هرچه اکنون هستیم محصول افکاری است که سابقاً داشته ایم و حالا داریم.
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » نقش زمین در چالش منزل دار شدن ، معضل عمیق‌تر شدن فاصله میان قیمت مسکن و قدرت خرید مردم

نقش زمین در چالش منزل دار شدن ، معضل عمیق‌تر شدن فاصله میان قیمت مسکن و قدرت خرید مردم

قیمت مسکن در سالهای اخیر رشد چشمگیری داشته و با سرعت بسیاری فاصله خود را با قدرتِ توان خرید مردم، بیشتر کرده است.

نقش زمین در چالش منزل دار شدن ، معضل عمیق‌تر شدن فاصله میان قیمت مسکن و قدرت خرید مردم

به گزارش خبرنگار مسکن گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، یکی از جدی ترین دغدغه های اقشار میانگین جامعه به بخش مسکن باز می‌گردد، نیازی که تامین و فراهم ساختن آن در هر دو وجه مالکیت یا اجاره نشینی با هزینه های سنگینی همراه هست. با نیم نگاهی به روند افزایش قیمت مسکن در طول سالیان گذشته به روشنی، نمودار صعودی قیمت مسکن در اذهان ترسیم خواهد شد.

به واقع مسکن را می توان از نمونه حوزه هایی به شمار آورد که رشد قیمتی آن در سنوات گذشته، بصورت افسار گسیخته ای میل به زیاد کردن داشته و نتیجه این حرکت شتابنده به شدت یافتن و تعمیق فاصله ها میان قیمت مسکن و قدرت خرید عموم مردم، منتهی شده است است.

برخی از کارشناسان معتقدند یکی از دلایل رکود در حوزه مسکن به عدم توان کافی مردم به خرید مسکن معطوف می شود و در شرایطی که بخش قابل توجهی از جامعه توان فراهم ساختن پول مورد نیاز جهت خرید مسکن را ندارند، بروز رکود در چنین بازاری، غیر منتظره به نظر نمی رسد.

نقش زمین در چالش منزل دار شدن ، معضل عمیق‌تر شدن فاصله میان قیمت مسکن و قدرت خرید مردم

به واقع اگر نگوییم تمامی، ولی یکی از دلایل مهم این رکود مسکن را باید در عدم توان خرید مسکن از سوی بسیاری از مردم جستجو کرد.

البته در این رکود و سیر صعودی قیمت مسکن در سالهای گذشته، دلال بازی ها و واسطه گری های زمین بی تاثیر نبوده است که گاهی از آن تحت عنوان سوداگری زمین یاد می شود.

حسین سروش،کارشناس بازار مسکن، در گفتگو با خبرنگار مسکن ، در خصوص خرید و فروش زمین و میل بعضی از فعالان عرصه مذکور به فعالیت در این حوزه، اظهار کرد: اگرچه بصورت طبیعی، ارزش افزوده باید بعد از ساخت بنا در زمین ایجاد شود، ولی در سالیان گذشته بسیاری از فعالان حوزه مذکور، تنها به خرید و فروش زمین متمرکز شده است اند، بدون اینکه ساختمانی را در آن بنا کنند.

وی افزود: در طول این سالها تصمیماتی جهت جلوگیری یا مهار حباب قیمتی در بازار زمین اتخاذ شده است که گاهی موفقیت آمیز بوده، ولی به طور قطع رسیدن به نقطه و نتیجه مطلوب تر مستلزم اجرایی ساختن کارها جدی خواهد بود.

قیمت مسکن در سالهای اخیر رشد چشمگیری داشته و با سرعت بسیاری فاصله خود را با قدرتِ توان خرید مردم، بیشتر کرده است.

سروش گفت: در صورت اجرای صحیح پروژه های مساکن مهر، این طرح می توانست تا حدود بسیاری پرسشها حوزه مسکن در کشور را مرتفع کند، ولی اجرای غلط و هیجانی این پروژه در بسیاری از نقاطِ کشور، به معضلی جدی مبدل شد که بعد از گذشت سال ها همچنان بطور کامل، حل و فصل نشده است.

کارشناس بازار مسکن بیان کرد: فارغ از طرح اشاره شده است که چندی پیش از سوی مجلس متوقف شد، اکنون تنها پروژه هایی پیگیری و عملیاتی می شود که در گذشته کلنگ زنی شده است اند، که البته با اتخاذ تدابیر خاص و موثر می توان از بروز حباب قیمت زمین و برزو تبعات و پیامدهای منفی آن، جلوگیری کرد.

وی در تشریح ایده خود جهت تحقق این امر گفت: عرضه زمین رایگان از سوی دولت به متقاضیان مسکن به شرط ساخت آن یکی از راهکارهایی است که در صورت اجرای فراگیر آن در کشور ، به موفقیت های بسیاری در این بخش نائل خواهیم شد.

سروش در خاتمه یادآور شد: هر آنچه از واسطه‌گری و دلال بازی و جلوگیری از شکل‌گیری حباب های قیمتیِ هیجانی در حوزه زمین (به عنوان پایه مهم بنای مسکن) جلوگیری شود، به دنبال آن شاهد حصول موفقیت های هر چه بیشتری در این خصوص خواهیم بود، در غیر این‌صورت با سوداگری دلالان در بخش مذکور همچنان بر دامنه و عمق رکود در بخش مسکن و کم کردن قدرت خرید مردم جهت تهیه مسکن افزوده خواهد شد.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: موفقیت | جلوگیری | پروژه | ساختن | بازار | اخباراقتصادی | مسکن | قیمت مسکن

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو