خشکبار مناسب اند. این ظروف از جنس آلومینیم بوده و جدار آنها پر از خراش است و احتمال دارد بر اثر شست وشوی نامناسب، منبع انتقال دهنده آلودگی شیمیایی و میکروبی به محصول باشد. در فالوده را از مکان های بهداشتی و معتبر بخرید و تلاش تان بر این باشد که انواع کارخانه ای آن را گزینش کنید.

بستنی قیفی بخوریم؟

با این که مطمئن هستیم بستنی های قیفی را از شیرهای پاستوریزه کارخانه تهیه می کنند، ولی باید بدانیم، عدم شست وشوی مستمر دستگاه های بستنی ساز قیفی و باقی ماندن طولانی مدت ترکیبات بستنی در این دستگاه ها خود عاملی جهت منع مصرف این گونه محصولات است.

درمورد نان بستنی نیز باید گفت جهت آن که نان بستنی حالتی براق و درخشنده به خود گیرد به آن اکسیدتیتانیوم می افزایند. در کارگاه هایی که این نان به صورت غیر مجاز جهت بستنی های قیفی و سنتی پخت می شود، از اکسید تیتانیومی استفاده می شود که صنعتی بوده و کیفیت و درجه خلوص پایینی دارد و به علت داشتن مواد و فلزات سمی غیرخوراکی، ترساندن کننده سلامت مصرف کننده است.

در مورد بستنی با روکش شکلات هم باید گفت که روغن مورد استفاده در اغلب شکلات های کاکائویی و روکش بستنی ها از نوعی است که حاوی درصد بالاتری روغن پالم است و به علت داشتن چربی های اشباع و ترانس، خطر مبتلا شدن به بیماری های کرونر قلبی را زیاد کردن می دهد.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع :هفت صبح


درجه سرمای جایخی یخچال، برودت مورد نیاز را جهت نگهداری بستنی ندارد و چون بستنی دارای ترکیبات متفاوت به خصوص شکر هست، به مشکل منجمد می شود و تنها

واژه های کلیدی: مواد نگهدارنده | کارخانه | استفاده | مقایسه | دستگاه | آلودگی | نگهداری | محصولات | بهداشتی | کالری | محصول

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو