دستانی که کمک می کنند پاکتر از دستهایی هستند که رو به آسمان دعا می کنند (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار جامعه و عمومی » اگر قربانی آزار و تعرض جنسی شدید، چگونه پیگیری حقوقی کنید؟

اگر قربانی آزار و تعرض جنسی شدید، چگونه پیگیری حقوقی کنید؟

بهشید ارفع نیا وکیل دادگستری می‌گوید: تجاوز به عنف با قوانین حاکم در کشور عزیزمان ایران غیرقابل اثبات هست، چون معمولا تجاوز در حضور شاهد آن هم ۴

اگر قربانی آزار و تعرض جنسی شدید، چگونه پیگیری حقوقی کنید؟

بهشید ارفع نیا وکیل دادگستری می گوید: تجاوز به عنف با قوانین حاکم در کشور عزیزمان ایران غیرقابل اثبات هست، چون معمولا تجاوز در حضور شاهد آن هم ۴ تا مرد عادل نیست، مگر اینکه متجاوز اقرار کرده باشد، که آن هم غیرممکن هست، لیکن فرد متجاوز معمولا منکر می شود.

برای شکایت از متجاوز کجا باید مراجعه کنیم ؟

طی سال های اخیر همزمان با زیاد کردن میزان آزار و تعرض جنسی در جامعه ایران، حساسیت های افکار عمومی نیز به سمت پیگیری این عنوان رفته هست. گرچه آمارهایی راجع به چگونگی پیگیری آزار و تعرض جنسی و پرونده های قضایی آن به بیرون درز نمی کند، ولی به نظر می رسد در مقایسه با گذشته تعداد پیگیری ها از این عنوان زیاد شده است است.با این حال ، بسیاری از جامعه شناسان تاکید دارد که قربانیان باید در صورت مواجهه با آزار و تجاوز پیگیری حقوقی کنند تا به جمعیت خاموش تبدیل نشوند و دچار آسیب های زمینه ای زیاد نشوند.بر همین اساس بهشید ارفع نیا وکیل دادگستری از راه های پیگیری قانونی آزار و تعرض جنسی می گوید، که به شرح زیر است:

عبارات مهم : تجاوز جنسی چیست – تجاوز به کودکان
برای شکایت از متجاوز به کدام دادگاه باید مراجعه کرد و با طرح چه عنوانی؟

معمولا باید شکایت کیفری در دادسرای وقوع جرم طرح شود، البته اگر کسی هم اطلاع ندارد می تواند از کلانتری محل سکونت بپرسد و بعد اقدام کند. در هر صورت جهت ادامه پیگیری های مورد نیاز دادسرا می فرستد به کلانتری، شکوایه روی برگه A4 راحت هم می تواند باشد، یعنی فرم خاصی هم ندارد.

عنوان روی شکوایه به نوع تجاوز بستگی دارد، به عنوان نمونه تجاوز به عنف یعنی رابطه جنسی به زور، که در ادامه این شکایت شاکی با نامه قضایی به کلانتری مراجعه می کند تا با یک مامور به درب منزل متشاکی عنه برود و به او ابلاغ کند تا در همان لحظه با مامور بیاید به کلانتری جهت تکمیل روند پرونده و کلانتری آنان را ارجاع می دهد به دادسرا.

در قانون جهت اثبات تجاوز آینده نگری شده است كه مشمول بر چهار بار اقرار متهم، شهادت چهار مرد عادل و در نهایت علم قاضی هست، در واقع مواردیست که شدنی نیست، آیا قانونگذار این شرایط غیرممکن جهت اثبات را بیان کرده؟

واقیعت این است تجاوز به عنف با قوانین حاکم در کشور عزیزمان ایران غیرقابل اثبات هست، چون معمولا تجاوز در حضور شاهد آن هم ۴ تا مرد عادل نیست، مگر اینکه اقرار کرده باشد که آن هم غیرممکن هست، لیکن فرد متجاوز معمولا منکر می شود، بنده نظرم بر این است که این ماده با این شرایط می خواست حرمت جامعه را حفظ کند، معمولا اگر همچنین جرمی را فردی انجام دهد، قربانی نتواند آن را اثبات کند.

از نظر قانونی، تفاوت میان آزار جنسی و تجاوز جنسی چیست؟

تجاوز جنسی دیگر آخرین مرحله است ولی آزار جنسی می تواند اعم از رفتار، حرف های رکیک، نگاه کردن به اصطلاح هیزی کردن و لمس اعضای بدن کودک یا قربانی باشد، به عنوان نمونه اگر راننده سرویس کودکی کلمات مستهجنی به کار ببرد خود آزار جنسی تلقی می شود، حتی اگر کسی هم در اجتماع چنین کلماتی را بشنود تهمت جنسی یا نام حقوقی آن قذف هست، قذف نوعی دشنام و به معنای متهم کردن شخصی به زنا یا لواط هست، از این بابت هم فرد می تواند شکایت کند.

تجاوز جنسی چگونه مورد تایید پزشكی قانونی قرار می گیرد؟

معمولا در ۲۴ الی ۴۸ ساعت اولیه تجاوز باید به پزشکی قانونی مراجعه شود، غیر این صورت ممکن دیگر آثار آن مشخص نباشد، ولی اگر آثار تجاوز روی لباس و ملافه قربانی برجای مانده باشد، تا سال ها متوالی DNA متجاوز روی آن باقی می ماند، حتی اگر آن شسته شود.

با توجه به اهمیت وقت در اثبات تجاوز، آیا سیستم قضایی نباید به موارد تجاوز به صورت خاص پیگیری كند؟

بهتر هست، سریعتر به پزشکی قانونی ارجاع شود، اگر از اول درخواست دستور موقت را از قاضی بخواهند، بالطبع این روند سریعتر پیش می رود.

شکایت از متجاوز از نظر قانونی تا چه حد قابل پیگیری هست، آیا متجاوز می تواند با وثیقه آزاد باشد؟

تا حدی که قربانی بخواهد، قاضی مکلف به پیگیری هست. بله متجاوز می تواند با قرار وثیقه تا وقت دادگاه و اثبات جرم او آزاد باشد و این بستگی به نظر قاضی دارد.

تفاوت بررسی حقوقی تجاوز زنان با کودکان چیست؟

کاملا واضح هست، لیکن کودک اصلا در این باره اراده ای از خودش ندارد و در اصل نمی داند چه اتفاقی در حال رخ دادن است ولی هنگامی که که احساس درد یا خونریزی می کند تازه متوجه می شود چه اتفاقی افتاده ولی زن گاهی اوقات خودش میل به دارد به برقراری رابطه که البته تجاوز اسمش نیست، که بستگی به طرح درخواست در دادسرا هم دارد ولی راجع به کودک قربانی فرقی نمی کند پسر یا دختر باشد در هر صورت عنوان تجاوز حتما بهش تعلق می گرد.

مهم ترین عوض کردن قانونی که می تواند منجر به پیشگیری اجتماعی و فردی از این جرم شود، چیست؟

در حال حاضر شش سال هست، که لایحه حمایت از کودک و نوجوانان به دلائل نامعلوم در مجلس خاک می خورد، که تمام این موارد را قانون گذار آینده نگری کرده و جهت آن مجازات تعیین کرده هست. البته من عقیده دارم که مجازات ها در برابر چنین جرمی کم است ولی بهر حال بهتر از هیچی است.

در دوره قبلی مجلس اصرار کردیم تا سریعتر این لایحه تصویب شود، ولی نشد، آیا اینقدر به تعویق می افتد را ما متوجه نشدیم. در صورتی که امروزه شاهد رشد تجاوز به کودکان هستیم.

در خصوص تجاوز به مردان و زنان شخص متجاوز قطعا دارای مسئله روانی هست، البته نه تا حدی که از او سلب مجازات شود، ولی باید قانون به گونه ای باشد که متجاوز بودن فرد قابل اثبات شود و حتما فرد متجاوز مجازات سنگینی برایش آینده نگری شود تا کمتر شاهد چنین جرم های در جامعه باشیم.

اگر قربانی آزار و تعرض جنسی شدید، چگونه پیگیری حقوقی کنید؟

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

واژه های کلیدی: تجاوز جنسی چیست | تجاوز به کودکان | تجاوز به عنف | تجاوز جنسی | قانونی | مجازات | قربانی | خبر

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو